Czy można pić wodę z kranu?

//Czy można pić wodę z kranu?

Czy można pić wodę z kranu?

Zdatność wody kranowej do spożycia rodzi wiele pytań. Osoby, które chciałyby pić wodę prosto z kranu, często narzekają na jej jakość. Zdarza się, że problem z wodą jest mocno widoczny np. w postaci osadu na ulubionej herbacie. Bywa, że główny problem tak zwanej kranówki to uciążliwy zapach chloru. Ty także zastanawiasz się, czy picie wody z kranu jest dobre? Jakie korzyści może dać woda filtrowana z kranu? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Postaramy się wyjaśnić w nim najczęstsze wątpliwości związane z używaniem wody z kranu do picia.

Czy można pić wodę z kranu?

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Kwestie związane z jakością wody pitnej pochodzącej z kranu, słusznie budzą wątpliwości w kontekście zdrowia. Zwłaszcza w obecnym czasie, kiedy wszyscy dbamy o zdrowie i odporność w szczególny sposób. Jaki wpływ na zdrowie ma woda kranowa? Czy można ją bezpiecznie pić bez uprzedniej filtracji? Woda, która jest dostarczana z wodociągu musi spełniać pewne normy. Lokalny dostawca odpowiada za dystrybucję wody nieskażonej bakteriologicznie. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy w momencie awarii na sieci wodociągowej, do wody dostają się bakterie. Przed spożyciem wody skażonej chroni lampa UV bakteriobójcza i filtr osmotyczny, zamontowane w domu. Na jakie aspekty warto jeszcze zwrócić uwagę? Co jeszcze warto wiedzieć o wodzie pitnej? Odpowiednio filtrowana woda z kranu, może miec np. lepsze pH. Sprawdźmy to.

pH wody z kranu – ile wynosi?

Norma odczynu pH wody do spożycia to zakres 6,7-9,5. Im bliżej tej górnej granicy tym woda jest bardziej alkaliczna, czyli o podniesionym pH. Zazwyczaj tak zwana kranówka, ma odczyn w okolicy wartości 7. To obojętny odczyn. Warto go podnieść w celach zdrowotnych. Odwrócona osmoza obniża pH.  Woda po maksymalnie dokładnym oczyszczeniu, będzie miała odczyn w okolicy 5. Warto wówczas zastosować dodatkowy wkład Biocera®, który podnosi odczyn pH wody. To zdecydowanie działanie prozdrowotne. Dieta bogata w produkty przetworzone, tzw. fast food czy używki (choćby kawę) mocno zakwasza organizm. Aby wyrównać poziom odczynu w organizmie warto pić wodę o wyższym pH. W ten sposób realnie zadbasz o balans kwasowości swojej diety i wyrównasz go do neutralnego poziomu. Picie wody o podniesionym odczynie pH jest świetnym uzupełnieniem diety odkwaszającej organizm.

pH wody - ile wynosi?

Czy można pić wodę z kranu?

Czy w takim razie, picie wody prosto z kranu to dobry pomysł? Naszym zdaniem woda z kranu, ale filtrowana –  to najlepsze rozwiązanie. Zarówno w przypadku pobierania jej z sieci jak i studni. W tej drugiej sytuacji nie jest bezpieczne picie jej bez uprzednio wykonanych badań. Bez wstępnej weryfikacji stanu wody, pobieranej ze studni głębinowej – picie jej prosto z kranu jest ryzykowne. Na co trzeba uważać? W takiej wodzie mogą znajdować się bakterie Coli, Legionella albo bakterie kałowe. Są one często spotykane w wodzie z własnego ujęcia. Chcesz mieć pewność, jaką wodę pijesz? Najlepiej, gdy zlecisz badania w lokalnym laboratorium. Na tej podstawie będziemy w stanie precyzyjnie dobrać dla Ciebie odpowiedni filtr wody. Dlaczego to takie ważne? Jest wiele rodzajów filtracji wody, i dobór odpowiedniej metody zależy od wykrytego problemu z wodą.

Filtrowanie wody prosto z kranu

Filtry wody, jakie można zastosować do filtrowania wody z kranu, dzielą się na kilka rodzajów. Jakie są najbardziej popularne i jednocześnie najdokładniejsze filtry wody do picia? To systemy odwróconej osmozy. Najczęściej instaluje się je bezpośrednio przy punkcie poboru wody w kuchni. Wysoka dokładność filtracji w filtrze RO jest możliwa dzięki specjalnej membranie.  Filtr osmotyczny nie przepuści żadnych zanieczyszczeń, bakterii czy wirusów.  Filtr RO jest skuteczny bez względu na to, skąd pobierasz wodę – z sieci czy studni. Co w sytuacji, gdy w wodzie studziennej jest naprawdę dużo różnych zanieczyszczeń? Filtry multifunkcyjne pomogą uzdatnić wodę ze studni. Mangan, żelazo i duża twardość występują w Twojej wodzie jednocześnie? Filtr wielofunkcyjny to rozwiązanie dla Ciebie. Pozwoli Ci pić bezpiecznie wodę bez szkodliwych dla zdrowia pierwiastków.

Oczyszczanie wody kranowej – podsumowanie

Czy zatem jest jedna odpowiedź na pytanie, czy można pić wodę z kranu? Jak wyjaśniliśmy w powyższych przykładach, nie jest to kwestia jednoznaczna. Można spożywać wodę z kranu, ale trzeba mieć świadomość jakie zanieczyszczenia mogą w niej występować. Absolutnie ryzykowne jest picie wody z kranu, kiedy pochodzi ona z własnej studni. Dopuszczalne jest picie wody wodociągowej, jednak mogą w niej występować metale ciężkie czy mikroplastik. Z tego powodu, bez względu na pochodzenie wody, dobre i wskazane jest jej filtrowanie. Niezwykle popularne dzbanki do wody są dobre na krótką metę – nie są wydajne w dłuższej perspektywie. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest oczyszczanie wody z pomocą filtrów do odwróconej osmozy. Który z nich wybrać i czym się kierować? O tym, jaki filtr najlepiej zastosować w kuchni, przeczytasz w innym artykule, na naszym blogu. Oczywiście, możesz się tego dowiedzieć dzwoniąc do nas lub pisząc na adres: sklep@filtry-wody.pl. Chętnie opowiemy Ci o najlepszych rozwiązaniach do wody pitnej. Przekonaj się, że woda filtrowana z kranu, to spora wygoda i korzyści dla zdrowia.

By |2022-01-26T15:16:06+00:00Styczeń 26th, 2022|Poradnik|Możliwość komentowania Czy można pić wodę z kranu? została wyłączona
X