Filtry do domu

//Filtry do domu

Filtry do domu

Filtry wody w domu

Uzdatnianie wody w domach to temat pojawiający się najczęściej na etapie budowy domu. Projektując instalacje, wykonując łazienkę, kuchnię zastanawiamy się jakie filtry do domu wybrać, aby zapewnić długotrwałe działanie wszystkich sprzętów AGD, pieców CO, baterii prysznicowych, pralek i zmywarek.

Najlepszy filtr wody do domu – dobór

Dobór odpowiedniego filtra wody do domu uzależniony jest od wielu parametrów. Przede wszystkim warunkiem decydującym o wyborze odpowiedniego uzdatniacza wody jest jej rodzaj: wodociąg czy własne ujęcie. Dodatkowo ważne jest określenie miesięcznego zużycia wody. Często duże znaczenie ma także rodzaj zastosowanego zbiornika hydroforowego.

Uzdatnianie wody wodociągowej

Filtry do wody wodociągowej na cały dom

W przypadku wody wodociągowej, najczęstszym problemem jest jej nadmierna twardość, czyli duże stężenie jonów wapnia i magnezu. Filtry wody do domu odpowiadające za zmniejszenie twardości to zmiękczacze wody. Filtry zmiękczające w domu montowane są na głównym doprowadzeniu wody zimnej, zwykle za licznikiem. Do właściwej eksploatacji muszą mieć zapewniony odpływ do kanalizacji oraz podłączenie do prądu. Przed zmiękczaczem instaluje się filtr wstępny, który zabezpiecza głowicę przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia np. awarii wodociągu. Najczęściej polecanym przez nas wstępnym narurowym filtrem wody jest Honeywell FF06. Filtr mechaniczny wykonany jest z materiałów o wysokiej jakości, posiada mosiężną głowicę oraz możliwość opłukiwania stalowej siatki filtracyjnej. Dzięki temu nie ma konieczności wymiany wkładów. Dobór zmiękczającego filtra do domu jest uwarunkowany twardością wody oraz miesięcznym zużyciem wody. Często wystarcza także ilość stałych domowników. Obecnie dostępnych jest wiele modeli zmiękczaczy do wody o bardzo zróżnicowanych parametrach. Warto zwrócić na odkamieniacze wody pracujące na oszczędnych głowicach np. EcoWater i Erie. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Dobór zmiękczacza wody.

Właściwie dobrany centralny zmiękczacz wody do domu jest zabezpieczeniem instalacji wodnej przed kamieniem kotłowym. Pozwala także na zmniejszenie ilości detergentów używanych do prania, mycia i czyszczenia. Filtr zmiękczający sprawia, że woda jest „gładsza”, nie wysusza skóry oraz nie powoduje podrażnień. To co zauważymy od razu po zamontowaniu montażu, to brak osadów na kabinie prysznicowej czy bateriach. Do najczęściej wybieranych zmiękczaczy, należą filtry zmiękczające wodę EcoWater Comfort 300 i EcoWater eVOLUTION 300 Boost.

Uzdatnianie wody ze studni

Gdy woda do domu doprowadzana jest z własnej studni, pierwszym krokiem do jej uzdatnienia jest wykonanie badań. Na ich podstawie dobiera się właściwy filtr wody do domu. Pierwszym elementem każdej instalacji wodnej jest filtr wstępny. Do wody z własnego ujęcia najczęściej wybierane są filtry Cintropur NW 25 lub NW 32. Są polecane ze względu na dużą powierzchnię filtracyjną oraz możliwość opłukiwania wkładów. O tych filtrach wody pisaliśmy wcześniej w artykule: Filtry Cintropur. Uzdatnianie wody ze studni to bardzo skomplikowany proces. Często zdarza się, że oprócz zmiękczacza wody konieczne jest zamontowania dodatkowych filtrów do wody np. filtra do odmanganiania, odżelaziania wody – np. Maxima Oxydizer Erie 28.

Filtry do domu do wody pitnej

Jeżeli nie mamy możliwości lub nie chcemy zainstalować kompaktowego filtra wody na cały dom, istnieje możliwość montażu kompaktowego filtra odwróconej osmozy w kuchni, punktowo pod zlewozmywakiem. Filtry osmotyczne pozwalają na uzyskanie wody pitnej o wysokich parametrach, odczynie pH ok. 8,5-9 oraz niskim potencjale ORP. Dodatkowo możliwe jest zamontowanie podwójnej wylewki i pobór wody do gotowania bez minerałów i osobno do picia. Filtry osmozy, które cieszą się dużą popularnością to RO6 Super Jakość i RO8 Super Jakość.

Narurowe filtry wody

Często spotykamy się z pytaniami związanymi z wyborem korpusowych filtrów z wymienianymi wkładami, które miałyby być zamontowane na cały dom. Należy zwrócić tutaj uwagę, że tak niewielkie filtry służą zazwyczaj jedynie do filtracji mechanicznej, czyli zatrzymywania piasku, osadów, rdzy. Mają zbyt małą wydajność aby skutecznie usunąć żelazo czy twardość wody. Musiały by być codziennie wymieniane. Filtry wody z wymienianymi wkładami mogą być stosowane jako ostatni element filtracji wody w domu, np. w postaci dużego korpusu Aquafilter BB20 z blokiem węglowym do poprawy smaku i zapachu wody. Narurowe filtry są skuteczne do uzdatniania wody wodociągowej i wody z własnej studni.

By |2020-11-04T13:53:35+00:00Luty 17th, 2020|Poradnik|Możliwość komentowania Filtry do domu została wyłączona
X