Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Mangan w wodzie - jak sobie z nim poradzić?

Post

Mangan jest związkiem, który naturalnie występuje w wodzie. Jest jednym z parametrów, które zawiera zazwyczaj badanie wody. Tak jak pozostałe pierwiastki w wodzie, ma on swoją normę. Problem z manganem w wodzie zaczyna się, gdy jest go za dużo. Najczęściej współwystępuje on z podwyższoną ilością żelaza. Kto jest narażony na zanieczyszczenie wody manganem i jak sobie z tym poradzić? Omawiamy w poniższym artykule.

Mangan w wodzie - skąd się bierze?

Zastanawia Cię, skąd się bierze mangan w wodzie? Jest on wypłukiwany w naturze, ze skał magmowych i osadowych. W glebie może mieć różną ilość w zależności od poziomu. I tu pojawia się temat studni kopanej. Na zanieczyszczenie wody manganem i żelazem są najbardziej narażone osoby korzystające z własnych ujęć wody. Z czego to wynika? Woda z sieci musi spełniać określone normy, a za ich przestrzeganie odpowiada lokalny dostawca wodociągowy. Inaczej jest w przypadku wybudowanej samodzielnie studni. Posiadasz własne ujęcie wody? Zweryfikuj jej skład. Zwłaszcza, jeśli zauważasz rdzawe osady i czarny nalot na armaturze łazienkowej i płytkach. 

Mangan

Jakie ma objawy mangan w wodzie, które są możliwe do zauważenia? Czarne drobiny w wodzie i na sitkach kranów - to właśnie objawy wody zanieczyszczonej manganem. Woda z własnego ujęcia ma niestety bardzo różną jakość. Niekiedy studnia wykopana po sąsiedzku działki, na której woda studzienna jest dobra, jest niestety gorszej jakości. To, że woda studzienna ma lepsze parametry od wodociągowej, zdarza się niezwykle rzadko. W sytuacji, gdy to Twoja woda jest zanieczyszczona właśnie manganem potrzebujesz zamontować odpowiednie filtry wody. To jedyny sposób na oczyszczenie wody z żelaza i manganu.

Norma manganu w wodzie

Norma określająca maksymalne stężenie żelaza w wodzie pitnej wynosi 0,2 mg Fe. Jak to wygląda w przypadku manganu? Jaka wartość jest akceptowalna? Norma manganu w wodzie to 0,05 mg Mn na litr. Oznacza to, że ta liczba związków manganu, nie powinna być przekroczona. Jak to zweryfikować? Najlepiej wykonać analizę wody. Warto by badanie wody ze studni weryfikowało:

  • mangan
  • żelazo
  • pH wody

Co mają ze sobą wspólnego te trzy parametry? Występują pomiędzy nimi zależności. Chcąc uzdatnić wodę należy wziąć pod uwagę proporcje ich wszystkich. Dlaczego to takie istotne? W zależności od wzajemnego stosunku tych parametrów, dobiera się odpowiednie urządzenie uzdatniające. Wykonanie analizy składu wody jest kluczowe dla usuwania manganu.

Czy nadmiar manganu w wodzie szkodzi naszemu zdrowiu?

Czy mangan bardzo szkodzi zdrowiu? Jakie jest ryzyko spożycia wody z manganem? Mangan spożyty z wodą nie powoduje bezpośrednich reakcji ze strony organizmu. Oczywiście mowa tu o niewielkiej ilości tej substancji. Czy zatem mangan jest zupełnie bezpieczny dla zdrowia? Okazuje się, że nie. Przekroczenie 0,05mg manganu może prowadzić niebezpośrednio do kłopotów ze zdrowiem. Dlaczego zatem usuwanie manganu jest ważne dla zdrowia? Obecność manganu w wodzie może prowadzić do powstawania tzw. biofilmu. To potencjalne siedlisko baterii. Osadowy charakter cząsteczek manganu sprzyja tworzeniu się kolonii bakterii na ich strukturze. Z tego powodu mangan w wodzie nie jest pożądanym zjawiskiem. Zwłaszcza, jeśli ma ona nadawać się do celów spożywczych. Jak usunąć mangan z wody pitnej? Najdokładniej oczyszcza wodę do celów spożywczych odwrócona osmoza. Co jeśli jednak chcesz się pozbyć problemu kompleksowo - na całej instalacji? Wówczas warto zdecydować się na odmanganie dużą stacją.

Odżelaziacze i odmanganiacze

Jak obniżyć poziom manganu w wodzie?

Jakie urządzenia potrafią przeprowadzić skuteczne odmanganianie wody? To odżelaziacze wody i odmanganiacze. Dlaczego warto wybrać te urządzenia? Zawartość manganu w wodzie, zwłaszcza dużą można usunąć jedynie odpowiednim urządzeniem. Problemy z wodą w obszarze dużej ilości żelaza oraz objawów manganu w wodzie są złożoną sprawą. Dlatego swój wynik badania wody warto skonsultować ze specjalistą. Co dzięki temu zyskasz? Profesjonalną poradę jak usunąć mangan w wodzie i które urządzenie będzie najlepsze w Twoim przypadku. Główną metodą odmanganiania wody jest zastosowanie odmanganiacza. Samodzielny dobór nie jest jednak taki prosty. Z czego to wynika? 

Złoże filtracyjne

W odmanganiaczu i odżelaziaczu stosuje się profesjonalne złoża filtracyjne. Są to specjalne złoża odmanganiające i odżelaziające wodę, które dobiera się ściśle do wyniku. Cały proces odmanganiania wody planuje się w oparciu o dokładne stężenie manganu w wodzie. Inaczej będzie przebiegał proces oczyszczania wody z manganu przy wartości 100 ug/l, a inaczej gdy jego stężenie wyniesie 1000 jednostek. Kluczowy do doboru odmanganiającego filtra wody jest w tej sytuacji odczyn pH wody. Nie wiesz, jak obniżyć poziom manganu w wodzie w Twoim domu? Zwróć się z tym do nas. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie złoża odżelaźniające i odmanganiające oraz sam uzdatniacz. Dlaczego warto skorzystać z oferty naszego sklepu? Posiadamy w swoim asortymencie także stacje wielofunkcyjne i zmiękczacze wody. Oba te typy urządzeń również nadają się do usunięcia manganu, w określonych sytuacjach. Zmiękczacz usunie mangan z wody kiedy jego stężenie nie jest rażąco wysokie. Kiedy sprawdzi się ta metoda? Gdy woda ma podwyższoną twardość i przykładowo - mangan do 1000 mikrogramów/l. Wówczas duża stacja zmiękczająca może okazać się wystarczająca. 

Zmiękczacze i odżelaziacze

Mangan w wodzie - podsumowanie

Najlepszym sposobem na zweryfikowanie manganu w wodzie jest wykonanie analizy wody. Jest to wskazane zwłaszcza, gdy masz wodę ze studni. O wysokim stężeniu manganu w wodzie świadczą także wspomniane ciemne osady i drobiny w zlewie czy kranie. Co gdy już zweryfikujesz poziom manganu? Trzeba będzie wówczas dobrać odpowiednie filtry. O tym, jak przeprowadzić skuteczne odmanganianie wody, najlepiej poinformuje Cię specjalista. Zwróć się z tym do naszych technologów branży uzdatniania wody. Podpowiemy Ci jak usunąć mangan z wody, aby mieć czystą i bezpieczną wodę w swoim domu. Wyślij swoje zapytanie i wynik badania wody na maila sklep@filtry-wody.pl. Możesz u nas również zamówić badanie wody, aby najpierw zweryfikować jej jakość. Zachęcamy do kontaktu! 

Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
5/5 na (wszystkich ocen: 10)

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

  • Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania.

  • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

  • Jak działa zmiękczacz wody?

    Jak działa zmiękczacz wody?

    jak-dziala-zmiekczacz-wody

  • Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    jak-uzdatnic-wode-w-domu-od-czego-zaczac

Zobacz także: