Bakterie w wodzie

/Bakterie w wodzie
Bakterie w wodzie2019-03-22T15:43:23+00:00

Własne ujęcie wody nie zawsze jest zanieczyszczone poprzez bakterie wodne. Najprostszym sposobem na kontrolę i pomiar jest wykonanie badań mikrobiologicznych w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeżeli próbkę pobieramy samodzielnie, należy pamiętać o spełnieniu zaleceń. Po pierwsze warto zachlorować studnię – pozwoli to na usunięcie bakterii, które dostały się do niej przypadkiem, na przykład w czasie wykopu studni. Podczas poboru próbki konieczne jest zdezynfekowanie kranika, aby uniknąć błędów pomiarowych związanych z rozwijaniem się bakterii na styku powierzchni powietrze – woda. Dodatkowo woda będąca przedmiotem badań musi być pobrana do specjalnej buteleczki, którą możemy uzyskać stacji badawczej. Gdy okaże się, że woda jest skażona mikrobiologicznie i posiada dużo bakterii (zwłaszcza Coli typu kałowego) nie powinniśmy jej spożywać. Bakterie znajdujące się w wodzie są niebezpieczne dla ludzi o niskiej odporności. Stanowią zagrożenie przede wszystkim dla małych dzieci oraz osób starszych.

bakterie w wodzie

bakterie w wodzie

Jak pozbyć się bakterii z wody?

Obecnie na rynku istnieje coraz więcej sposobów na dezynfekcję wody i pozbycie się bakterii. Sposoby, które zbierają najwięcej pozytywnych opinii wśród klientów to system odwróconej osmozy lub dezynfekcja promieniowaniem ultrafioletowym. Są to jednak całkiem odmienne systemy. Standardowy system odwróconej osmozy jest montowany pod jednostkowym punktem poboru wody, w tym przypadku jest to najczęściej zlewozmywak. Bakterie wodne, wirusy i inne mikroorganizmy są zatrzymywanie na membranie osmotycznej ze skutecznością 99,99%. Ten rodzaj uzdatniania wody gwarantuje destrukcję bakterii w wodzie pitnej. Co w przypadku, gdy chcemy pozbyć się organizmów chorobotwórczych z całej instalacji? Najbardziej polecanym przez specjalistów rozwiązaniem jest instalacja sterylizatora, czyli po prostu lampy UV. Montaż realizuje się na głównym rurociągu, za licznikiem wody. W ten sposób gwarantuje się dezynfekcję wody dla całego domu.

Bakterie występujące w wodzie

Występowanie bakterii w wodzie nie jest problemem związanym tylko z wodą pochodzącą z własnego ujęcia. Najczęściej pojawiającymi się bakteriami w sieci wodociągowej są Legionella. Są to bakterie wodne termofilne, rozwijające się w instalacjach wody ciepłej. Ich komórki, w formie przetrwalnikowej potrafią przetrwać w wodociągach nawet do 3 lat. Bakterie Legionella powodują chorobę -legionelliozę, czyli tzw. chorobę legionistów. Obok tego typu bakterii w sieciach wodociągowych mogą pojawiać się także paciorkowce. Wywołują szkarlatynę, ropne zapalenie gardła czy zapalenie płuc. Jest to nie lada problemem w szpitalach, czy innych instytucjach, które muszą spełniać bardzo restrykcyjne wymogi.

Usuwanie bakterii za pomocą odwróconej osmozy lub lampy UV

Skuteczne usunięcie bakterii z wody jest niezbędne. W warunkach domowych można je realizować poprzez system odwróconej osmozy lub lampę UV. Obydwa sposoby są stosunkowo tanie i bardzo skuteczne. W przypadku znacznej ilości bakterii w wodzie występujących wraz z innymi zanieczyszczeniami, dezynfekcja wody jest ostatnim etapem jej uzdatniania. Jeśli szukasz profesjonalnych urządzeń do uzdatniania wody, to skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsza rozwiązania, oraz zajmą się ich instalacją!

X