Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Post

1) Jak często wymienia się wkłady filtracyjne?

Żywotność wkładów wymiennych do filtrowania wody jest uzależniona od ich zastosowania.

  • Wkłady w systemach odwróconej osmozy wymienia się według uśrednionej częstotliwości:
  • Wkłady polipropylenowe: 3-6 miesięcy,
  • Wkłady węglowe: 3-6 miesięcy,
  • Wkład mineralizujący: 3-6 miesięcy,
  • Wkład jonizujący: 18-24 miesiące,
  • Membrana: 2-4 lata.

W przypadku mechanicznych filtrów wstępnych ich wymiana uzależniona jest od ilości zanieczyszczeń. Kompaktowe systemy uzdatniające wodę jakimi są zmiękczacze wody nie posiadają wkładów wymiennych. Pracują w trybie wymiany jonowej. Złoże w profesjonalnych zmiękczaczach do wody np. EcoWater pracuje bez wymiany nawet 20 lat. Złoża odkamieniające wodę regenerowane są solanką.

2) Gdzie montuje się systemy odwróconej osmozy?

Systemy RO są powszechnie nazywane podzlewozmywakowymi filtrami RO. Ta nazwa wywodzi się właśnie od najczęstszego miejsca ich montażu w kuchni. Odwrócona osmoza pracuje jako punktowy system produkcji wody pitnej. Możliwe jest oczywiście inne miejsce jej podłączenia, jednak zazwyczaj wymaga to większych przeróbek instalacji.

3) Czym różnią się serie zmiękczaczy wody EcoWater eVolution i Comfort?

Seria zmiękczaczy EcoWater eVolution jest najnowszą wersją filtrów odkamieniających wodę. W porównaniu do podstawowej wersji Comfort posiadają większą 1” głowicę od modelu 300 Boost. Dodatkowo głowica w większym modelu zmiękczacza wody EcoWater eVolution 500 Power złożona jest z 2 dysków. Dzięki temu minimalizuje się straty ciśnienia i zwiększa oszczędności eksploatacyjne. Seria odkamieniaczny wody eVolution to także nowoczesna elektronika. Filtry zmiękczające wodę i multifunkcyjne posiadają wbudowany moduł WiFi i aplikację, która pozwala na zdalne sterowanie. Co więcej zmiękczacz wody eVolution powiadomi nas o konieczności dosypania soli, zbyt dużym zużyciu wody, czy awarii.

4) Ile kosztuje serwis filtrów wody?

Dla swoich klientów oferujemy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny wszystkich filtrów do uzdatniania wody. Bez względu na odległość dojazdu koszt takiego serwisu to 250 zł. W przypadku corocznych serwisów zmiękczaczy wody EcoWater umożliwiamy przedłużenie gwarancji do nawet 10 lat. Podczas serwisu zmiękczacza wody wymieniamy zużyte uszczelki, czyścimy głowicę filtracyjną oraz dostarczamy sól potrzebną do regeneracji.

5) Jaki filtr do wody z własnego ujęcia?

Aby dobrać odpowiedni filtr do uzdatniania wody z własnej studni przede wszystkim musimy wiedzieć jakie zanieczyszczenia znajdują się w surowej wodzie. W takiej sytuacji trzeba wykonać badania wody w „SANEPIDZIE”. Wtedy najlepiej zgłosić się do nas z wynikami, lub wysłać je mailem – kontakt. My bazując na wieloletnim doświadczeniu dopasujemy odpowiednią stację uzdatniania wody, która pozwoli na uzdatnienie wody i usunięcie z niej wszystkich zanieczyszczeń. Dobór uzdatniacza wody z własnego ujęcia jest także uzależniony od zapotrzebowania wody i dobowego rozkładu jej zużycia (w przypadku większych instalacji przemysłowych).

6) Mam miedzianą instalację CO. Czy mogę zamontować zmiękczacz wody?

W przypadku instalacji wodnej i CO wykonanej z miedzi musimy pamiętać, aby woda nie była całkowicie zmiękczona. Oczywiście, w żadnym wypadku nie jest to przeciwskazaniem do zainstalowania zmiękczacza wody. Jedynym warunkiem, który gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji jest podmieszanie wody. Jest to zazwyczaj realizowane za pomocą wbudowanego w odkamieniacz zaworu by-pass. Twardość wody podniesiona do ok. 3-5 stopni nie będzie powodować uszczerbków w rurociągu oraz nie będzie wytrącać jonów miedzi. Tak niewielka twardość wody nie będzie także powodować osadzania się kamienia kotłowego. Więcej o korzyściach instalacji zmiękczacza wody na naszym blogu – zmiękczacz wody montaż i instalacja.

7) Jakie są koszty eksploatacyjne w przypadku instalacji zmiękczacza wody?

Koszty eksploatacyjne, które pojawiają się podczas pracy zmiękczacza wody są niewielkie. Ich wysokość zależy przede wszystkim od twardości wody oraz rodzaju zmiękczacza do wody. Na rynku dostępnych jest wiele niedrogich modeli filtrów odkamieniających. Jednak zazwyczaj w parze z niską ceną zakupu idą wysokie koszty eksploatacyjne. Jest to związane z działaniem na słabszej, nieekonomicznej głowicy filtracyjnej. Zmiękczacze EcoWater, które najczęściej polecamy swoim Klientom są obecnie najoszczędniejszymi na rynku. W przeliczeniu na 1 kubik uzdatnionej wody eksploatacja kosztuje jedynie 1 zł. W przypadku 4 osób, przy twardości wody wynoszącej ok. 20 stopni w skali twardości niemieckiej koszty eksploatacyjne zmiękczacza wynoszą ok. 15 zł/miesiąc (wliczając prąd, wodę popłuczną i sól regeneracyjną). W przedstawionym przykładzie 1 worek soli wystarcza na 3 miesiące (25 kg wysokiej jakości soli tabletkowanej – 30 zł)/. Porównując do innych zmiękczaczy, filtry wody EcoWater pozwalają na oszczędność sięgającą nawet do 200 zł rocznie.

8) Czy woda po zmiękczaczu nadaje się do picia?

Zmiękczacze wody usuwają twardość. Twardość natomiast jest powodowana przede wszystkim przez jony wapnia i magnezu. W związku z tym zmiękczona woda będzie znacznie uboższa w minerały. Jednak większość minerałów przyswajamy z pożywieniem, a nie z wodą. Przykładowo stratę minerałów, które moglibyśmy pozyskać z twardej wody wyrównamy zjadając łyżeczkę nabiału tygodniowo. Przy dużej twardości może wzrosnąć stężenie sodu w wodzie uzdatnionej. Wynika to z faktu, iż zmiękczacze wody pracują w cyklu wymiany jonowej i na miejsce dwuwartościowych jonów Ca i Mg „wskakują” jednowartościowe jony sodu w podwójnej ilości. Jeżeli nie jesteśmy na diecie niskosodowej, w żadnym wypadku nie będzie to problemem dla naszego zdrowia. Podsumowując: woda po zmiękczaczu jest wodą najlepsze jakości dla instalacji i sprzętów AGD, ma troszkę gorsze parametry jako woda spożywcza, ale jak najbardziej nadaje się do picia. Gdy chcemy kompleksowo uzdatnić wodę w domu, oprócz zmiękczacza warto zainstalować system odwróconej osmozy z wkładami mineralizującymi wodę pitną. O tym jaka powinna być twardość wody w domu można poczytać na naszym blogu.

9) Gdzie montuje się zmiękczacz wody?

Zmiękczacze wody i inne kompaktowe filtry do uzdatniania wody, np. odżelaziacze, montowane są na głównym przyłączu wody, za wodomierzem. Ważne jest, aby zmiękczacz wody był zamontowany na doprowadzeniu całości wody (woda zimna). Podczas eksploatacji filtr zmiękczający wodę musi być podłączony do prądu oraz do kanalizacji (odprowadzanie wody popłucznej i solanki). Aby zabezpieczyć głowicę zmiękczacza do wody przed uszkodzeniem spowodowanym nadmiernymi zanieczyszczeniami mechanicznymi przed urządzeniem montuje się filtr wstępny.
Twardość wody wytrąca się po podgrzaniu do ok. 60° C. W związku z tym pojawia się problem, gdy do naszego mieszkania dostarczana jest bezpośrednio ciepła woda. W takim przypadku, na chwilę obecną nie ma możliwości zainstalowania zmiękczacza wody, który zapobiegł by wytrącaniu się kamienia na całości instalacji wodnej.

10) Czy woda po systemie odwróconej osmozy ma inny smak?

System odwróconej osmozy, dzięki zamontowanej membranie pozwala na usunięcie wszystkich substancji większych od 0,0001 mikrona. W tym bakterii i wirusów. W bardziej złożonych systemach RO mamy możliwość poboru wody po 2 etapach filtracji:

1) Po membranie i węglu liniowym – woda do gotowania, bez minerałów,
2) Po mineralizacji lub mineralizacji i jonizacji – woda bezpośrednio do picia.

Woda uzdatniona dzięki zestawowi odwróconej osmozy jest wolna od metali ciężkich, chloru i innych substancji zmieniających parametry organoleptyczne. W przypadku napojów gorących, np. kawy czy herbaty przygotowanych na bazie wody osmotycznej uzyskuje się ich pełniejszy smak. Woda po mineralizacji, będzie miała smak porównywalny do wody butelkowanej, czyli znacznie lepszy niż kranówka.

11) Dlaczego filtry wody EcoWater są najlepsze?

Dobierając filtry wody dla naszych Klientów kierujemy się ekonomicznością, skutecznością i wysoką jakością proponowanych urządzeń. Od wielu lat współpracujemy z renomowanym amerykańskim producentem uzdatniaczy wody EcoWater, który może pochwalić się 90-letnią działalnością w branży wodnej. Firma należy do największego na świecie holdingu Berkshire Hathaway, którego dyrektorem wykonawczym jest jeden z najbogatszych ludzi na świecie – Warren Buffet. Głównymi zaletami filtrów wody EcoWater jest ich oszczędność. Dzięki nowoczesnej głowicy pozwalają na duże oszczędności eksploatacyjne. W porównaniu do innych zmiękczaczy wody szeroko dostępnych na polskim rynku, uzdatniacze wody EcoWater generują nawet o 75% mniejsze koszty eksploatacyjne. W parze z oszczędnością idzie także jakość wykonania. Materiały wykonane w technologii ABS są praktycznie niezniszczalne. Dzięki temu umożliwiamy naszym Klientom 10-letnią gwarancję na filtry do wody EcoWater. Więcej o korzyściach płynących z wyboru filtrów wody EcoWater na naszym blogu.

12) Który filtr mechaniczny narurowy wybrać?

Filtr wstępny do wody montowany jest zazwyczaj przed właściwą stacją uzdatniania wody i ma za zadanie zapobiegać blokowaniu głowicy zmiękczaczy wody, odżelaziaczy czy pomp przez większe cząstki rozpuszczone lub zawieszone w wodzie, np. piasek czy rdza. W przypadku wody wodociągowej najczęściej polecamy filtr narurowy Honeywell. Jest on całkowicie mechanicznym filtrem wody, dzięki zastosowaniu siatki stalowej z przepłukiwaniem, nie wymaga wymiany wkładów. Gdy chcemy zamontować filtr wstępny na wodzie z własnego ujęcia warto wybrać jeden z modeli Cintropur. Filtry te, mają wymienne rękawy filtracyjne o dowolnym mikronażu, które także mogą być opłukiwane. Dodatkowo, filtry wody Cintropur posiadają większą powierzchnię filtracyjną, dzięki czemu są wstanie zatrzymać znaczną ilość zanieczyszczeń z większą efektywnością, co jest pożądane w przypadku uzdatniania wody ze studni.

13) Jak działa filtr wielofunkcyjny do wody?

Wielofunkcyjne filtry służą najczęściej do uzdatniania wody z własnej studni, ujęcia. Są to zmiękczacze ze specjalnym złożem, mieszanki żywic. Takie filtry pozwalają na jednoczesne odżelazianie, zmiękczanie i odmanganianie wody, usuwanie związków azotu. Kompaktowy filtr wielofunkcyjny wody jest prawie całkowicie bezobsługowy. Jego działanie jest podobne do zmiękczacza wody. Regenerowany jest wodą i solą tabletkowaną. Przy doborze filtra multifunkcyjnego do wody należy najpierw wykonać badania składu wody. Tylko na ich podstawie będziemy w stanie określić, czy dany fitlr będzie działał skutecznie. Więcej na temat filtrów wielofunkcyjnych do wody pisaliśmy w artykule: Filtr wielofunkcyjny do wody.

14) Jaki filtr wody wybrać?

Pytanie na temat wyboru najlepszego filtra do wody jest bardzo popularne. O tym, jaki filtr wody wybrać decyduje przede wszystkim jakość wody, jej pochodzenie – wodociąg czy studnia. Jeżeli korzystamy z wody z własnej studni, w pierwszej kolejności należy wykonać badania wody. Na ich podstawie dobiera się skuteczny filtr do wody. Przy zakupie właściwej stacji uzdatniania wody, warto zwrócić uwagę na okres gwarancji udzielanej na filtry i przede wszystkim na ich jakość. W przypadku dużych uzdatniaczy wody montowanych na głównym doprowadzeniu wody, znaczenie ma rodzaj głowicy, zastosowane złoże. Dodatkowe informacje można znaleźć w artykule: Jaki filtr wody wybrać?

15) Jakie wkłady stosuje się do filtrów mechanicznych wody?

Filtry mechaniczne wody stosowane są do filtracji wstępnej. Ich zadaniem jest zatrzymywanie stałych cząstek, np. piasku, mułu. Do najczęściej kupowanych wkładów należą sznurkowepiankowesiatkowe. Dokładność, czyli mikronaż wkładów filtracyjnych jest uzależniony od ich zastosowania, tzn. rodzaju filtrowanej wody. W przypadku wody z własnej studni często wybiera się 2-stopnie filtracji mechanicznej: najpierw wkład np. sznurkowy o większym mikronażu np. 100 um i następnie dokładniejszy wkład o mniejszym mikronażu np. 20, 10 lub 5 um. Do wody wodociągowej można stosować różne warianty, w zależności od dokładności filtlracji, którą chcemy uzyskać. Wkłady filtrów wody do korpusów odwróconej osmozy to zazwyczaj wkłady polipropylenowe o dokładności 5 i 1 um. Więcej na ten temat można doczytać w artykule: Filtry mechaniczne do wody.

16) Jak pobrać próbki wody do badania?

Prawidłowy pobór wody do badania często jest warunkiem wiarygodnych wyników składu wody. Badania wody to pierwszy krok do poprawnego doboru filtrów ze studni. Aby wyniki były wiarygodne, studnia z której pobieramy próbkę musi być odpowiednio przepompowana. Im więcej m3 wody zostanie przepompowane, tym lepiej. Przed przystąpieniem do poboru wody warto wykonać także dezynfekcję ujęcia wody. W przypadku wykonywania badań fizykochemiczne wody, obejmujących następujące parametry: odczyn pH, utlenialność, żelazo, mangan, twardość, jon amonowy, azotany, azotyny wodę można pobrać do butelki po czystej wodzie o pojemności min. 1, 5 litra. Aby pobrać próbke wody do badań bakteriologicznych należy zaczerpać wodę do specjalnej buteleczki (do kupienia w sanepidzie). Miejsce poboru, np. kran powinien być odpowiednio zdezynfekowany. Dokładny opis poszczególnych parametrów fizykochemicznych wody oraz opis badania wody znajdą Państwo w artykule: Badnie wody.

17) Jak długo ważne są badania wody?

O tym, jak długo są ważne badania wody i jak długo odzwierciedlają realne parametry wody decyduje stabilność studni. Jeżeli badania wody były wykonane zgodnie z wytycznymi, tzn. studnia była przechlorowana i przepompowana parametry wody powinny być stałe. Ważność badań wody jest uzależniona również od głębokości studni i jej szczelności. W przypadku płytkich powierzchniowych studni niestety często bywa tak, że jakość wody zmienia się w raz ze zmianą pór roku, opadami deszczu, czy np. spływami z pól rolnicznych. Jakość wody ze studni głębinowej powinna być raczej stabilna, więc w tym przypadku raz wykonane badania będą mieć cały czas ważność.

18) Czy montaż zmiękczacza wody wpływa na większe rachunki za wodę i prąd?

Nowoczesne zmiękczacze wody pracują bardzo oszczędnie. Zużywają najmniej wody i soli do regeneracji. Można przyjąć, że przy zmiękczaniu wody miesięczna ilość zużywanej wody zwiększy się jedynie o ok. 2%. Oczywiście nie jest to wartość stała. Zależy przede wszystkim od właściwego doboru zmiękczacza wody i jego jakości. Tak mała dodatkowa ilość wody jest zużywana w przypadku zmiękczaczy wody EcoWater. Prąd podczas eksploatacji zmiękczacza wody jest używany praktycznie tylko do podtrzymania głowicy filtracyjnej podczas regeneracji żywicy jonowymiennej. Oznacza to, że całkowity roczny koszt energii elektrycznej zużywanej przez zmiękczacz to jedynie ok. 10 zł. Kompaktowe zmiękczacze wody są bardzo tanie w ekploatacji. O zaletach filtrów zmiękczających wodę pisaliśmy wczesniej: Co uzyskasz montując zmiękczacz?

19) Zakupiłem zmiękczacz wody EcoWater. Jeżeli będę utrzymywał gwarancję czy w razie awarii będę musiał odesłać filtr zmiękczający wodę?

Jeżeli zmiękczacz został zakupiony w naszym sklepie – nie musisz się niczym martwić. Jeśli utrzymujesz gwarancję, dbasz o coroczne serwisy, zobowiązujemy się, że w razie awarii niezwłocznie przyjedziemy do Ciebie i naprawimy zmiękczacz wody. Nie będziesz musiał go wypinać i tym bardziej odsyłać. Co więcej, nie zapłacisz za naprawę ani grosza! Szczegółowe wyjaśnienia o naszej gwarancji znajdziesz w artykule: gdzie kupić dobry filtr do wody.

20) Czy lampa bakteriobójcza chroni przed wirusami?

Lampa bakteriobójcza zamontowana na instalacji gwarantuje niemal całkowite bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Dezynfekcja wody UV jest bardzo skuteczna. Wytwarzane przez sterylizator UV promieniowanie ultrafioletowe skutecznie zabijają wirusy i bakterie, dzięki czemu woda jest całkowicie bezpieczna. Ważne, aby lampa była dobrana zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem wody i zgodnie z jej transparentnością. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w artykule: Bakteriobójcze lampy UV do wody – dobór i montaż.

21) Czy zmiękczacz wody musi być podłączony do prądu?

Tak, podłączenie zmiękczacza wody do prądu jest konieczne. Za sterowanie zmiękczaniem wody odpowiada elektroniczna głowica, która przełącza filtr zmiękczający wodę w odpowiedni tryb pracy.  Każdy zmiękczacz wody wyposażony jest w zasilacz elektryczny podłączany do prądu. Pobór energii elektrycznej przez zmiękczacz wody jest niewielki – wynosi ok. 10 zł rocznie. O szczegółach można poczytać we wpisie: Kompaktowy zmiękczacz wody – użytkowanie i eksploatacja.

22) Czy poziom soli trzeba trzeba cały czas monitorować?

Nowoczesne zmiękczacze wody, np. EcoWater eVOLUTION 300 BoostEcoWater eVOLUTION 500 PowerEcoWater eVOLUTION Refiner Power oraz Erie IQ Soft posiadają wbudowany moduł WiFi z automatycznym pomiarem soli. Oznacza to, że nie musimy kontrolować poziomu soli w zbiorniku. Zmiękczacz wody sam nas poinformuje o konieczności dosypania soli – poprzez SMS lub mail. Co w przypadku zmiękczaczy wody bez pomiaru ilości soli? Trzeba poziom soli monitorować samemu. Jednak zazwyczaj 1 worek soli wystarcza na dłuższy okres czasu. Wystarczy sprawdzić ilość soli w zmiękczaczu np. raz na miesiąć (w zależności od twardości wody). O tym, do czego potrzebna jest sól podczas użytkowania zmiękczacza wody możesz poczytać w artykule: Regeneracja zmiękczacza wody – jak się odbywa?

23) Koronawirus – picie wody z kranu

W obecnej sytuacji rozwijającej się pandemii otrzymujemy bardzo dużo zapytań na temat bezpieczeństwa picia wody z kranu i możliwości przenoszenia się koronawirusa przez wodę. Śpieszymy z odpowiedzią i dementujemy fałszywe informacje pojawiające się w wyszukiwarce! Woda, dostarczana do odbiorców przez sieci wodociągowe jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym. Procesy technologiczne, które przeprowadzane są w stacjach uzdatniania wody (dezynfekcja chlorem i jego związkami, ozonem, sterylizacja UV oraz filtracja na węglu aktywnym) skutecznie zatrzymują wszystkie patogeny, bakterie i wirusy, w tym także wirus sars-coV-2. O tym, jak przeprowadzana jest dezynfekcja wody przeczytasz także na naszym blogu.

24) Jaki zestaw filtrów wody będzie najlepszy do domu jednorodzinnego?

Dobór odpowiedniego kompletu filtrów wody do domu jest uzależniony od jakości wody, czy jest wodociągowa czy pochodzi z własnej studni. Najbardziej kompleksowy system uzdatniania wody najczęściej złożony jest z filtra wstępnego, zmiękczacza, np. zmiękczacza wody na kran, odżelaziacza lub filtra wielofunkcyjnego i systemu odwróconej osmozy do filtrowania wody pitnej. W naszej ofercie posiadamy zestawy promocyjne złożone z najlepszych filtrów do wody. Dla domu jednorodzinnego, dla 1-4 osób i wody wodociągowej proponujemy zmiękczacz EcoWater eVOLUTION 300 Boost z filtrem wstępnym EcoWater AFF i systemem odwróconej osmozy EcoWater ERO-375. W przypadku większej ilości osób sprawdzi się zestaw złożony z dużego zmiękczacza wody EcoWater Comfort 500, filtra wstępnego Honeywell FF06 oraz osmozy Ecowater. Gdy korzystamy z wody z własnej studni, najczęściej nie wystarcza sam zmiękczacz. W zależności od parametrów i jakości wody, często wybierane są zestawy z filtrem wody multifukcyjnym EcoWater eVOLUTION 500 Power Ecomulti, filtrem mechanicznym Honeywell FF06 i osmozą ERO.

25) Czy przed zmiękczaczem wody trzeba montować filtr wstępny?

Mechaniczny filtr narurowy jest niezbędnym elementem każdej instalacji wodnej. Jego zadaniem jest wyłapywanie stałych cząstek, rdzy, produktów korozji instalacji, piasku, mułu, itp. Zaleca się, aby narurowy filtr wstępny był zamontowany przed zmiękczaczem wody w celu ochrony głowicy i pozostałych elementów odpowiadających za sterowanie i przepływ wody w filtrze zmiękczającym. Filtr wstępny jest także zabezpieczeniem w przypadku wystąpienia awarii instalacji wodociągowej oraz bardzo często jest jednym z warunków gwarancji na zmiękczacz wody. W naszych instalacjach zwykle wykorzystujemy model Honeywell FF06 do filtracji mechanicznej wody. Przegląd skutecznych filtrów wstępnych można znaleźć  na naszym blogu we wpisie: Filtry narurowe do wody.

26) Co daje filtr węglowy na instalacji wodnej?

Filtr węglowy jest jednym z najczęściej wybieranych filtrów wody pitnej w kuchni lub jako filtr na cały dom czy mieszkanie. Dlaczego często go wybieramy? Węgiel aktywny jest naturalną substancją, która dzięki właściwościom sorpcyjnym zatrzymuje zanieczyszczenia na powierzchni ziaren, granulek. Filtry, kolumny węglowe lub wkłady z węglem blokowym i zasypowym odpowiadają za podniesienie odczynu pH wody, skutecznie zatrzymują chlor, metale ciężkie i pestycydy, a także wpływają na poprawę smaku i zapachu wody. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: Węgiel aktywny do filtrów wody.

27) Jak zmiękczyć wodę w mieszkaniu?

Możliwość instalacji zmiękczacza wody w mieszkaniu jest uzależniona od kilku parametrów. Przede wszystkim, w pobliżu wpięcia filtra zmiękczającego musi być odprowadzenie do kanalizacji. Zmiękczacz wody montowany jest tylko na zimnej wodzie, dlatego nie uda się całkowicie usunąć twardość z wody doprowadzanej do mieszkania, gdy ciepła woda pochodzi z ciepłowni. Dokładne informacje o uzdatnianiu wody można znaleźć na naszym blogu: Filtry wody dla mieszkania.

28) Dlaczego warto zamontować zmiękczacz wody mimo, że twardość wody mieści się w normie?

Norma odnośnie twardości wody dotyczy spożycia przez ludzi. Im wyższa twardość wody tym woda ma więcej minerałów: wapnia i magnezu. Faktycznie, twarda woda jest dobra do picia, jednak pod względem eksploatacji zaleca się, aby twardość wody mieściła się w dolnych granicach. O tym  jaka powinna być twardość wody w domu  pisaliśmy już wcześniej. Zaleca się aby utrzymywać kilka stopni twardości – woda spełnia normy oraz jednocześnie nie powoduje powstawania trudnych do usunięcia osadów i zacieków. Do usuwania jonów twardości zwykle stosuje się centralny zmiękczacz wody, montowany na głównym doprowadzeniu zimnej wody do budynku.

29) Stacja uzdatniania wody ze studni – jaką wybrać?

Uzdatnianie wody ze studni to często skomplikowany proces, który wymaga zastosowania kilku etapów filtracji wody. Pierwszym krokiem do wyboru filtrów wody z własnego ujęcia jest wykonanie badań wody. Na ich podstawie będziemy mogli zaproponować skuteczne rozwiązanie. Wybór uzdatniacza wody „na własną rękę” często wiąże się z ryzykiem, że filtry wody nie będą optymalnie pracować. W przypadku własnych ujęć wody zwykle wybierane są filtry wielofunkcyjne, np.: multifunkcyjna stacja uzdatniania wody Clack WS1CK  40 EC-A.

30) Czy sól zmiękcza wodę?

To pytanie pada najczęściej z ust osoby rozpoczynającej przygodę ze zdobywaniem informacji na temat zakupu zmiękczacza do wody. W pewnym sensie jest ono trafne, jednak to nie sól decyduje za właściwe zmiękczanie wody, a żywica jonowymienna. Twardość, czyli jony wapnia i magnezu trafiają na złoże, gdzie są zatrzymywane i wymieniane na jony sody. Jony sodu pochodzą właśnie z tabletek solnych. Sól zatem jest niezbędna do prawidłowej pracy zmiękczacza wody. Jak działa zmiękczacz wody i jak przebiega regeneracja żywicy jonowymiennej można poczytać w naszym poradniku.

31) Czym różni się lampa TMA V25 od sterylizatora UV do wody TMA V20?

Lampy bakteriobójcze UV do wody z serii V TMA stosowane są do dezynfekcji wody w domach jedno lub wielorodzinnych. Domowe lampy bakteriobójcze V25 i V20 są najczęściej wybierane ze względu na maksymalny przepływ chwilowy 2 m3/h. Sterylizator V25 jest tańszy w zakupie, ale droższy w eksploatacji, ponieważ posiada promiennik o mocy 40 W (koszt promiennika 169 zł). Lampa TMA V20 kosztuje więcej, ale jest wyposażona w mocowanie oraz tańszy promiennik (119 zł), o mniejszej mocy – 24 W. Różnicą są także wymiary – antybakteryjna lampa V20 jest krótsza. Wszystkie dane techniczne można znaleźć w opisach i kartach katalogowych produktów: Sterylizator UV TMA V25 i Sterylizator UV TMA V20.

32) Jakie są zalety systemów odwróconej osmozy bez zbiornika?

Nowoczesne systemy osmoza bez zbiornika są nowoczesnymi systemami do filtrowania wody pitnej. Ich główną zaletą są małe wymiary. Podczas gdy tradycyjne osmozy zajmują niemal całą szafkę pod zlewem, kompaktowe filtry RO bez zbiornika mieszczą się nawet pod zabudową. Osmozy bezzbiornikowe zwykle są wyposażone w pompkę i wydajniejsze membrany, które pozwalają na pobór wody na bieżąco. Kolejną ważną zaletą jest także mniejszy odrzut wody do ścieku. Najczęściej wybierane filtry wody do kuchni pracujące bez magazynowania wody to Nano Pad oraz RO Pad.

33) Czy zmiękczacz wody musi być podłączony do kanalizacji?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na naszym czacie. Odpowiedź jest tylko jedna: warunkiem prawidłowego funkcjonowania zmiękczacza wody jest wpięcie do odprowadzenia ścieków. Zapytacie, dlaczego jest to konieczne? Ponieważ żywica jonowymienna co kilka dni musi zostać zregenerowana. W tym celu zmiękczacz wody wytwarza solankę z wody i tabletek solnych. Tak wytworzonym roztworem przepłukuje żywicę. Woda popłuczna w ilości ok. 70-150 litrów musi zostać odprowadzona na zewnątrz zmiękczacza. O szczegółach można poczytać we wpisie: jak działa zmiękczacz wody?

34) Skąd bierze się żółta woda po przegotowaniu?

Żółta woda w kranie to najczęściej objaw występowania żelaza w wodzie. Jeżeli korzystamy z wody z własnego ujęcia, najczęściej żółta barwa wody świadczy o zanieczyszczeniu naturalnym, które najprościej usuwa się filtrami mechanicznymi, odżelaziaczami. Zmieniona barwa wody wodociągowej może być sygnałem, że z instalacji wypłukiwane są produkty korozji lub nastąpiła awaria wodociągu. Sposoby na pozbycie się niechcianej barwy z wody wodociągowej i ze studni przedstawiliśmy w artykule: żółta woda w kranie.

35) Biały osad z wody ze studni – co to jest?

Trudny do usunięcia, biały osad widniejący na armaturze, kabinie prysznicowej, na dnie czajnika to nic innego jak twardość wody. Powoduje ona pojawienie się tzw. kamienia kotłowego. Efekty twardej wody to także zmniejszenie wydajności cieplnej instalacji oraz uszkodzenie pieca co. Twarda woda to problem występujący na terenie całej Polski, zarówno w przypadku korzystania z wody wodociągowej jaki i wody z własnej studni. Do usuwania twardości wody stosuje się odkamieniacze wody. Dobór zmiękczacza wody do domu to dosyć skomplikowany proces, dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

36) Sposoby na dezynfekcję wody

Dezynfekcja wody to jeden z podstawowych procesów filtracji wody na każdej stacji uzdatniania. Woda wodociągowa, która trafia do odbiorców jest najczęściej chlorowana, ozonowana. Często przepływa również przez duże sterylizatory, które unieszkodliwiają bakterie i wirusy za pomocą promieniowania UV. W przypadku korzystania z własnego ujęcia, o dezynfekcję wody trzeba zatroszczyć się samodzielnie. Do usuwania bakterii i wirusów z wody studziennej stosuje się bakteriobójcze lampy UV.

Zobacz także: