Jak się przyzwyczaić do miękkiej wody?

//Jak się przyzwyczaić do miękkiej wody?

Jak się przyzwyczaić do miękkiej wody?

Nasze codzienne czynności związane z użytkowaniem wody często stają się dość problematyczne. Rutyną jest konieczność dodania większej ilości środków piorących do pralki. Mimo to, wyprane ubrania są sztywne i szybko się niszczą. Aby dokładnie umyć naczynia dodajemy znaczne ilości płynu, co drażni skórę rąk. Smugi ze szklanek wyciągniętych ze zmywarki nie znikają…  Stosujemy dobry szampon z odżywką, a ciężko rozczesać i tak już przesuszone włosy. Nie wspominając o kabinie prysznicowej – nawet „szorowanie” nie jest skuteczne, nie można jej pozbawić osadu z kamienia.

Prowadzenie nierównej walki z twardością wody jest uciążliwe..

Tak wygląda codzienność z twardą wodą. Jeżeli w końcu postanowiłeś  coś tym zrobić i zakupiłeś zmiękczacz wody, dotychczasowe nawyki ulegną zmianie.

Co uzyskasz montując zmiękczacz wody w domu

  • Dotychczas, aby pranie było efektywne, musiał być ustawiony wysokotemperaturowy tryb prania i dodana duża ilość detergentów. Działo się tak, ponieważ minerały znajdujące się w wodzie wchodziły w reakcje z środkami chemicznymi, ograniczając pienienie się i powodując szorstkość tkanin. Teraz, kiedy masz już zmiękczacz, proszek czy płyn do prania dużo łatwiej się rozpuszczą. Nie będzie do tego potrzebna też wysoka temperatura – Twoje ubrania będą miały dłuższą żywotność. Przykładowo, jeżeli do tej pory temperatura prania wynosiła 40 °C teraz tą samą skuteczność osiągniesz przy 30 °C.
  • Jeżeli do mycia naczyń używałeś twardej wody, z pewnością zauważyłeś, że nawet po zastosowaniu dużej ilości detergentów na szkle pozostają białe zacieki. Tak, to właśnie jest kamień! Osadza się nie tylko na szkle, ale też na kabinach prysznicowych, czajnikach i innych sprzętach AGD. Od teraz nie musisz dodawać silnych środków czyszczących i nabłyszczających. Wystarczą delikatniejsze i w mniejszej ilości. Twoje dłonie z pewnością będą wdzięczne.
  • Podobnie wygląda sytuacja w przypadku środków higieny osobistej. Do uzyskania dużej ilości piany podczas mycia włosów wystarczy znacznie mniejsza ilość szamponu. Nie trzeba też dodatkowo nawilżać włosów czy skóry. Szorstkość, która występowała po kąpieli była skutkiem twardej wody. Efekt będzie tak duży, że na początku może Ci się wydawać, że mydło czy szampon nie zostało odpowiednio spłukane. Szybko przyzwyczaisz się do takiego odczucia oraz miękkiej skóry i lśniących włosów.
  • Masz domowe akwarium lub hodujesz kwiaty? W tym przypadku musisz ostrożnie wprowadzać zmiękczoną wodę. Zasada zmiękczania polega na wymianie jonowej wapnia i magnezu na jony sodu. To sprawia, że jego stężenie w zmiękczonej wodzie ulega zwiększeniu. Dla ludzi, taka zmiana nie ma znaczenia (pod warunkiem, że nie stosujemy diety niskosodowej) ale dla roślin i rybek może mieć wpływ. W tym przypadku uzupełniaj wodę w akwarium stopniowo mieszając wodę zmiękczoną z twardą, aż do momentu kiedy wprowadzisz całkowicie zmiękczoną.

Jaki jest koszt eksploatacji zmiękczacza wody

Obawiasz się, że zmiękczacz do wody spowoduje znaczny wzrost kosztów, które ponosisz korzystając z wody na co dzień? Nie masz się czym przejmować. Nowoczesny zmiękczacz zużyje na płukanie i regenerację niewielką ilość wody. Do tej pory tę wodę wykorzystywałeś na zmycie lub wypłukiwanie dużej ilości detergentów i środków czystości, które musiałeś stosować przy twardej wodzie.

Przy 4-osobowej rodzinie koszty eksploatacyjne zmiękczacza EcoWater, uwzględniające energię elektryczną, wodę i sól wynosi ok. 10 zł/miesiąc.

By |2021-03-18T13:41:13+00:00Styczeń 29th, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Jak się przyzwyczaić do miękkiej wody? została wyłączona
X