Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Filtry wody - oczyszczanie wody w domu

Post

Woda to związek chemiczny, który jest podstawą dla życia biologicznego na Ziemi. Szacuje się, że stanowi ona aż 70% masy dorosłego człowieka. Woda bierze udział w większości procesów w naszych organizmach – stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego – substancji odżywczych, enzymów czy hormonów. Wpływa na regulowanie temperatury, regenerację komórek oraz prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Równie istotna co ilość przyjmowanej wody jest również jej jakość. W środowisku naturalnym woda ulega wielu zanieczyszczeniom – tak naturalnym jak i spowodowanym działalnością człowieka. Aby nadawała się ona do spożycia niezbędne jest jej uzdatnianie. Poza wykorzystaniem biologicznym woda wykorzystywana jest również do innych codziennych czynności – prania, sprzątania, mycia się czy nawet ogrzewania. Wbrew pozorom jej jakość znacząco wpływa również na te czynności – tak w wymiarze finansowym, jak i w kontekście przeznaczanego na nie czasu.

Uzdatnianie wody

Woda docierająca do mieszkań i domów pochodzi z dwóch podstawowych źródeł – najczęściej instalacji wodociągowej oraz rzadziej własnego ujęcia – studni głębinowej. Pobieranie wody z własnego ujęcia bez wątpienia wymaga zainstalowania odpowiednich filtrów wody, które pozwolą na jej prawidłowe oczyszczenie, co natomiast z wodą pochodzącą z wodociągów? By trafić do naszych domów musi ona spełnić odpowiednie normy pozwalające na jej bezpieczne wykorzystywanie, jednak mimo to zaleca się jej dodatkową filtrację. Uzdatnianie wody to pojęcie oznaczające dezynfekcję wody, odkamienianie wody, odżelazianie wody i zmiękczanie wody. To, które z tych procesów powinniśmy zastosować w swoim domu czy mieszkaniu uzależnione jest bezpośrednio od właściwości wody docierającej do naszych kranów.

Jednym z podstawowych problemów z wodą jest jej twardość. Twarda woda wiąże się z wieloma problemami, które dotyczą przede wszystkim jej wpływu na urządzenia (np. pralkę) oraz czyszczone powierzchnie. Za twardość wody odpowiadają w głównej mierze związki wapnia i magnezu. Ich znaczna ilość w wodzie objawia się głównie powstawaniem osadów na urządzeniach korzystających z wody – zmywarkach, pralkach, bojlerach czy czajnikach. Powstały w ten sposób „kamień” znacznie skraca życie sprzętów domowych i naraża nas na przyspieszoną ich wymianę. Ponadto twarda woda zmniejsza wydajność środków piorących, przez co niezbędne jest stosowanie ich w większej ilości. Twarda woda zmusza nas również do poświęcania większej ilości czasu na sprzątanie, bowiem trudny do usunięcia osad szybko pojawia się na kabinach prysznicowych czy armaturze. W kontekście zdrowia twarda woda negatywnie wpływa na skórę oraz włosy poprzez ich wysuszanie.

Zmiękczacz do wody – jak pozbyć się twardej wody?

Aby pozbyć się twardej wody konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego zmiękczacza do wody. Jego dobór najlepiej powierzyć ekspertom, którzy dopasują zmiękczacz wody do liczby stałych użytkowników oraz specyfiki samej wody. Po zainstalowaniu urządzenia do zmiękczania wody niezbędne będzie przystosowanie się do nowych warunków. Więcej o tym jak przyzwyczaić się do miękkiej wody pisaliśmy na naszym blogu.

Odżelaziacz wody

W celu skutecznego pozbycia się nadmiaru żelaza z wody stosowane są odżelaziacze wody. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu filtracji na specjalnie wyselekcjonowanych złożach. Odpowiednio dobrany odżelaziacz wody pozwoli skutecznie pozbyć się żelaza i manganu z wody, dzięki czemu uporczywe plamy czy osady z żelaza w instalacjach przestaną istnieć.

Dezynfekcja wody – sterylizator UV i system odwróconej osmozy

Dezynfekcja wody opiera się na usunięciu z niej mikroorganizmów chorobotwórczych. W tym celu stosuje się różne urządzenia, spośród których szczególnie warto wymienić sterylizatory UV oraz systemu odwróconej osmozy. Sterylizator UV, potocznie zwany lampą UV to urządzenie, które generuje promieniowanie ultrafioletowe, unieszkodliwiające mikroorganizmy, w tym drobnoustroje chorobotwórcze. Co istotne, jego wykorzystanie nie wymaga stosowania środków chemicznych. System odwróconej osmozy to z kolei urządzenie, które przy wykorzystaniu membrany osmotycznej pozwala oddzielić wodę od mikrozanieczyszczeń i mikroorganizmów już w rozmiarze powyżej 0,0001 μm.

Zobacz także: