Twarda woda, a włosy – jaki ma wpływ?

//Twarda woda, a włosy – jaki ma wpływ?

Twarda woda, a włosy – jaki ma wpływ?

Czy Twoje włosy mają coraz słabszą kondycję i gorszy wygląd? Twój tryb życia jest zdrowy i nie masz innych niepokojących sygnałów ze strony organizmu? To może być woda. Ściślej, zła jakość wody użytkowej, wpływa bezpośrednio na pogorszenie stanu skóry i włosów. Co konkretnie w wodzie, niszczy Twoje włosy i jak go uniknąć, dowiesz się z tego tekstu.

Czym jest twarda woda?

Twardością wody jest określana zawartość jonów twardości w wodzie: wapnia i magnezu. Są to pierwiastki korzystne dla organizmu, ale od wewnątrz i w określonych dawkach. Niestety minerały te, są słabo przyswajalne z wodą. Niewielki z  nich pożytek dla organizmu, jeśli chodzi o picie twardej wody. Za to używanie twardej wody do mycia, prania czy gotowania bywa bardzo kłopotliwe. Magnez i wapń obecne w wodzie w kranie, powodują powstawanie osadu. To tak zwany kamień, który działa destrukcyjnie na urządzenia AGD podgrzewające wodę. Dlaczego tak się dzieje? Jony twardości wytrącają się z wody pod wpływem jej podgrzewania. Stąd często występujący osad na dnie czajnika, zepsuta grzałka w pralce czy zmywarce. To również powód trudnego do usunięcia osadu z kamienia, na armaturze łazienkowej: kranach, kafelkach czy prysznicu. Co ze skórą i włosami? Naturalnie, twarda woda wpływa na skórę i kondycję Twoich włosów. Filtrami, które pomagają uporać się z kamieniem w wodzie, są zmiękczacze wody. Obecnie, nie ma skuteczniejszego rozwiązania tego problemu.

Wpływ twardej wody na włosy i organizm

Co jest najczęstszym objawem wpływu twardej wody na skórę i włosy? To ich słaba kondycja pomimo stosowania wyszukanych kosmetyków. Suchość skóry i łamliwość włosów może dokuczać zwłaszcza osobom z wrażliwą skórą. Jakim typom cery nie służy twarda woda? Jeśli masz skórę trądzikową, wrażliwą, bądź cerę naczynkową możesz dotkliwiej odczuwać skutki twardej wody. Kondycja Twoich włosów, pomimo stosowania kompleksowej pielęgnacji nie ulega poprawie? Jeśli chodzi o wpływ twardej wody na włosy i organizm,  będą to takie objawy jak:

  • szorstka i swędząca skóra, zwłaszcza po kąpieli
  • łamliwe i wypadające włosy
  • przesuszona cera twarzy
  • plączące się i puszące włosy
  • trudność w rozczesaniu włosów po myciu

Dlaczego twarda woda tak fatalnie oddziałuje na włosy? Struktura włosa jest zbudowana z łusek, ułożonych jedna na drugiej na całej długości włosa. Twarda woda powoduje, że faktura włosa robi się szorstka. Owe łuski, zamiast gładko przylegać do włosa, są rozchylone. Unoszą się do góry – co znamy z grafik reklamujących kosmetyki do włosów. To właśnie sprawia, że włosy wzajemnie się bardzo plączą. Jednak stosowanie nawet bardzo specjalistycznych odżywek do zniszczonych włosów, nie jest skuteczne przy twardej wodzie. Substancje zawarte w kosmetykach są słabo rozpuszczalne w wodzie z dużą twardością. To jednocześnie powoduje, że ciężko je z nich spłukać. Nie dość, że nie działają w pełni, to jeszcze pozostając na włosach dodatkowo je obciążają. Może w rezultacie dać to efekt włosów przetłuszczających się przy skórze, a suchych na końcach. Frustruje Cię kupowanie kolejnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, które nie działają? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać rozwiązanie tego problemu. Są nim odpowiednie filtry wody.

Twarda woda, a wypadanie włosów

Problem twardej wody potwierdzają wypowiedzi na forach o urodzie. Przeglądając strony tego typu, można odnieść wrażenie, jest on dość powszechny. Użytkownicy skarżą się na suchą skórę po kąpieli. Narzekają na fatalny stan włosów pomimo włączonej pielęgnacji. Można tam przeczytać wypowiedzi, w których użytkownicy łączą swoje problemy z twardą wodą. Wpisy z tych stron: „twarda woda zniszczyła mi włosy”, „mam uciążliwy łupież od twardej wody”. Tym podobne dolegliwości są rzeczywiście związane z dużą zawartością jonów twardości w wodzie, używanej do kąpieli. Kiepską jakość wody odczują zwłaszcza osoby, których włosy są farbowane czy rozjaśnione. Kationy = jony dodatnie, którymi są wapń i magnez są przyjmowane przez włosy farbowane znacznie mocniej, niż dzieje się to na naturalnych. Zniszczony włos ma większe tendencje do wypadania. Zauważasz sukcesywnie ich kępkę po każdym czesaniu na szczotce? Przyczyną może być zbyt twarda woda.

Jak zmiękczyć wodę do mycia włosów

Jak rozwiązać problem z twardą wodą? Czy istnieje sposób, aby kompleksowo usunąć twardość w wodzie? Najskuteczniejsza metoda, to montaż zmiękczacza wody. Jest to uzdatniacz, który wyłapie związki wapnia i magnezu z wody. Nie trafią one dalej do instalacji. W Twoich kranach może płynąć miękka woda, która nie powoduje podrażnień skóry i włosów. W użytkowaniu zachowuje się zupełnie inaczej, niż twarda. W Twojej łazience, nie będzie już osadu z kamienia. Kosmetyki i środki piorące nie będą już potrzebne w dużych ilościach. Skąd tak duża zmiana? Detergenty, w tym szampon do włosów czy mydło do skóry, łatwiej się pienią i myją. Zmiana jakości wody jest na tyle odczuwalna, że w kontakcie ze zmiękczoną, wydaje się ona „śliska”. To właśnie odczuwalny brak jonów twardości.

Zmiękczacze wody do domu, montuje się na głównym doprowadzeniu wody do budynku. Takie rozwiązanie nazywa się montażem centralnego zmiękczacza wody. Jest to kompleksowe uzdatnienie wody na cały dom. Miękka woda trafia do kuchni, do urządzeń AGD i do łazienki. Gdzie ma kontakt ze skórą i włosami. Co ważne, zmiękczać można jedynie zimną wodę. Jest to ważna informacja, zwłaszcza gdy mieszkasz w bloku i interesują Cię zmiękczacze wody do mieszkania. Gdy w swoim mieszkaniu, podgrzewasz wodę, jest możliwa instalacja zmiękczacza. Gdy woda ciepłą jest dostarczana ze spółdzielni, na poziomie mieszkania nie można jej uzdatnić. Jeśli mieszkając w bloku doskwiera Tobie i Twoim sąsiadom wyjątkowo twarda woda, warto podjąć wspólną inicjatywę. Jak najbardziej można założyć stację zmiękczającą dla danego pionu czy całego bloku. Grunt, to możliwość podpięcia zmiękczacza do doprowadzenia zimnej wody.

Podsumowanie

Jakość wody w Twoim domu pozostawia wiele do życzenia? Z pewnością to odczuwasz. Zwłaszcza, gdy masz skórę skłonną do podrażnień. Woda z dużą ilością kamienia, nie jest obojętna także dla włosów. Może się okazać, że dotychczasowe problemy z kondycją włosów, znikną po instalacji zmiękczacza. Jest to powód, aby pomyśleć nad zmianą tej sytuacji. Co jeszcze zmieni się na lepsze? Korzyści będą odczuwalne nie tylko w obszarze urody.

Użytkowanie zmiękczonej wody oznacza koniec z osadami. Po montażu zmiękczacza spada awaryjność urządzeń AGD. Do prania, kąpieli czy mycia włosów zużywa się mniej środków. Jeśli czujesz, że powyższe zmiany ułatwiłyby Twoja codzienność, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Ci pełnej informacji o zmiękczaniu wody. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży, pozwala nam prezycyjnie dobierać filtry wody. Zadzwoń i przekonaj się, że jesteśmy godni Twojego zaufania.

By |2021-10-26T11:29:36+00:00Październik 26th, 2021|Poradnik|Możliwość komentowania Twarda woda, a włosy – jaki ma wpływ? została wyłączona
X