Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

Post

Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania. Podwyższona zawartość mikroorganizmów w wodzie jest ryzykowna zwłaszcza, gdy woda ma być przeznaczona także do picia. Jak zweryfikować problem z bakteriami w wodzie i znaleźć skuteczne rozwiązanie? Omawiamy to w poniższym artykule.

Bakterie w wodzie - skąd się biorą?

Bakterie mogą występować w wodzie sieciowej jak i studziennej. Nieco inne jest ich pochodzenie, czyli przyczyna skażenia bakteriami, w każdym z tych przypadków. Osoby korzystające z wodociągów, zdecydowanie rzadziej dotyka problem bakterii w wodzie. Kiedy jednak się to dzieje? Gdy sieć wodociągowa ulegnie skażeniu. Są to jednak sytuacje jednorazowe i za usunięcie awarii odpowiada lokalny dostawca wody sieciowej. Inaczej jest w przypadku właścicieli studni kopanych, którzy o jakość swojej wody muszą zadbać samodzielnie. Skąd się biorą bakterie w wodzie ze studni? Bardzo często są to zanieczyszczenia, które trafiają do studni wraz z wodami przypowierzchniowymi. Co jeszcze niesie kolejne ryzyko pojawienia się bakterii w wodzie? Kiedy w najbliższym otoczeniu studni nie korzysta się z kanalizacji i ścieki wylewa na glebę. Z dużym prawdopodobieństwem dostaną się bakterie z szamba do wody w studni. Jakie to mogą być mikroorganizmy? O tym poniżej.

Bakterie w wodzie - skąd się biorą?

Jakie bakterie w wodzie z kranu występują?

Ciekawi Cię, jakie mikroorganizmy mogą znajdować się w wodzie pitnej? Które bakterie przyczyniają się do skażenia studni? Często dochodzi do skażenia wody bakteriami z grupy E. Coli. To inaczej pałeczki okrężnicy, a zatrucie nimi prowadzi do poważnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Inną powszechną przyczyną skażenia wody jest obecność bakterii Legionella. Obie te grupy bakterii chorobotwórczych w wodzie powodują, że wymaga ona bezwzględnej dezynfekcji.

Bakterie chorobotwórcze w wodzie

Podczas użytkowania wody studziennej ryzyko występowania bakterii utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Bez zastosowania specjalistycznych sterylizatorów wody, w każdej chwili może dojść do skażenia wody bakteriami. Środowisko wodne i dodatnia temperatura to idealne warunki do namnażania się bakterii Coli itp. organizmów. Ciekawi Cię, jaka bakteria występuje w ciepłej wodzie? Które filtry wody zastosować na obecność bakterii? O metodach na pozbycie się organizmów żywych z wody pitnej piszemy poniżej.

Jakie bakterie występują w wodzie z kranu?

Jaka występuje bakteria w ciepłej wodzie?

Jakie zanieczyszczenia występują powszechnie w ciepłej wodzie? W takim środowisku bardzo dobrze rozwija się Legionella. Ten typ bakterii pozwoli Ci wykryć tylko pobranie próbki i wykonanie badanie wody. Legionella to bakteria termofilna czyli taka, która rozwija się właśnie w ciepłej temperaturze wody. Ten typ bakterii w wodzie z kranu pozwoli usunąć tylko promieniowanie UV. Mieszkasz w bloku? Niestety dezynfekcja samodzielna nie jest możliwa dla mieszkańców bloków. Jeśli w pionie wodnym zagnieździ się Legionella, będzie to wymagało częstej dezynfekcji. Mogą ją przeprowadzić tylko wykwalifikowani i oddelegowani do tego pracownicy dostawcy wody sieciowej.

Jakie bakterie występują w ciepłej wodzie?

Usuwanie bakterii w ciepłej wodzie użytkowej

Co w przypadku, gdy w ciepłej wodzie występują inne mikroorganizmy? Jakimi sposobami można zredukować obecność bakterii chorobotwórczych w wodzie? Na forach można spotkać kilka często polecanych metod na zanieczyszczenia wody mikroorganizmami. Bakterie w ciepłej wodzie użytkowej można usunąć na kilka sposobów. Ciekawi Cię, które z nich mają najlepszą skuteczność w dezynfekcji wody? Czytaj dalej.

Do popularnych metod do walki z zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi należą:

1) Metoda termiczna - tak zwane przegrzanie. Maksymalna temperatura, którą na co dzień osiągają podgrzewacze to około 50 stopni. Co daje jednorazowe podniesienie temperatury wody na podgrzewaczu typu boiler z ciepłą wodą? Pozwoli to na pozbycie się z wody drobnoustrojów, które giną w gorącej wodzie. Należy jednak podkreślić, że jest to rozwiązanie jednorazowe. Na dłuższą metę jest to metoda mało skuteczna.

2) Wymiana anody w podgrzewaczach
Wyjątkowo śmierdzi tylko ciepła woda? Zwróć uwagę na anodę w podgrzewaczu. Prawdopodobnie rozwijają się na niej bakterie. Zwłaszcza, gdy woda ma tendencję do pozostawiania osadów, np. z kamienia. W takiej sytuacji na wspomnianych osadach powstaje tak zwany biofilm, gdzie namnażają się bakterie. Zwłaszcza, gdy anoda jest magnezowa, tendencja do powstawania biofilmu możoże być większa. Jak temu zaradzić? Możesz spróbować zminimalizować ten problem wymieniając anodę na tytanową. To jednak kolejna z metod połowicznego rozwiązania problemu: wymieniając anodę zmniejszasz ryzyko rozwijania się bakterii. Nie jest to jednak rozwiązanie dające 100% skuteczności. Co w takim razie zagwarantuje Ci najwyższy poziom skuteczności?

Bakterie w wodzie - czym je usunąć skutecznie?

Lampy UV do wody to jedyne rozwiązanie na cały dom, które dokładnie usunie bakterie. Jest to filtr wody dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy czerpią wodę ze swojej studni. Lampa przeprowadzi jej dokładną dezynfekcję. Zanim woda trafi do podgrzewacza. Jeśli badanie wody wykazało podwyższoną ilość bakterii, warto zastosować rozwiązanie na całą instalację - lampę UV. Sterylizator bakteriobójczy daje 99,9% skuteczność w usuwaniu mikroorganizmów z wody. Chcesz usunąć bakterie w ciepłej wodzie? Lepiej rozwiązać problem u podstaw. Zastosowanie sterylizatora UV przed podgrzaniem wody to wydajne rozwiązanie. Które modele warto wybrać do instalacji w domach jednorodzinnych?

Mikroorganizmy w wodzie usuną takie filtry, jak:

  • Lampa UV TMA D4 - to nieduży sterylizator wody o przepływie 1,3 m³/h. Ta lampa posiada promiennik o mocy 27W. Producent TMA to polska marka, która projektuje lampy bakteriobójcze najlepszej jakości. Model lampy D4 będzie odpowiedni do niedużych instalacji domowych. Zamontowany na głównym wejściu wody do budynku uchroni przed przedostaniem się do domu wody skażonej bakteriami. 
  • Lampa UV TMA D6 - jest modelem, który ma przepływ 2,30 m³/h. Posiada promiennik o tej samej mocy do model powyżej, czyli 27 W. Jest to odpowiedni model sterylizatora wody do domu jednorodzinnego. Z nieco większym zużyciem wody. 

W ofercie naszego sklepu znajdziesz również inne modele lamp UV do wody. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiedni model do Twoich potrzeb. Wyślij zapytanie ofertowe na naszego maila. Sprawdź, co możemy Ci zaproponować.

Czym usunąć bakterie w wodzie do picia?

Co wybrać, jeśli potrzebujesz filtracji wody z bakteriami w kuchni? Możesz także wybrać filtry wody do domu, które umieścisz z powodzeniem w kuchni. Będą one dokładnie filtrować wodę do picia. Bakterie w wodzie z kranu występują, jeśli wcześniej na instalacji nie ma założonego sterylizatora wody. Zwłaszcza, gdy jakość samej woda nie jest kontrolowana. Zaawansowane filtry do wody pitnej również potrafią rozprawić się z bakteriami. Oczywiście robią to w mniejszej skali, niż filtry na cały dom. Na tym właśnie polega zastosowanie punktowego filtra wody. Tego typu systemy dostarczają oczyszczoną wodę gotową do picia. Który z nich warto wybrać? Podpowiadamy. 

Sprawdzone antybakteryjne filtry do kuchni, to:

  • Filtr mikrobiologiczny EcoWater EPS1000
    Oprócz zdolności usuwania bakterii z wody, zatrzymuje także substancje lekopochodne. Wyróżnia go bardzo dokładny sposób filtracji. Ten filtr zatrzymuje również metale ciężkie. W skład tego filtra wchodzą wkłady: węglowy i mikrobiologiczny. EcoWater to renomowany, amerykański producent filtrów wody. Warto postawić na wysoką jakość urządzeń, tego renomowanego producenta. Filtry mikrobiologiczne to wydajne produkty zaprojektowane specjalnie do zwalczania bakterii w wodzie z kranu.
  • System odwróconej osmozy RO Pad
    To wyjątkowo kompaktowy filtr do wody, który zmieści się w każdej szafce kuchennej. Ten filtr osmotyczny przeprowadza proces odwróconej osmozy. To najdokładniejszy sposób oczyszczania wody przeznaczonej do picia. Ośmiostopniowy system filtracji wody w filtrze RO Pad to gwarancja spożywania wody bez bakterii. Wybierając opcję filtra RO Pad z dodatkowym jonizatorem wody masz wariant filtra.
  • Zestaw do filtracji wody RO101-S Morion
    Filtr Morion to chętnie wybierany filtr do wody pitnej, wśród naszych klientów. To typ filtra z wbudowanym zbiornikiem. Dzięki membranie kapilarnej skutecznie zatrzymuje niewielkie cząsteczki bakterii i mikroorganizmów w wodzie. Filtr dodatkowo przeprowadza podwójną mineralizację wody. Wymiana wkładów w tym filtrze jest stosunkowo prosta, dlatego eksploatacja tego filtra jest bardzo wygodna.

Czym się kierować przy wyborze poszczególnych filtrów? Spośród wymienionych modeli filtrów do usuwania bakterii w wodzie wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli potrzebujesz w tym celu specjalistycznej porady, zachęcamy do kontaktu!

Czym usunąć bakterie w wodzie do picia?

Bakterie w wodzie i mikroorganizmy - podsumowanie

Jak skutecznie pozbyć się problemu, którym są bakterie w wodzie? Co jest używane do dezynfekcji wody? Czym usunąć bakterie z ciepłej wody? Wymiana anody w podgrzewaczu na tytanową zmniejsza ryzyko rozwijania się na niej bakterii. Jednak,  jak w przypadku metody termicznej - nie ma zupełnej gwarancji na skuteczność tej metody. Chcesz zastosować rozwiązanie na całą instalację, które nie będzie jednorazowe? Najlepszym rozwiązaniem jest montaż sterylizatora wody dlatego, że lampa UV do wody ma blisko stuprocentową skuteczność. Zapytaj naszych specjalistów, jaki model lampy UV do wody będzie dla Ciebie najlepszy. Co w przypadku, kiedy chcesz głównie usunąć bakterie chorobotwórcze w wodzie do picia? Zamontuj filtr do wody pitnej, o właściwościach usuwających bakterie. Najdokładniejsze filtry do wody pitnej to systemy odwróconej osmozy. Warto wziąć pod uwagę zamontowanie sterylizatora na całą instalację oraz filtra wody w kuchni. Tym sposobem zwiększysz skuteczność dezynfekcji wody w swoim gospodarstwie domowym. 

 

Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
5/5 na (wszystkich ocen: 3)

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

  • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

  • Jak działa zmiękczacz wody?

    Jak działa zmiękczacz wody?

    jak-dziala-zmiekczacz-wody

  • Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    jak-uzdatnic-wode-w-domu-od-czego-zaczac

  • Odżelazianie i odmanganianie wody - na czym polega ten proces?

    Odżelazianie i odmanganianie wody - na czym polega ten proces?

    Właściciele studni głębinowych często napotykają problem z jakością swojej wody. Z czego to wynika? Bardzo często woda z własnego ujęcia ma przekroczony poziom żelaza.

Zobacz także: