Lampy bakteriobójcze UV do wody – dobór i montaż

//Lampy bakteriobójcze UV do wody – dobór i montaż

Lampy bakteriobójcze UV do wody – dobór i montaż

Lampy bakteriobójcze to urządzenia do uzdatniania wody, chroniące ją przed wirusami i bakteriami. Lampy UV bakteriobójcze są całkowicie bezpieczne i nie trzeba razem z nimi używać środków chemicznych, gdyż one same bardzo dobrze oczyszczają wodę w kranie. Jeżeli chcesz skorzystać z najwyższej jakości urządzeń do oczyszczania wody, to zapraszamy do naszego sklepu Filtry wody i do zapoznania się ze wszystkimi naszymi produktami.

Znajdziesz u nas lampy antybakteryjne, sterylizatory UV, filtry wody czy lampy UV TMA. W swoim asortymencie mamy wiele produktów, które spełniają oczekiwania i wymagania każdego klienta. Niezależnie od tego, jakiego sprzętu potrzebujesz do uzdatniania wody, z pewnością znajdziesz go u nas.

Lampy bakteriobójcze – kiedy montować

Sterylizatory UV potocznie zwane lampami UV do wody najczęściej stosowane są do uzdatniania wody pochodzącej z własnego ujęcia. Woda wodociągowa musi spełniać normy, jest już wcześniej oczyszczona w lokalnej stacji uzdatniania wody. Natomiast woda ze studni ma bardzo różną jakość, o którą trzeba zadbać samemu. Woda studzienna często jest niestabilna mikrobiologicznie, zazwyczaj są w niej obecne bakterie Escherichia Coli lub inne bakterie kałowe. Aby pozbyć się niechcianych drobnoustrojów z wody, konieczna jest jej dezynfekcja – sterylizacja wody promieniowaniem UV. Lampy UV do wody nie zmieniają smaku, zapachu ani odczynu pH wody.

Gdzie zamontować sterylizator UV do wody

Bakteriobójcze lampy UV montowane są do korpusu, rury osłonowej oraz promiennika UV. Aby promieniowanie mogło działać destrukcyjnie na wirusy i bakterie, nie może być tłumione. W związku z tym lampy  bakteriobójcze muszą być poprzedzone filtrami wody, które usuną żelazo, mangan, zanieczyszczenia mechaniczne oraz zbyt dużą twardość. Sterylizatory UV do wody montowane są w pionie lub poziomie, w zależności od wybranego modelu.

Jak dobrać lampę bakteriobójczą do wody

Wybierając odpowiednią lampę UV do usuwania bakterii z wody należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Głównym z nich jest maksymalny przepływ wody, który ma wpływ na czas ekspozycji wody na promieniowanie UV. Jeżeli nie znamy dokładnych danych, przy konsultacji ze specjalistą, można podać takie informacje jak: ilość łazienek lub punktów czerpalnych wody.

Kolejnym uwarunkowaniem podczas wyboru modelu właściwej lampy do dezynfekcji wody jest jej transparentność, czyli klarowność. Standardowe schematy doboru sterylizatorów UV dotyczą wody czystej. Jeżeli uważamy, że woda nie jest przejrzysta, warto zlecić jej badanie w najbliższym laboratorium.

Najbardziej popularnymi sterylizatorami UV do wody z własnego ujęcia, przeznaczonymi dla domów jednorodzinnych są lampa UV V25 TMA lub sterylizator Viqua Sterilight S5-QPA.

Sterylizator UV do wody TMA czy Viqua Sterilight

Lampy bakteriobójcze TMA to polskie produkty. Poszczególne części sterylizatorów produkowane są w krajach Europejskich przez znane marki. Przykładowo żarniki UV wchodzące w skład lamp UV TMA to oryginalne promienniki Phillips, pracujące w trybie niskotemperaturowym. Dzięki temu w lampie UV do wody nie osadza się kamień kotłowy. Antybakteryjne lampy UV TMA dostępne są w seriach dostosowanych do określonego zastosowania:

  • Lampy UV do wody do domów – Seria V (0,5 m3/h – 11 m3/h),
  • Lampy UV dla przemysłu – Seria AM (18 m3/h – 550 m3/h) i Seria AMX (40 m3/h – 1400 m3/h),
  • Lampy UV basenowe – Seria AP-POOL oraz seria AP-POOL-X.

Wszystkie lampy bakteriobójcze TMA charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Sterylizatory UV TMA posiadają tanie i łatwo dostępne akcesoria i części zamienne: promienniki UV, rury osłonowe i uszczelki.

Lampy UV do dezynfekcji wody Sterilight Viqua  są produktem znanej kanadyjskiej marki. Sterylizatory UV posiadają certyfikaty i atesty CE, NSF oraz CSA. Sterilight wyróżniają się najmniejszą zawartością rtęci – ok. 70% mniej od innych sterylizatorów wody. Każda z bakteriobójczych lamp Sterilight jest wyposażona w automatyczny wskaźnik pokazujący zużycie promiennika UV. Wydajność lamp UV Sterilight do usuwania bakterii z wody mieści się w przedziale od 0,3 do 2,5 m3/h. Są stosowane w budynkach mieszkalnych i w przemyśle. Sterylizatory UV Sterilight są nieco droższe niż lampy UV TMA.

Masz pytania odnośnie doboru sterylizatora wody? Zachęcamy do kontaktu. Pomożemy w doborze właściwej lampy UV do wody. Prowadzimy sprzedaż lamp UV do dezynfekcji wody na terenie całego kraju – Wrocław, Warszawa, Poznań, Leszno, Bydgoszcz, Rzeszów, Opole, Kraków, Katowice, Sosnowiec, Piła, Płock, Łódź, Tarnów, Tarnobrzeg, Bytom, Gdańsk, Gdynia, Częstochowa, Toruń, Kielce, Zabrze, Olsztyn, Bielsko Biała, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Gorzów Wlkp., Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Włocławek, Koszalin, Kalisz, Białystok, Lublin, Lubin, Nowa Sól oraz za granicą kraju.

By |2021-10-14T12:53:03+00:00Sierpień 13th, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Lampy bakteriobójcze UV do wody – dobór i montaż została wyłączona
X