<

Centralny zmiękczacz wody

//Centralny zmiękczacz wody

Centralny zmiękczacz wody

Nowoczesna instalacja wodna

Aktualna pora roku, okres wiosenno-letni to czas, w którym zwykle rusza budowa domu, remonty i wykończenia. Na tym etapie najczęściej zastanawiamy się jak zabezpieczyć istniejącą lub przyszłą instalacją wodną. Przy obecnych trendach aranżacji wnętrz często stawiamy na czarne, matowe wykończenia baterii kuchennych lub prysznicowych, droższe, stylowo wyglądające elementy. Niestety, zdarza się, że już nawet po kilku miesiącach użytkowania naszego wymarzonego sprzętu zaczynamy obserwować białe, nieestetycznie wyglądające smugi i zacieki. O konsekwencjach twardej wody pisaliśmy w artykule: Zmiękczanie wody. Co zrobić aby zabezpieczyć nasz nowy sprzęt i zachować jego oryginalny wygląd bez osadów i uszkodzeń? Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest centralny zmiękczacz wody.

Centralny zmiękczacz wody

Twardość wody (więcej: jaka powinna być twardość wody w domu) czyli obecne w każdej wodzie wodociągowej jony wapnia i magnezu, mimo że są niezbędnymi składnikami mineralnymi powodują stopniowe zmniejszanie się przekrojów instalacji wodnej, osadzanie się kamienia w piecu co, na kabinie prysznicowej, bateriach, armaturze, pralce, zmywarce czy czajniku. Aby efektywnie pozbyć się problemu twardej wody należy zamontować centralny zmiękczacz wody. Instalacja filtra odkamieniającego wodę może być przeprowadzona na każdym etapie wykończenia domu lub mieszkania. Bardzo często montujemy zmiękczacze wody na instalacji wodnej pracującej od wielu lat. Jeżeli jednak jesteśmy na etapie projektowania i układania instalacji, jest to najlepszy moment na odpowiednie przygotowanie pod montaż zmiękczacza wody.

Jak najłatwiej zamontować zmiękczacz wody?

O montażu filtra do zmiękczania wody wspominaliśmy w artykule: zmiękczacz do wody – montaż i instalacja. Centralny zmiękczacz wody montowany jest na głównym przyłączu wody, za licznikiem na głównym doprowadzeniu zimnej wody. Może być zainstalowany “na sztywno” czyli za pomocą dokładnie wymierzonych rur np. z PEX. Jednak najczęściej preferowanym sposobem na montaż centralnego zmiękczacza wody to połączenie za pomocą elastycznych węży. Zwykle są one wpinane bezpośrednio do by-passu. Umożliwiają późniejsze przesuwanie centralnego zmiękczacza wody, ustawienie w dowolnym kierunku. Warunkiem prawidłowej instalacji filtra zmiękczającego wodę na wejście w domu jest podłączenie do odpływu do kanalizacji oraz do prądu.

Przykładowy schemat podłączenia centralnego zmiękczacza wody na wężach elastycznych przedstawiamy poniżej:

zmiękczacz wody montaż
By |2020-06-19T13:04:16+00:00Czerwiec 19th, 2020|Poradnik|Możliwość komentowania Centralny zmiękczacz wody została wyłączona
X