Domowe Lampy Bakteriobójcze V25 i V20 do Usuwania Bakterii z Wody

//Domowe Lampy Bakteriobójcze V25 i V20 do Usuwania Bakterii z Wody

Domowe Lampy Bakteriobójcze V25 i V20 do Usuwania Bakterii z Wody

Jak działają domowe lampy bakteriobójcze UV do wody

Działanie lampy UV polega na unieszkodliwianiu wirusów, bakterii, mikroorganizmów za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Praca lamp UV nie wpływa na zmianę parametrów fizykochemicznych wody. Sterylizator UV do wody jest urządzeniem przepływowym, montowanym na głównym doprowadzeniu zimnej wody do domu.

Najlepsza lampa UV do domu jednorodzinnego

Czy lampa UV do wody usunie bakterie coli

Skuteczność dezynfekcji wody lampami UV sięga 99,99% pod warunkiem, że sterylizator UV zostanie poprawnie dobrany oraz zapewnimy odpowiednią przejrzystość wody. Lampę UV do dezynfekcji wody zwykle stosuje się w celu poprawy składu mikrobiologicznego wody z własnej studni, która bardzo często ma dodatkowo dużo żelaza, manganu, osadów. Aby promieniowanie UV mogło efektywnie usunąć bakterie coli i inne należy najpierw oczyścić wodę z zanieczyszczeń fizykochemicznych. Jeżeli woda jest w miarę czysta – wystarczy mechaniczny filtr narurowy o dużej dokładności.

Prawidłowy dobór lampy UV do wody

O prawidłowym doborze sterylizatora UV do wody pisaliśmy we wcześniejszym wpisie: Bakteriobójcze lampy UV do wody – dobór i montaż. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę aby dopasować wydajność do realnego zapotrzebowania na wodę. W przypadku lamp UV nie warto kusić się na tanie produkty “no name”, ponieważ takie nie zagwarantują pełnej dezynfekcji wody.

Najczęściej wybierane lampy UV do domów

Popularne domowe lampy UV o wysokiej jakości, które cieszą się samymi dobrymi opiniami to modele firmy TMA V25 oraz TMA V20. Obydwa sterylizatory UV polskiego producenta pracują na oryginalnych promiennikach Phillips. Są to najczęściej wybierane lampy do domów jednorodzinnych, ponieważ pozwalają na skuteczną dezynfekcję wody przy przepływie do 2 m3/h. Zarówno model TMA V25 jak i V20 są wyposażone w przyłącze o rozmiarze 1”.

domowa lampa bakteriobójcza do wody
domowe lampy tma

Czym różni się lampa UV TMA V25 od lampy do wody V20

Modele lamp UV do dezynfekcji wody w domu TMA V25 i V20 różnią się jednak kilkoma ważnymi szczegółami. Lampa V25 ma mocniejszy promiennik 42W, co sprawia, że jest częściej wybierana gdy mamy do czynienia z kilkoma punktami poboru i mniej transparentną wodą. Moc promieniowania sterylizatora UV V20 to 25 W. W związku z tym, mimo iż model V20 jest droższy w zakupie (ok. 1299 zł), ze względu na promienniki o mniejszej mocy jego eksploatacja jest tańsza – mniejsze zużycie prądu oraz niższa cena żarnika (różnica w cenie pomiędzy żarnikami 42W i 25W to ok. 50 zł). Kolejnym elementem wyróżniającym te 2 popularne domowe lampy do dezynfekcji wody ze studni są wymiary. W większości przypadków nie mają one realnego znaczenia, ale gdy pomieszczenie, w którym planujemy zamontować lampę ma niewielki metraż każdy centymetr jest ważny. Należy zwłaszcza pamiętać, że przy corocznej wymianie promiennika UV potrzebujemy 2 razy tyle miejsca ile wynosi długość lampy. W takich sytuacjach wybierana jest lampa TMA V20 – jest krótsza. Dodatkowo posiada także wsporniki, mocowania ścienne, które ułatwiają instalację korpusu lampy UV. 

Porównanie – domowe lampy UV TMA V25 i TMA V20

lampa tma v25

Dobór domowej lampy bakteriobójczej można skonsultować z naszymi doradcami – zapraszamy do kontaktu!

By |2021-10-08T09:48:12+00:00Styczeń 20th, 2021|Poradnik|Możliwość komentowania Domowe Lampy Bakteriobójcze V25 i V20 do Usuwania Bakterii z Wody została wyłączona
X