Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Filtracja wody

Post

Filtracja wody to obecnie niezbędny proces. Filtruje się zarówno wodę pochodzącą z własnego ujęcia – studni, jak i wodę wodociągową. Sposób w jaki dany rodzaj wody jest uzdatniany jest uzależniony od jej parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Woda pochodząca z wodociągów komunalnych bądź lokalnych, zanim trafi do odbiorców, przechodzi przez wiele etapów filtracji. W zależności od jej pochodzenia – podziemna lub powierzchniowa realizuje się takie procesy jak: napowietrzanie, koagulacja, filtracja wody powolna, filtracja pośpieszna, dezynfekcja. Z kolei na te etapy składają się procesy jednostkowe np. odżelazianie, zmiękczanie itd.

Filtracja wody w domu to konieczność?

Dlaczego w takim razie woda wodociągowa wymaga doczyszczania w naszych mieszkaniach czy domach? Stacje uzdatniania wody dostosowują jakość wody dystrybucyjnej do określonych parametrów fizykochemicznych, tak aby spełniała wymagania odnośnie spożycia. Niestety procesy uzdatniania nie zawsze pozwalają na usunięcie wszystkich niepotrzebnych zanieczyszczeń. W dzisiejszych czasach w coraz większych stężeniach w wodzie występują farmaceutyki. Stanowią one ogromne wyzwanie podczas filtracji wody.

Dodatkowo aby zapewnić stabilność mikrobiologiczną wody, do układu wprowadza się jej chlorowanie. Najwyższe stężenie chloru dopuszczalne dla zdrowia człowieka to 0,3 mg Cl2/l. Często jednak, po wykryciu bakterii przez instytucje kontrolujące, konieczne jest zwiększenie dawki chloru i ta wartość jest wielokrotnie przekraczana. W takiej sytuacji najczęściej decydujemy się na wodę butelkowaną. Wydaje się, że taka woda jest już odpowiednio przefiltrowana. Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że plastik nie jest bezpiecznym sposobem na przechowywanie wody. Dostępnych jest wiele badań na temat przedostawania się mikrowłókien plastiku, głównie z korków.

Twarda woda

Kolejnym problemem występującym w przypadku wody wodociągowej jest jej zbyt duża twardość. Nie jest ona szkodliwa dla naszych organizmów, ale ma duży wpływ na instalacje domowe. Już kilka milimetrów osadu generuje wzrost kosztów ogrzewania o 5%. Dodatkowo producenci kotłów udzielając gwarancji na urządzenie, zastrzegają, że woda musi być zmiękczona. Ciągłe zacieki na kabinie prysznicowej, zarastanie baterii czy kamień w czajniku – to wszystko świadczy o znacznej twardości wody. W przypadku wody z własnego ujęcia, filtracja wody bywa zazwyczaj bardziej skomplikowana. Oprócz twardości częstymi zanieczyszczeniami pojawiającymi się w wodzie ze studni są żelazo i mangan.

Nawet niewielkie przekroczenia tych pierwiastków można zaobserwować poprzez powstawanie rdzawych lub brunatno-czarnych zacieków na armaturze, które bardzo trudno usunąć. Filtracja takiej wody jest bardzo skomplikowana i najczęściej wymaga zastosowania 2-stopni uzdatniania. Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów z wodą jest skontaktowanie się z fachowcami, którzy dobiorą profesjonalne urządzenie filtrujące wodę. Serdecznie zapraszamy

Zobacz także: