Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Filtry Wody Dla Mieszkania

Post

Filtracja wody to jeden z tematów, który coraz częściej towarzyszy nam w codziennych czynnościach domowych. Najczęściej jednak słyszymy o zajmujących dużo miejsca rozbudowanych stacjach uzdatniania wody. Co w sytuacji, gdy mieszkamy w bloku i nie mamy do dyspozycji kotłowni czy piwnicy, a potrzebujemy uzdatnić wodę? W tym artykule przedstawiamy kilka możliwości filtracji wody w mieszkaniu w zależności od jakości wody. Powiemy jak dobierać filtry wody dla mieszkania dla 2 lub większej liczby osób i na co zwrócić uwagę dobierając filtr wody na całe mieszkanie.

Twarda woda i osad z kamienia

Najczęstszym i zarazem najbardziej dokuczliwym problemem z wodą jest osad stale pojawiający się w czajniku, na bateriach łazienkowych, w ekspresach i zmywarkach. Kamień kotłowy, bo właśnie o nim mowa jest powodowany przez dużą twardość wody. Twardość wody jest z kolei efektem obecności w wodzie dużych ilości jonów wapnia i magnezu. Kłopot pojawia się najczęściej w wodzie wodociągowej, mimo iż spełnia ona normy. Jak w takim razie zmiękczyć wodę?

Zmiękczacz do wody  na głównym przyłączu

Ten sposób na pozbycie się twardości wody jest możliwy tylko w niektórych sytuacjach i pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, wodę podgrzewamy sami we własnym mieszkaniu, nie jest dostarczana z ciepłowni. Dlaczego? Zmiękczacz wody instalowany jest na doprowadzeniu wody zimnej, a kamień kotłowy wytraca się dopiero jej podgrzaniu do ponad 40°C (więcej o kamieniu kotłowym tutaj). Po drugie, zmiękczacz montowany jest na głównym przyłączu za licznikiem. Nie zawsze jest to możliwe w bloku. Czasem zdarza się, że zmiękczacze wody montowane są na klatkach (za zgodą spółdzielni mieszkaniowej i sąsiadów). W sytuacji, gdy mieszkamy w dużym bloku i dostarczana jest tylko zimna woda, warto zainwestować w dużą stację zmiękczania wody dla całego budynku. Koszty eksploatacyjne takiego uzdatniacza wody podzielone na wszystkich mieszkańców będą niewielkie.

Narurowy filtr korpusowy do wody

Wkład zmiękczający wodę

Zmiękczanie wody za pomocą wymiennych wkładów filtracyjnych jest mało wydajnym rozwiązaniem. Wkłady z żywicą zmiękczającą można zamontować na głównym przyłączu lub pod zlewozmywakiem w kuchni. Ze względu na to, że zazwyczaj złoże jonowymienne nie jest tutaj niczym regenerowane, wymiana wkładów jest konieczna stosunkowo często. Jednak zastosowanie filtrów narurowych jest jedynym słusznym rozwiązaniem, jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania zmiękczacza wody. Najczęściej wybieranymi korpusami montowanymi na całość instalacji wodnej są duże BigBlue 20 cali (BB20) wraz z wkładami zmiękczającymi BB20. Jako punktowe zmiękczanie wody np. pod zlewem stosuje się mniejsze wkłady 10” odkamieniające wodę do czajników i ekspresów do kawy. Wkład zmiękczający wodę może być także zainstalowany na doprowadzeniu wody do zmywarki.

Filtr pralkowy i zmywarkowy

Jeżeli nie możemy zainstalować zmiękczacza do wody ani wkładu zmiękczającego wodę, ostatecznym rozwiązaniem jest korpus pralkowy. Filtr wypełniony jest polifosfatem, który eliminuje problem powstawania osadów z kamienia w pralce lub zmywarce. Zmiękczający filtr korpusowy podłączany jest na doprowadzeniu zimnej wody do pralki lub zmywarki. Ze względu na zastosowanie polifosfatu, odkamieniacz pralkowy nie może być stosowany jako filtr wody pitnej.

Usuwanie chloru, metali ciężkich i farmaceutyków z wody

Aby woda wodociągowa dostarczana do odbiorców była stabilna mikrobiologicznie – bez bakterii, lokalne stacje uzdatniania wody dawkują do niej chlor. Niestety często są to na tyle duże ilości, że chlor jest bardzo wyczuwalny w kranowej wodzie pitnej. Obecnie w wodzie występują także znaczne ilości substancji farmaceutycznych, których usuwanie z wody jest bardzo trudne. Na szczęście jest kilka sposobów na poprawienie parametrów wody kranowej do picia.

System odwróconej osmozy

Filtry osmotyczne to świetne rozwiązanie do uzdatniania wody wodociągowej oraz wody z własnej studni bezpośrednio do picia. Główną zaletą filtrów RO jest dokładne oczyszczanie wody z wszystkich substancji. Membrana filtrująca wodę jest „sercem” systemu. Usuwa cząstki większe od 0,0001 mikrona w tym wirusy i bakterie. Systemy odwróconej osmozy składają się z wielu wymiennych wkładów:

  • wkłady piankowe polipropylenowe, które odpowiadają za zatrzymywanie stałych zanieczyszczeń, np. piasek,
  • wkład węglowy blokowy – sprasowany węgiel aktywny, zatrzymujący chlor, metale ciężkie,
  • membrana osmotyczna, odpowiadająca za właściwą filtrację, usuwanie bakterii, wirusów, mikrowłókien plastiku,
  • węgiel liniowy – podnoszenie odczynu pH, poprawianie smaku i zapachu wody,
  • mineralizator wody – liniowy wkład, który pozwala na uzupełnienie wody do picia w minerały,
  • wkład bioceramiczny, który rozbija wodę na „klastry”, ułatwiając jej wchłanianie,
  • liniowy wkład jonizujący wodę BIOCERA – jonizator wody podnoszący odczyn pH nawet do 9,0, obniża także potencjał ORP wody działając antyoksydacyjnie.

Filtry osmozy zazwyczaj montowane są punktowo pod zlewozmywakiem. Ich instalacja oraz późniejsza instalacja nie są problemem nawet dla laika. Spośród wielu dostępnych systemów odwróconej osmozy na uwagę zasługują standardowe systemy z podwójną wylewką – Filtry RO6, RO7, RO8 oraz nowoczesne systemy RO zabudowne, np. NanoPad. Dzięki temu, że posiadają wbudowaną pompkę, nie ma konieczności stosowania dodatkowego zbiornika magazynującego uzdatnioną wodę.

Systemy RO są najlepszym rozwiązaniem, także dla wynajmujących mieszkanie. Instalacja filtrów odwróconej osmozy jest na tyle nieinwazyjna, że po zakończeniu wynajmu, można ją wymontować.

 

Narurowy filtr mechaniczny z blokiem węglowym

Rozwiązaniem, które pozwala na zatrzymanie chloru bez zastosowania odwróconej osmozy jest montaż dużego filtra BB (korpus Big Blue 20”) z blokiem węglowym. Filtr z węglem aktywnym może być zainstalowany na doprowadzeniu wody do mieszkania lub tylko w kuchni. Wymienny wkład węglowy pozwoli na usunięcie chloru, metali ciężkich, pestycydów na całą instalację lub do picia.

Filtry wody do lodówek

Często otrzymujemy zapytania, jak zabezpieczyć sprzęty AGD w mieszkaniu, np. takie jak lodówki czy kostkarki do lodów Amica, Samsung, LG, Beco, Whirpool, Electrolux czy Bosh. Zazwyczaj producenci wymagają zastosowania bardzo drogich oryginalnych wkładów. Zamiast przepłacać można wybrać zamiennik tańszy nawet o 50 zł – wkład węglowy liniowy na szybkozłączce.

W razie pytań, bądź wątpliwości związanych z doborem filtrów wody do mieszkania zachęcamy do kontaktu.

Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
3/5 na (wszystkich ocen: 2)

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

  • Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania.

  • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

  • Jak działa zmiękczacz wody?

    Jak działa zmiękczacz wody?

    jak-dziala-zmiekczacz-wody

  • Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    jak-uzdatnic-wode-w-domu-od-czego-zaczac

Zobacz także: