Filtry Wody Dla Mieszkania

//Filtry Wody Dla Mieszkania

Filtry Wody Dla Mieszkania

Filtracja wody to jeden z tematów, który coraz częściej towarzyszy w codziennych czynnościach domowych. Wysokiej jakości filtry do zmiękczania wody są w stanie zapewnić jej odpowiednią jakość, a także zmniejszyć twardość. Kiepska jakość wody negatywnie wpływa na wiele aspektów zdrowotnych.

Najczęściej jednak słyszy się o zajmujących dużo miejsca, rozbudowanych stacjach uzdatniania wody. Co w sytuacji, gdy ktoś mieszka w bloku i nie ma do dyspozycji kotłowni czy piwnicy, a potrzebuje uzdatnić wodę? W tym artykule przedstawiamy kilka możliwości filtracji wody w mieszkaniu w zależności od jakości wody. Powiemy, jak dobierać filtry wody dla mieszkania dla 2 lub większej liczby osób i na co zwrócić uwagę dobierając filtry wody do większej przestrzeni.

Twarda woda i osad z kamienia

Najczęstszym i zarazem najbardziej dokuczliwym problemem z wodą jest osad stale pojawiający się w czajniku, na bateriach łazienkowych, w ekspresach i zmywarkach. Kamień kotłowy powstaje przez dużą twardość wody. Twardość wody jest z kolei efektem obecności w wodzie dużych ilości jonów wapnia i magnezu. Kłopot pojawia się najczęściej w wodzie wodociągowej, mimo iż spełnia ona normy. Jak w takim razie zmiękczyć wodę?

Zmiękczacz do wody na głównym przyłączu

Ten sposób na pozbycie się twardości wody jest możliwy tylko w niektórych sytuacjach i pod pewnymi warunkami. Dlaczego? Zmiękczacz wody instalowany jest na doprowadzeniu wody zimnej, a kamień kotłowy wytrąca się dopiero po jej podgrzaniu do ponad 40°C.

Po drugie, zmiękczacz montowany jest na głównym przyłączu za licznikiem. Nie zawsze jest to możliwe w bloku. Czasem zdarza się, że zmiękczacze wody montowane są na klatkach (za zgodą spółdzielni mieszkaniowej i sąsiadów). W sytuacji, gdy mieszkamy w dużym bloku i dostarczana jest tylko zimna woda, warto zainwestować w dużą stację zmiękczania wody dla całego budynku. Koszty eksploatacyjne takiego uzdatniacza wody podzielone na wszystkich mieszkańców będą niewielkie.

Narurowy filtr korpusowy do wody – wkład zmiękczający wodę

Zmiękczanie wody za pomocą wymiennych wkładów filtracyjnych jest mało wydajnym rozwiązaniem. Wkłady z żywicą zmiękczającą można zamontować na głównym przyłączu lub pod zlewozmywakiem w kuchni. Ze względu na to, że złoże jonowymienne nie jest niczym regenerowane, wymiana wkładów jest konieczna stosunkowo często.

Jednak zastosowanie filtrów narurowych jest jedynym słusznym rozwiązaniem, jeżeli nie masz możliwości zainstalowania zmiękczacza wody. Najczęściej wybieranymi korpusami montowanymi na całość instalacji wodnej są duże BigBlue 20 cali (BB20) wraz z wkładami zmiękczającymi BB20. Jako punktowe zmiękczanie wody np. pod zlewem stosuje się mniejsze wkłady 10” odkamieniające wodę do czajników i ekspresów do kawy. Filtr do zmiękczania wody może być także zainstalowany na doprowadzeniu wody do zmywarki.

Filtr pralkowy i zmywarkowy

Jeżeli nie możesz zainstalować zmiękczacza do wody ani wkładu zmiękczającego wodę, ostatecznym rozwiązaniem jest korpus pralkowy. Filtr wypełniony jest polifosfatem, który eliminuje problem powstawania osadów z kamienia w pralce lub zmywarce. Zmiękczający filtr korpusowy podłączany jest na doprowadzeniu zimnej wody do pralki lub zmywarki. Ze względu na zastosowanie polifosfatu, odkamieniacz pralkowy nie może być stosowany jako filtr wody pitnej.

Usuwanie chloru, metali ciężkich i farmaceutyków z wody

Aby woda wodociągowa dostarczana do odbiorców była stabilna mikrobiologicznie – bez bakterii, lokalne stacje uzdatniania wody dawkują do niej chlor. Niestety często są to na tyle duże ilości, że chlor jest bardzo wyczuwalny w kranowej wodzie pitnej. Obecnie w wodzie występują także znaczne ilości substancji farmaceutycznych, których usuwanie z wody jest bardzo trudne. Na szczęście jest kilka sposobów na poprawienie parametrów wody kranowej do picia.

filtr odwróconej osmozy z obudową

System odwróconej osmozy

Filtry osmotyczne to świetne rozwiązanie do uzdatniania wody wodociągowej oraz wody z własnej studni bezpośrednio do picia. Główną zaletą filtrów RO jest dokładne oczyszczanie wody z wszystkich szkodliwych substancji. Membrana filtrująca wodę jest „sercem” systemu. Usuwa cząstki większe od 0,0001 mikrona w tym wirusy i bakterie. Systemy odwróconej osmozy składają się z kilku wymiennych wkładów:

  • wkłady piankowe polipropylenowe, które odpowiadają za zatrzymywanie stałych zanieczyszczeń, np. piasku czy mułu obecnego w wodzie,
  • wkład węglowy blokowy – sprasowany węgiel aktywny, zatrzymujący chlor i metale ciężkie,
  • membrana osmotyczna, odpowiadająca za właściwą filtrację, usuwanie bakterii, wirusów, mikrowłókien plastiku,
  • węgiel liniowy – podnosi odczyn pH, poprawia smak i zapach wody,
  • mineralizator wody – liniowy wkład, który pozwala na wzbogacenie wody do picia w minerały,
  • wkład bioceramiczny, który rozbija wodę na „klastry”, ułatwiając jej wchłanianie,
  • liniowy wkład jonizujący wodę BIOCERA – jonizator wody podnoszący odczyn pH nawet do 9,0 – obniża także potencjał ORP wody działając antyoksydacyjnie.

Filtry osmozy zazwyczaj montowane są punktowo pod zlewozmywakiem. Ich instalacja oraz późniejsza instalacja nie są problemem nawet dla laika. Spośród wielu dostępnych systemów odwróconej osmozy na uwagę zasługują standardowe systemy z podwójną wylewką – Filtry RO6, RO7, RO8 oraz nowoczesne systemy RO zabudowne, np. NanoPad. Dzięki temu, że posiadają wbudowaną pompkę, nie ma konieczności stosowania dodatkowego zbiornika magazynującego uzdatnioną wodę. W związku z tym, zajmują zdecydowanie mniej miejsca, niż standardowe systemy osmotyczne.

Systemy RO są najlepszym rozwiązaniem, także dla wynajmujących mieszkanie. Instalacja filtrów odwróconej osmozy jest na tyle nieinwazyjna, że po zakończeniu wynajmu, można ją wymontować i zabrać ze sobą.

Narurowy filtr mechaniczny z blokiem węglowym

Rozwiązaniem, które pozwala na zatrzymanie chloru bez zastosowania odwróconej osmozy jest montaż dużego filtra BB (korpus Big Blue 20”) z blokiem węglowym. Filtr z węglem aktywnym może być zainstalowany na doprowadzeniu wody do mieszkania lub tylko w kuchni. Wymienny wkład węglowy pozwoli na usunięcie chloru, metali ciężkich i pestycydów. Może być zastosowany na całą instalację lub do picia.

Filtry wody do lodówek

Często otrzymujemy zapytania, jak zabezpieczyć sprzęty AGD w mieszkaniu, np. takie jak lodówki czy kostkarki do lodów Amica, Samsung, LG, Beco, Whirpool, Electrolux czy Bosh. Zazwyczaj producenci wymagają zastosowania bardzo drogich oryginalnych wkładów. Zamiast przepłacać można wybrać zamiennik tańszy nawet o 50 zł – wkład węglowy liniowy na szybkozłączce.

Filtr do zmiękczania wody pod prysznic, do pralki, do zmywarki czy do jakiegokolwiek innego urządzenia domowego to doskonałe rozwiązanie poprawiające jakość wody. Proponujemy zmiękczacze wody do mieszkania i zmiękczacze wody do domu, dzięki którym woda nabierze lepszego smaku i zapachu. Jeżeli chcesz, aby woda w kranie była zdrowa dla Ciebie i całej rodziny napisz do nas lub skontaktuj się z nami telefonicznie, a chętnie pomożemy w doborze odpowiednich filtrów do wody.

filtr wody do kuchni
By |2021-10-14T13:02:15+00:00Sierpień 23rd, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Filtry Wody Dla Mieszkania została wyłączona
X