Ile kosztuje dobry filtr wody?

//Ile kosztuje dobry filtr wody?

Ile kosztuje dobry filtr wody?

Bardzo często otrzymujemy pytanie na temat, ile kosztuje dobry filtr wody? Postanowiliśmy zająć się tym zagadnieniem w poniższym wpisie.

Zacznijmy od tego, że pojęcie „dobry filtr wody” jest bardzo względne. Właściwa skuteczność filtrowania wody i cena filtra nie zawsze idą w parze. Bardzo często zdarza się, że tani filtr wody sprawdzi się tak samo jak o wiele droższy. Wynika to przede wszystkim ze składu wody i właściwego doboru filtra do wody.  Stacje uzdatniania wody oraz pojedyncze kolumny filtracyjne i wkłady wymienne nie są uniwersalne.

Przygotowaliśmy specjalne zestawienie dobrych filtrów wody w raz z ich cenami, które sprawdzają się w określonych przypadkach.

1) Najlepsze filtry mechaniczne do wody

Filtry mechaniczne są inaczej zwane narurowymi lub wstępnymi filtrami wody. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń stałych, drobnych substancji zawieszonych w wodzie, piasku, żwiru, produktów korozji. Najczęściej spotykamy się z wyborem tanich filtrów z wkładami sznurowymi lub piankowymi. Czy jest to dobry wybór? Pod względem ceny tak (już od 3 zł). Jednak ze skutecznością i wydajnością wkładów polipropylenowych bywa różnie. Kupując mechaniczny filtr wody należy zwrócić uwagę na rodzaj wody – wodociągowa czy z własnego ujęcia.

W naszych instalacjach montowanych na wodzie wodociągowej z powodzeniem stosujemy filtry siatkowe Honeywell FF06. Bez wątpienia te modele filtrów do wody można nazwać tanimi – kosztują ok. 140 zł, dobrymi – nie ulegają awariom i oszczędnymi – nie wymagają wymiany wkładów, posiadają stalową opłukiwaną siatkę.

Gdy mamy do czynienia z wymagającą wodą z własnej studni pierwszym wyborem są ekonomiczne filtry z serii Cintropur. Wstępne filtry produkowane z Belgii cechują się wysoką jakością wykonania i co najważniejsze, mają możliwość dostosowania dokładności, mikronażu do ilości zanieczyszczeń w wodzie. Są one również tanie w eksploatacji – rękawy Cintropur można opłukiwać. Ile w takim razie kosztuje dobry filtr wody Cintopur? Najmniejszy model NW18 dostaniemy za ok. 200 zł, natomiast najczęściej wybierany model Cintropur NW 32 kosztuje 328 zł.

2) Skuteczny zmiękczacz wody

W przypadku zakupu zmiękczacza do wody w większości przypadków w raz z ceną wzrasta jakość filtra zmiękczającego wodę. Oczywiście do pewnej granicy. Odkamieniacze wody, na które warto zwrócić uwagę to takie, których ceny są wyższe od 2500 zł. Dlaczego nie polecamy najtańszych zmiękczaczy wody? Przede wszystkim dlatego, że cena w zakupie w tym przypadku nie znajduje pokrycia w późniejszych kosztach eksploatacyjnych. Zwykle, te tanie zmiękczacze do wody pracują na chińskich głowicach BNT, które „pożerają” ogromne ilości wody i soli do regeneracji oraz są bardzo awaryjne. Ekonomiczne zmiękczacze wody są w stanie pozwolić na oszczędność rzędu 200 zł i więcej na materiałach eksploatacyjnych, w porównaniu do tanich filtrów wody. Należy pamiętać, że dobór zmiękczacza wody jest uzależniony od wielu parametrów (twardość, zużycie wody, godzinowy rozbiór wody). Więcej na temat doboru zmiękczacza do wody pisaliśmy w poprzednim artykule: Dobór zmiekczacza wody .

Z dostępnych zmiękczaczy wody z całą pewnością możemy polecić zmiękczacze do wody EcoWater z serii Comfort. Idealnie wpisują się w kategorię ekonomicznych, skutecznych, dobrych i stosunkowo niedrogich filtrów do wody. Najczęściej wybierane modele to EcoWater Comfort 300 oraz EcoWater Comfort 500.

3) Dobry filtr odwróconej osmozy

Ile kosztuje dobry filtr do filtrowania wody pitnej? Jakość systemów odwróconej osmozy mierzona jest przede wszystkim poprzez jakość membrany filtracyjnej. Cena najprostszego systemu odwróconej osmozy – RO-5 rozpoczyna się już od 340 zł. Jest to system z pojedynczą wylewką oraz bez mineralizacji wody. Chcąc uzyskać dodatkowy etap filtrowania wody należy wybrać filtr RO-6, RO-7 lub RO-8 z mineralizacją i jonizacją wody. Najdokładniejszą filtrację wody uzyskamy wybierając filtry RO z wydajną amerykańską membraną Filmtec – zwykle są droższe o ok. 50 zł od wersji z tańszą membraną.

4) Oszczędny filtr wody do odżelaziania

W przypadku odżelaziaczy wody, bardzo ciężko określić przedział cenowy gwarantujący zakup dobrego i skutecznego filtra do wody. Odżelazianie wody to skomplikowany proces, uwarunkowany wieloma parametrami, takimi jak utlenialność, odczyn pH, połączenie z pozostałymi składnikami wody. Zdarza się nawet tak, że tani filtr do odżelaziania wody sprawdzi się lepiej niż wariant znacznie droższy. Dobry odżelaziacz wody to taki, który skutecznie i trwale zlikwiduje problem z rdzawą wodą. Zwykle odżelaziacze do wody zużywają dużo wody lub nadmanganianu potasu czy ozonu do regeneracji. Z tych trzech wariantów, tańszym w eksploatacji jest filtr do usuwania żelaza płukany wodą. Uśredniając wszystkie opcje, przeciętna rodzina zakupi odżelaziacz wody w cenie ok. 3500 zł.

5) Lampa UV do dezynfekcji wody

Sterylizatory UV do usuwania bakterii i mikroorganizmów z wody produkowane są na szeroką skalę poprzez różne firmy. Jednak często ich parametry zostają przekłamane, np. poprzez podawanie zmniejszonej dawki promieniowania.  W takim razie jakie lampy UV można uznać za skuteczne? Ile kosztuje dobry filtr do dezynfekcji wody? Obecnie, na krajowym rynku najlepszym wyborem są lampy TMA. TMA jest polskim producentem, który pracuje na oryginalnych promiennikach Phillps. Wszystkie parametry lamp bakteriobójczych do wody firmy TMA znajdują zastosowanie w polskich normach dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia. Dzięki temu, wiemy, że wybrany sterylizator będzie skutecznie dezynfekował wodę. Lampy UV TMA są stosunkowo tanie, a charakteryzują bardzo wysoką jakością. Są ekonomiczne w zakupie i eksploatacji. Najczęściej wybierana lampa UV do wody – model TMA V25 kosztuje ok. 1030 zł.

Ile kosztuje dobry filtr do wody

Pytanie, ile kosztuje dobry filtr wody jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Skuteczność filtrów jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju wody, którą mają za zadanie uzdatnić. O tym, czy wybrany element filtracji wody będzie pracować ekonomicznie i oszczędnie decydują takie parametry jak zużycie wody, jej dzienny rozbiór i wiele innych parametrów. Bez określenia składu wody i pozostałych parametrów bardzo ciężko określić, czy dany filtr będzie „lepszy”. Zdajemy sobie sprawę z tego, że samodzielne ustalenie, który filtr będzie właściwym wyborem nie jest proste. Z tego względu zachęcamy do kontaktu. Nasi konsultanci są codziennie dostępni oraz służą pomocą i radą w uzdatnianiu wody, wskażą, który filtr wody będzie zarówno dobry i tani.

By |2020-11-04T14:15:28+00:00Styczeń 13th, 2020|Poradnik|Możliwość komentowania Ile kosztuje dobry filtr wody? została wyłączona
X