Jaki filtr do wody wybrać?

//Jaki filtr do wody wybrać?

Jaki filtr do wody wybrać?

Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej jest oczyścić wodę kranową? Jest wiele sposobów, z których warto korzystać, a jednym z nich jest filtr do twardej wody, którą trzeba zmiękczyć, gdyż twarda woda nie sprzyja skórze i włosom. Oczyszczanie wody to bardzo skomplikowany proces. W zależności od źródła wody, jej wcześniejszego ewentualnego uzdatniania (woda wodociągowa) stosuje się różnie filtry do wody twardej i usuwania żelaza i manganu. Często do wymagającej wody stosuje się filtry multifunkcyjne, które odpowiadają za jednoczesne usunięcie wielu zanieczyszczeń z wody.

Otrzymujemy wiele zapytań na temat, jaki filtr do wody wybrać? Filtry multifunkcyjne są mylone ze zmiękczaczami wody, które z kolei są stosowane do wody z wodociągu. Dzięki nam dowiesz się, czym różnią się filtry multifunkcyjne od zmiękczaczy wody oraz kiedy i na jaki filtr warto się zdecydować.

Zmiękczacz Wody

Zmiękczacze wody to filtry odpowiadające tylko i wyłącznie za usuwanie kamienia z wody. Odkamieniacz wody montowany jest na głównym przyłączu wody, za licznikiem. Zbudowany jest z butli z żywicą zmiękczającą oraz zbiornika na tabletki solne. Często butla i zbiornik tworzą jedną całość – to kompaktowy zmiękczacz wody. Złoże, najczęściej Purolite C-100E lub Lewatit to małe kulki w jednakowym rozmiarze o kolorze bursztynowym. Wychwytuje jony twardości, czyli magnez i wapń obecne w wodzie z sieci.

Dodatkowo zmiękczacz do wody jest w stanie usunąć niewielkie ilości manganu. Filtr zmiękczający wodę to najczęstszy wybór użytkowników wody wodociągowej. Zmiękczacz wody dobiera się w zależności od zużycia wody i jej twardości wody. W naszej ofercie posiadamy wysokiej jakości zmiękczacze wody EcoWater z 10 letnią gwarancją i 20-letnią żywotnością złoża.

Zmiękczacze do wody z węglem aktywnym

Obecnie coraz częściej wybierane są filtry wody, które odpowiadają za jednoczesne oczyszczenie i uzdatnienie wody. Do takiej kategorii należą zmiękczacze wody uzupełnione o węgiel aktywny. Podobnie do zwykłych odkamieniaczy, te z węglem aktywnym są stosowane najczęściej do wody wodociągowej lub do wody z własnej studni, która oprócz twardości nie jest zanieczyszczona innymi składnikami wody. Obok żywicy zmiękczającej, węgiel aktywny odpowiada za zatrzymanie chloru, pestycydów, metali ciężkich oraz poprawia smak i zapach wody. Proponujemy 2 modele zmiękczaczy wody z węglem aktywnym: EcoWater eVOLUTION Refiner Boost dla 1-4 osób i Refiner Power dla 4-8 osób (obydwa z 10-letnią gwarancją).

Filtr multifunkcyjny do usuwania żelaza i manganu

Filtry multifunkcyjne to uzdatniacze wody 3 w 1. Podobnie jak zmiękczacze wody, montowane są na głównym przyłączu wody i również regenerowane są solanką produkowaną z tabletek solnych. Filtry posiadają żywicę jonowymienną, która złożona jest z 3 różnych rodzajów złoża: do odżelaziania wody, odmanganiania i usuwania kamienia z wody. Kulki złoża posiadają różny rozmiar i kolor: biały, szary, beżowy, bursztynowy.

Filtry multifunkcyjne do wody świetnie sprawdzają się gdy oprócz kamienia, woda pozostawia rdzawe lub czarne osady. Oprócz twardości usuwają żelazo z wody (pod warunkiem, że nie przekracza normy więcej niż 15-sto krotnie), a także z dużą skutecznością mangan (występujący w wodzie nawet w dużych przekroczeniach).

Najczęściej wybieranym filtrem wielofunkcyjnym jest filtr EcoWater eVolution 500 Power Ecomulti lub EcoWater Comfort 500 Ecomulti. Filtry wody do usuwania żelaza i manganu zazwyczaj muszą mieć minimum 25 litrów złoża, aby zapewnić dokładną filtrację wody.

Zmiękczacz do wody czy filtr multifunkcyjny?

Czym różni się zmiękczacz wody od filtra multifunkcyjnego do wody? Kiedy wybrać odkamieniacz wody a kiedy filtr z wielofunkcyjnym złożem?

Jak zostało już wspomniane w tym artykule, zmiękczacz wody wypełniony jest żywicą tylko i wyłącznie do zmiękczania wody. Kulki żywiczne są w jednakowym kolorze i mniej więcej o takiej samej wielkości. Zmiękczacz wody stosowany jest do uzdatniania wody twardej, która posiada niewielkie przekroczenia normy odnośnie manganu i żelaza.

Filtr multifunkcyjny jest odpowiedzialny za usuwanie szerszego spektrum zanieczyszczeń. Odpowiada za skutecznie usunięcie żelaza, manganu i jednoczesne odkamienianie wody. Żywica Ecomix wchodząca w jego skład złożona jest z kilku rodzajów kulek. Filtr ze złożem wielofunkcyjnym montowany jest na instalacji wody pochodzącej z własnego ujęcia, studni kopanej, głębinowej lub z niewielkich lokalnych wodociągów, które bardzo często nie dostarczają idealnie czystej wody.

W przypadku wody wodociągowej, zmiękczacz można dobrać nawet bez wcześniejszego wykonywania badań. Dane o parametrach wody ma obowiązek dostarczyć dostawca wody, np. MPWIK. Natomiast, aby być pewnym właściwego doboru filtra multifunkcyjego, musi on zostać oparty na wynikach badania wody.

O tym, jaki filtr do wody wybrać decyduje skład wody. Wyniki można przesłać nam mailowo lub poprzez SMS – dane w zakładce KONTAKT. Ważne, aby badania wody zawierały takie parametry jak: odczyn pH wody, mętność, barwa, utlenialność (indeks nadmanganianowy), twardość, żelazo, mangan, jon amonowy, azotany, azotyny. Dodatkowo można wykonać także oznaczenie mikrobiologiczne wody. Gdy nie ma pewności, czy został wybrany odpowiedni filtr, zachęcamy do skontaktowania się z doradcami. Z pewnością zweryfikujemy, pomożemy dobrać odpowiedni filtr do uzdatniania i eliminowania twardej wody w domu i dla przemysłu. Oferujemy także filtry narurowe, jonizatory, sterylizatory UV oraz wiele akcesoriów do filtrów wody.

By |2021-10-14T08:39:48+00:00Październik 10th, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Jaki filtr do wody wybrać? została wyłączona
X