<

Jaki filtr do wody wybrać?

//Jaki filtr do wody wybrać?

Jaki filtr do wody wybrać?

Oczyszczanie wody do bardzo skomplikowany proces. W zależności od źródła wody, jej wcześniejszego ewentualnego uzdatniania (woda wodociągowa) stosuje się różnie filtry do usuwania żelaza, manganu i twardości z wody. Bardzo często do wymagającej wody stosuje się filtry multifunkcyjne, które odpowiadają za jednoczesne usunięcie wielu zanieczyszczeń wody.

Otrzymujemy wiele zapytań na temat jaki filtr do wody wybrać? Często filtry multifunkcyjne są mylone ze zmiękczaczami wody, które z kolei są stosowane najczęściej do wody z wodociągu. Postaramy się wyjaśnić, czym różnią się filtry multifunkcyjne od zmiękczaczy wody oraz kiedy i na jaki filtr się zdecydować.

Zmiękczacze Wody

Zmiękczacze do wody to filtry odpowiadające tylko i wyłącznie za usuwanie kamienia z wody. Odkamieniacz wody montowany jest na głównym przyłączu wody, za licznikiem. Zbudowany jest z butli z żywicą zmiękczającą oraz zbiornika na tabletki solne. Często butla i zbiornik są ze sobą połączone w jedną całość, tworząc kompaktowy zmiękczacz wody. Złoże, najczęściej Purolite C-100E lub Lewatit to małe kulki w jednakowym rozmiarze o kolorze bursztynowym. Wychwytuje jony twardości, czyli głównie magnez i wapń. Dodatkowo zmiękczacz do wody jest w stanie usunąć niewielkie ilości manganu. Filtr zmiękczający wodę to najczęstszy wybór użytkowników wody wodociągowej. Zmiękczacz wody dobiera się w zależności od zużycia wody i twardości wody. W naszej ofercie posiadamy wysokiej jakości zmiękczacze wody EcoWater z 10 letnią gwarancją i 20-letnią żywotnością złoża.

Zmiękczacze do wody z węglem aktywnym

Obecnie coraz częściej wybierane są filtry wody, które odpowiadają za jednoczesne oczyszczenie i uzdatnienie wody. Do takiej kategorii należą zmiękczacze wody uzupełnione o węgiel aktywny. Podobnie do zwykłych odkamieniaczy, te z węglem aktywnym są stosowane najczęściej do wody wodociągowej lub do wody z własnej studni, która oprócz twardości nie jest zanieczyszczona innymi składnikami wody. Obok żywicy zmiękczającej, węgiel aktywny odpowiada za zatrzymanie chloru, pestycydów, metali ciężkich oraz poprawia smak i zapach wody. Możemy zaproponować 2 modele zmiękczaczy wody z węglem aktywnym: EcoWater eVOLUTION Refiner Boost dla 1-4 osób i Refiner Power dla 4-8 osób (obydwa z 10-letnią gwarancją).

Filtry multifunkcyjne

Filtry multifunkcyjne to uzdatniacze wody 3 w 1. Podobnie jak zmiękczacze wody, montowane są na głównym przyłączu wody i również regenerowane są tabletkami solnymi. Posiadają żywicę jonowymienną, która złożona jest z 3 różnych rodzajów złoża: do odżelaziania wody, odmanganiania i usuwania kamienia z wody. Kulki złoża posiadają różny rozmiar i kolor: biały, szary, beżowy, bursztynowy. Filtry multifunkcyjne do wody świetnie sprawdzają się gdy oprócz kamienia, woda pozostawia rdzawe lub czarne osady. Oprócz twardości usuwają żelazo z wody (pod warunkiem, że nie przekracza normy więcej niż 15-sto krotnie), a także z dużą skutecznością mangan (występujący w wodzie nawet w dużych przekroczeniach).

Najczęściej wybieranym filtrem wielofunkcyjnym jest filtr EcoWater eVolution 500 Power Ecomulti lub EcoWater Comfort 500 Ecomulti. Filtry wody do usuwania żelaza i manganu zazwyczaj muszą mieć minimum 25 litrów złoża, aby zapewnić dokładną filtrację wody.

Zmiękczacz wody VS filtr multifunkcyjny

Czym różni się zmiękczacz wody od filtra multifunkcyjnego do wody? Kiedy wybrać odkamieniacz wody a kiedy filtr z wielofunkcyjnym złożem?

Jak zostało już wspomniane w tym artykule, zmiękczacz wody wypełniony jest żywicą tylko i wyłącznie do zmiękczania wody. Kulki żywiczne są w jednakowym kolorze i mniej więcej o takiej samej wielkości. Zmiękczacz wody stosowany jest do uzdatniania wody twardej, która posiadać niewielkie przekroczenia normy odnośnie manganu i żelaza. Filtr multifunkcyjny jest odpowiedzialny za usuwanie szerszego spektrum zanieczyszczeń. Odpowiada za skutecznie usunięcie żelaza, manganu i jednoczesne odkamienianie wody. Żywica Ecomix wchodząca w jego skład złożona jest z kilku rodzajów kulek. Filtr ze złożem wielofunkcyjnym montowany jest na instalacji wody pochodzącej z własnego ujęcia, studni kopanej, głębinowej lub z niewielkich lokalnych wodociągów, które bardzo często nie dostarczają idealnie czystej wody.

W przypadku wody wodociągowej, zmiękczacz można dobrać nawet bez wcześniejszego wykonywania badań. Dane o parametrach wody ma obowiązek dostarczyć dostawca wody, np. MPWIK. Natomiast, aby być pewnym właściwego doboru filtra multifunkcyjego, musi on zostać oparty na wynikach badania wody. O tym, jaki filtr do wody wybrać decyduje skład wody. Wyniki można przesłać nam mailowo lub poprzez SMS – dane w zakładce KONTAKT. Ważne, aby badania wody zawierały takie parametry jak: odczyn pH wody, mętność, barwa, utlenialność (indeks nadmanganianowy), twardość, żelazo, mangan, jon amonowy, azotany, azotyny. Dodatkowo można wykonać także oznaczenie mikrobiologiczne wody. O badaniu wody pisaliśmy już wcześniej – badania wody. Gdy nie ma pewności, czy został wybrany odpowiedni filtr, zachęcamy do skontaktowania się z naszym doradcami. Z pewnością zweryfikujemy, pomożemy dobrać odpowiedni filtr do uzdatniania wody w domu i dla przemysłu.

By |2020-01-09T12:59:58+00:00Październik 10th, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Jaki filtr do wody wybrać? została wyłączona
X