Lampy UV TMA – ta sama lampa, większa wydajność

//Lampy UV TMA – ta sama lampa, większa wydajność

Lampy UV TMA – ta sama lampa, większa wydajność

Spieszymy z dobrą wiadomością: marka TMA zwiększyła wydajność swoich produktów – lamp UV do wody. Oczywiście, mamy je w ofercie! Od lipca 2021 roku, podniesiono parametry modeli topowego polskiego producenta sterylizatorów UV do wody. Co podlega zmianom i jak się to ma do pracy lamp UV do wody? O nowych parametrach produktów TMA, przeczytasz w tym artykule.

Do czego służą lampy UV TMA?

Kiedy zachodzi potrzeba zastosowania mocnej lampy bakteriobójczej? Sterylizatory UV pracują dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu. Wiązka światła jest odpowiedzialna za usuwanie bakterii i wirusów z wody. Gdy badanie potwierdziło ich obecność, trzeba zastosować urządzenie sterylizujące. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest lampa UV do dezynfekcji wody. Ze skutecznością rzędu 99,99% usunie drobnoustroje z wody pitnej w Twoim domu. Zalecane jest zastosowanie lampy, zwłaszcza do wody z własnego ujęcia. To właśnie w wodzie z własnej studni, najczęściej występują groźne dla zdrowia mikroorganizmy. Wśród nich są: bakterie E. coli, Legionella czy bakterie kałowe. W wodzie wodociągowej zdarzają się znacznie rzadziej. Jeśli już, to dzieje się to głównie w sytuacji nagłej awarii – skażenia punktu na sieci. W wykopanej studni na własne zlecenie, o jakość wody trzeba zadbać samodzielnie.

Do czego służą Lampy UV

Jak dobrać lampę sterylizującą UV?

Zastanawia Cię, jak dobrać sterylizator wody? Jest kilka istotnych parametrów, które oprócz wyniku badania wody, liczą się przy doborze urządzenia. Jak przedstawia się taka lista? Istotnym czynnikiem jest przepływ wody w metrach sześciennych. Dowolnie podany: może być oszacowany w ujęciu dobowym, miesięcznym bądź kwartalnym. Pozwala ocenić realne zapotrzebowanie na oczyszczoną wodę. Liczba łazienek, czyli punktów poboru wody w domu razem z ilością domowników – to również przydatne informacje. Podsumowując powyższe zmienne łatwiej dobrać odpowiedni model lampy. Co jednak, jeśli mętność wody jest znaczna? Warto wówczas wybrać mocniejszy wariant sterylizatora niż ten, na który wskazują wyniki badania. Wspomniana mętność, nie może oczywiście osiągnąć stopnia uniemożliwiającego działanie samej lampy. Przed tym chroni filtr wstępny, który jest konieczny przed lampą. Filtr narurowy przeprowadza filtrację mechaniczną i zatrzymuje większe zanieczyszczenia typu: piasek czy muł. Dzięki temu bakterie nie schowają się przed światłem ultrafioletowym pod drobinami piasku lub rdzy. Dobierając lampę UV do wody pitnej, koniecznie należy więc  pamiętać o wspierającym jej działanie filtrze wstępnym. Najlepszy wybór do wody wodociągowej to filtry Honeywell. Do wody z własnej studni lepiej sprawdzą się filtry wody narurowe Cintropur o większej powierzchni filtrującej. Lampa UV do uzdatniania wody i filtr wstępny – to zgrany duet dający czystą i bezpieczną wodę.

Lampa TMA V9
Lampa TMA V120

Parametry lamp UV TMA

W opisach lamp UV do dezynfekcji wody, pojawiają się wyszczególnione trzy parametry urządzeń. Są to: przepływ nominalny, moc promiennika i średnica przyłącza. Jaki wpływ mają te zmienne na moc działania sterylizatora UV i jego dobór? Można to rozwinąć następująco:

 • przepływ nominalny –  przepływ gwarantujący uzdatnienie czystej wody wodociągowej
 • średnica przyłącza – kwestia instalacyjna. Najlepiej dobrać lampę o takiej samej średnicy, jaka występuje w instalacji.
 • moc promiennika – każdy sterylizator ma w sobie promiennik, o odpowiedniej mocy. W przypadku lamp UV TMA są to oryginalne promienniki Philips. To ich zadaniem jest emitowanie wiązki światła odpowiedzialnej za usuwanie bakterii z wody.

To, jakie parametry będzie posiadać wybrana do instalacji lampa, zależy od zmiennych opisanych w akapicie wyżej. Głównie zaś, od jakości samej wody, która ma zostać poddana dezynfekcji.

Lampa UV TMA V80

NOWOŚĆ Lampy TMA o znacznie większej wydajności!

Co dokładnie się zmienia w lampach UV do wody pitnej od TMA? Właśnie moc promienników, zamkniętych w sterylizatorach. Lampy UV TMA mają teraz mocniejsze promienniki. Także przepływ nominalny został zwiększony w każdym modelu lamp tego polskiego producenta. Jak to wygląda w przypadku konkretnych modeli? Ogółem im większa moc lampy, tym bardziej widoczne różnice w podniesionych możliwościach urządzeń. Jest to oczywiście kwestią skali. Wybrane modele do przykładu, zmieniły się następująco:

 1. Większy przepływ nominalny w metrach sześciennych na godzinę (m3/h)

  Lampa V9 – 0,65 (było 0,5)
  Lampa V12 – 1,15 (1,0)
  Lampa V20 – 2,10 (2,0)
  Lampa V25 – 2,10 (2,0)
  Lampa AM5 – 113 (108)
  Lampa AM12 – 412 (395)
 2. Większa moc promiennika liczona w watach (W)Lampa V9 – 16(było 15)
  Lampa V12 – 25
  (24)
  Lampa V20 – 25
  (24)
  Lampa V25 – 42
  (40)
  Lampa AM5 – 5 x 150
  (5 x 130)
  Lampa AM12 – 12 x 150
  (12 x 130)

Powyższe przykłady pokazują w sposób przekrojowy, jak marka TMA podniosła jakość swoich produktów. Konsekwentnie, poprawiono wydajność lamp w obu seriach. W linii „V” do użytku domowego jak i „AM” do dezynfekcji wody przemysłowej. Co istotne, na wyższą jakość wpływają aż dwa polepszone parametry. Dają one łącznie znaczny wzrost ogólnej wydajności każdego modelu sterylizatora UV TMA. Co to oznacza w praktyce? W tym samym czasie i przy tych samych kosztach, lampa UV może zdezynfekować większą ilość wody.

Gdzie wykorzystać lampy UV?

Gdzie sprawdzi się lampa UV do wody? Wszędzie tam, gdzie potrzebuje ona dezynfekcji z powodu skażenia bakteriami czy wirusami. Jedynie sterylizatory UV mogą zagwarantować najwyższą skuteczność w tym temacie. Lampy UV TMA do oczyszczania wody pitnej, dla użytku domowego, to głównie modele z serii V. Zakres tych modeli to przedział: od V9 do V120. Lampy UV do wody przemysłowej to seria AM. Modele sterylizatorów, które wchodzą w jej skład to zakres: AM1-AM15. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby większych sterylizatorów z serii V użyć w przemyśle. Jeśli tylko zapotrzebowanie odpowiada, którymś z tych modeli np. V120. Jednak to sterylizatory UV z serii AM mają parametry wyłącznie na skalę produkcyjną. Największa z tych lamp ma przepływ 572 m3/h co zdecydowanie jest zapotrzebowaniem produkcyjnym.

Więcej mocy w tej samej cenie – podsumowanie

Tak, po zmianie parametrów lamp UV TMA na lepsze, ich ceny w naszym sklepie pozostają atrakcyjne. Jeszcze lepsza lampa UV do wody – a cena pozostaje bez zmian. Niezmiennie również świadczymy profesjonalny dobór urządzeń, zupełnie bezpłatnie. Potrzebujesz skutecznego urządzenia do usuwania bakterii z wody? Skonsultuj wyniki badania wody z naszymi specjalistami, wysyłając je na adres: sklep@filtry-wody.pl. Pomożemy Ci dobrać sterylizator UV, dokładnie odpowiadający parametrom wody w Twoim domu lub firmie. Lampa UV może wchodzić w skład większej stacji uzdatniającej. Zmiękczacze wody czy filtry multifunkcyjne, działające razem ze sterylizatorami UV również wymagają przemyślanego doboru. W tym wszystkim pomoże Ci nasz zespół z wieloletnim doświadczeniem w uzdatnianiu wody.

By |2021-08-17T15:15:12+00:00Sierpień 17th, 2021|Poradnik|Możliwość komentowania Lampy UV TMA – ta sama lampa, większa wydajność została wyłączona
X