Odżelazianie wody

//Odżelazianie wody

Odżelazianie wody

Żelazo występuje praktycznie we wszystkich rodzajach wód. Według zaleceń Ministra Zdrowia normatywna zawartość żelaza w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi wynosi 0,2 mg Fe/l. Niestety większość wód pochodzących z ujęć powierzchniowych i zwłaszcza podziemnych charakteryzuje się znacznie przekroczonym stężeniem żelaza.

Przyjmuje się, że w wodach ujmowanych na głębokości do 100 m możliwa zawartość żelaza wynosi do 10 mg Fe/l.

Żelazo w wodzie wodociągowej

Problem żelazistej wody praktycznie nie istnieje w przypadku korzystania z wody pochodzącej z wodociągu, ponieważ obowiązkiem zakładu uzdatniania wody jest dostosowanie wody do zalecanych norm. Jednak możliwe jest wystąpienie zanieczyszczeń wtórnych podczas transportu wody przez stare rurociągi lub zbiorniki.

Warto jednak wiedzieć, że odżelazianie wody w celu jej dystrybucji wodociągowej bardzo często jest drogą i skomplikowaną technologią, łączącą wiele procesów jednostkowych. Rodzaj zastosowanej metody jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim jest możliwe połączenie żelaza z innymi substancjami organicznymi lub mineralnymi znajdującymi się w wodzie oraz stopień utlenienia, na którym występuje żelazo. Do najczęściej realizowanych procesów należą: napowietrzanie, koagulacja, sedymentacja i filtracja.

Skąd bierze się żelazo w wodzie ze studni

W przypadku, gdy korzystamy z własnego ujęcia wody, żelazo jest zazwyczaj głównym problemem, ponieważ bez wcześniejszego usunięcia jego nadmiernej ilości nie możemy spożywać wody ani nawet zastosować innych procesów uzdatniania takich jak zmiękczanie czy odwrócona osmoza. Żeby dowiedzieć się czy ten problem dotyczy wody z naszego ujęcia należy przebadać wodę pod kątem zawartości żelaza. Badania można wykonać dostarczając specjalnie przygotowaną wodę do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub laboratorium posiadającego odpowiednie uprawnienia. Oprócz zawartości żelaza, warto sprawdzić poziom utlenialności wody, gdyż to pomoże dobrać odpowiednią technologię

zmiana barwy wody

Jak rozpoznać nadmierne stężenie żelaza w wodzie

Żelazo występujące w wodzie pozostawia widoczne ślady na armaturze i innych powierzchniach mających styczność z zanieczyszczeniem. Charakterystyczne są rdzawe plamy i zacieki, których likwidacja praktycznie graniczy z cudem.

Woda bogata w żelazo ma specyficzny metaliczny zapach i smak. Zazwyczaj staje się bardziej mętna i zmienia barwę na żółtawo-brązową.

Duża ilość żelaza ma również negatywne skutki dla naszych ubrań, które podczas prania szybko ulegają zniszczeniu i żółkną.

Dużą zawartość żelaza w wodzie odczują także instalacje i rury. Odkładające się w nich żelazo jest powodem zmniejszenia przekroju czynnego przewodu, a także może doprowadzić do korozji wspomaganej przez rozwijające się bakterie żelaziste.

Żelazo występujące w nadmiernej ilości ma negatywne skutki dla naszego zdrowia. Może odkładać się w narządach układu pokarmowego, powodować wysuszenie i przebarwienia skóry oraz włosów. Sprzyja również próchnicy zębów.

Odżelazianie wody w domu

Proces odżelaziania jest jednym z najtrudniejszych. Do pozbycia się tego zanieczyszczenia nie wystarczy zwykła filtracja mechaniczna. Skuteczność usuwania żelaza za pomocą wkładów piankowych czy sznurkowych nie jest wystarczająca.

 

Oferowana przez nas technologia usuwania żelaza opiera się na urządzeniach Maxima Oxydizer Erie.

Profesjonalny odżelaziacz do wody

O skuteczności pozbycia się niechcianego żelaza decyduje jego przeprowadzenie do łatwo usuwalnej formy 3 stopnia utlenienia. Jest to zagwarantowane poprzez wcześniejsze napowietrzenie wody.

Zasada działania Oxydizera polega na wstępnym utlenieniu nieoczyszczonej wody w komorze sprężonego powietrza powstającej w trakcie zasysania powietrza do zbiornika ciśnieniowego w trakcie regeneracji urządzenia. Komora sprężonego powietrza przyspiesza proces napowietrzenia żelaza oraz dodatkowo domieszek manganu i siarkowodoru. Sercem Oxydizera jest zbiornik wypełniony złożem Birm, które katalizuje proces utleniania oraz wyłapuje cząsteczki zanieczyszczeń i odfiltrowywuje je z wody.

Zastosowanie Oxydizera jest efektywnym i ekologicznym sposobem na usunięcie żelaza, ponieważ do regeneracji złoża nie są wymagane żadne chemiczne odczynniki a jedynie woda, która jest kierowana przeciwprądowo.

Głównymi zaletami odżelaziaczy wody Maxima Erie są:

 • Komora sprężonego powietrza,
 • Ekonomiczność i ekologia,
 • Współpraca z hydroforami,
 • Automatyczna regeneracja
 • Bezawaryjność pracy gwarantowana przez nowoczesną głowicę,
 • Wysoce skuteczne złoże Birm
 • Wytrzymałość zastosowanych materiałów,
 • Brak regeneracji chemicznej,
 • Mikroprocesor z pamięcią NOVARAM,
 • Bezpieczeństwo dla oczyszczalni przydomowych

Szczegółowe dane techniczne i informacje na temat urządzeń można znaleźć w zakładce: Odżelaziacz wody

Odżelaziacze wody najczęściej montowane są na instalacji wodnej w domach jednorodzinnych, zakładach przemysłowych, do których dostarczana jest woda z własnego ujęcia – studni. Filtry do odżelaziania wody ze studni – odżelaziacze i odmanganiacze znajdują zastosowanie w terenach o szczególnie dużym stężeniu żelaza  w wodzie:

 • Mazury – Olsztyn, Giżycko, Ostróda, Nidzica, Szczytno,
 • Wybrzeże – Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk,
 • Śląsk – Katowice, Oświęcim, Gliwice, Zabrze, Wrocław, Opole, Brzeg, Oława,
 • Podkarpacie – Ustrzyki Dolne, Sanok, Lesko, Polańczyk, Solina, Lutowiska, Cisna, Bircza, Iwonicz Zdrój, Przemyśl, Rymanów Zdrój, Dynów, Brzozów, Jasło i Przeworsk.
By |2020-12-21T13:36:12+00:00Sierpień 17th, 2018|Poradnik|Możliwość komentowania Odżelazianie wody została wyłączona
X