Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Domowa stacja uzdatniania wody

Post

Stacja uzdatniania wody w domu to udogodnienie, z którego korzysta coraz więcej Polaków. Jest to związane przede wszystkim z niedostateczną jakością wody występującej na naszym terenie. Stacja uzdatniania wody nie jest identyczna w każdym przypadku. Jeżeli korzystamy z wody wodociągowej składa się najczęściej z 2-3 elementów. Natomiast w przypadku wody z własnego ujęcia bardzo często proces uzdatniania wody jest bardzo skomplikowany i wymaga znacznego rozbudowania zestawu filtrującego.

Wybór stacji uzdatniania wody dla domu

Jaką stację uzdatniania wody wybrać? Dobór zależy od rodzaju ujęcia wody, zapotrzebowania na wodę oraz jej jakości. W przypadku wody wodociągowej najczęstszym problemem jest twardość wody. Objawami znacznej twardości wody są przede wszystkim osady na bateriach prysznicowych, kabinach, czy kamień w czajniku. To, czego nie widzimy to zawężanie przekrojów instalacji poprzez wypełnianie ich kamieniem kotłowym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że 1 mm kamienia generuje straty i dodatkowo o 5% większe koszty – chyba nikogo nie trzeba przekonywać do sensu montażu stacji oczyszczania wody.

Domowe filtry wody

Oczyszczanie wody wodociągowej (pomimo właściwego jej oczyszczania na miejskiej SUW) odbywa się najczęściej w dwóch etapach. Jako pierwszy stopień stosuje się filtr mechaniczny, narurowy, którego zadaniem jest zatrzymanie większych zanieczyszczeń mechanicznych, np. piasek i rdza (np. Honeywell FF06). Następnie montowany jest zmiękczacz wody. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego swój wybór warto skonsultować z fachowcami, chętnie pomożemy! Jeżeli nie chcemy martwić się o skuteczność i awaryjność najlepszym rozwiązaniem jest stacja uzdatniania wody Ecowater. Amerykański producent oprócz zmiękczaczy oferuje także filtry multifunkcyjne EcoWater Refiner z dodatkiem węgla aktywnego, który poprawia parametry smakowo-zapachowe wody, oraz wyłapuje chlor, obecny w dużych ilościach w wodzie wodociągowej.

Stacje uzdatniania wody EcoWater dla domu zbierają same pozytywne opinie, co przekłada się także na zajmowanie pierwszych miejsc w rankingu. Często jednak nie ma możliwości instalacji zmiękczacza wody. Taka sytuacja ma miejsce, gdy mieszkamy w bloku, do którego doprowadzana jest ciepła woda bezpośrednio z ciepłowni. Niestety w tym przypadku nie ma skutecznego sposobu na pozbycie się kamienia. Jedynymi rozwiązaniami są filtry pralkowe, lodówkowe, które muszą być bardzo często wymieniane. Kolejnym dodatkowym etapem, który może być stosowany także osobno jest odwrócona osmoza. Jest to system podzlewozmywakowy, uzdatniający wodę bezpośrednio do picia. Zestawy są bardzo zróżnicowane pod względem ilości elementów filtrujących oraz wyglądu. Podstawową częścią systemu RO jest membrana, zatrzymująca cząstki na poziomie molekularnym.

Oczyszczanie wody ze studni

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy korzystamy z własnego ujęcia. Domowa stacja uzdatniania wody ze studni często bywa bardzo rozbudowana. Jej dobór zależy od parametrów jakościowych wody. W zależności od ich stężeń najczęściej dobierane jest kilka etapów filtracji. W najprostszym przypadku, gdy oprócz twardości nie ma innych zanieczyszczeń stosuje się stację uzdatniania wody adekwatną do stacji w przypadku wody wodociągowej. Niestety nie jest to częste. Zazwyczaj w wodzie ze studni pojawiają się znaczne przekroczenia manganu, żelaza, jonu amonowego. Nierzadko woda jest skażona bakteriologicznie. Wtedy po wykonaniu badań dobierane jest odpowiednie rozwiązanie. Jedna z najbardziej rozbudowanych stacji uzdatniania wody składa się z napowietrzenia, odżelaziacza z odmanganiaczem, zmiękczacza bądź filtra multifunkcyjnego, lampy UV np. TMA V25 i V20 oraz systemu odwróconej osmozy.

Stacja uzdatniania wody dla domu

Najlepsze stacje uzdatniania wody dla domu to takie, które zostały dopasowane dokładnie do danego składu wody i zostały wykonane z wysokiej jakości elementów. Cena stacji uzdatniania wody waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Gdy korzystamy z własnego ujęcia, nie bójmy się skorzystać z fachowej pomocy. Zależności między poszczególnymi zanieczyszczeniami znacznie komplikują samodzielny dobór, a sama informacja o składzie wody może okazać się nieczytelna dla osoby nie mającej doświadczenia w uzdatnianiu wody.  Jeśli planujesz instalację domowej stacji uzdatniania wody, to skontaktuj się z nami. Chętnie dobierzemy urządzenia najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Najlepsze stacje uzdatniania wody dla domu

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

 • Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

  Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

  Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania.

 • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

  Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

  uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

 • Jak działa zmiękczacz wody?

  Jak działa zmiękczacz wody?

  jak-dziala-zmiekczacz-wody

 • Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

  Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

  jak-uzdatnic-wode-w-domu-od-czego-zaczac

Zobacz także: