Usuwanie żelaza i manganu z wody

//Usuwanie żelaza i manganu z wody

Usuwanie żelaza i manganu z wody

Duże stężenie związków manganu i żelaza to częsty problem dla osób korzystających z własnego ujęcia wody. Usuwanie żelaza z wody to proces jak najbardziej możliwy do przeprowadzenia, jednak należy wiedzieć jakimi sposobami warto go rozpocząć i które z nich dają najlepsze efekty.

Dlaczego woda zawiera w sobie cząstki żelaza i manganu?

Wody potrzebujesz nie tylko do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także do wielu innych codziennych czynności – do gotowania, mycia, prania, zmywania. Często jednak okazuje się, że pojawia się problem związany z jej jakością. Jeżeli korzystasz z wody sieciowej z wodociągu, jedynym problemem jest osad z kamienia lub ewentualnie zapach chloru.

Bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się, jeżeli posiadamy własną studnię, woda jest wtedy bardzo zanieczyszczona i należy zainstalować filtry do usuwania żelaza, manganu i twardości z wody. W tym przypadku najwięcej problemów sprawia usuwanie żelaza i manganu. Sposób, w jaki możne zostać zaprojektowana domowa stacja uzdatniania wody studziennej zależny od ilości zanieczyszczeń w wodzie.

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w wodzie

Woda z własnej studni ma bardzo zróżnicowaną jakość. Bywa, że jej parametry są lepsze od wody wodociągowej – niestety taka sytuacja trafia się bardzo rzadko. W większości przypadków woda studzienna wymaga instalacji filtrów do odkamieniania wody, usuwania żelaza i manganu czy nawet lamp UV do usuwania bakterii.

O ile zazwyczaj jesteś w stanie zauważyć, że w wodzie znajduje się dużo żelaza i manganu, o tyle o tym, czy woda jest zanieczyszczona bakteriologicznie dowiesz się dopiero po wykonaniu badań. Rdzawe lub żółte zacieki na bateriach prysznicowych, które trudno usunąć to pierwszy sygnał, że woda jest zanieczyszczona żelzaem.

Norma określająca maksymalne stężenie żelaza w wodzie pitnej wynosi 0,2 mg Fe, w przypadku manganu jest to 0,05 mg Mn. Aby mieć pełny wgląd w skład wody i jej zanieczyszczenia należy wykonać badania wody w akredytowanym laboratorium, np. w lokalnej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej (SANEPID). Otrzymane wyniki badań najlepiej dostarczyć osobiście lub można przesłać nam mailem. Na ich podstawie możemy indywidualnie dobrać skuteczny uzdatniacz wody do domu.

Jak usunąć żelazo z wody?

Usuwanie żelaza z wody studziennej jest skomplikowanym procesem. Sposób filtracji wody jest uzależniony od ilości żelaza, jego stopnia utlenienia i ewentualnych domieszek innych zanieczyszczeń np. manganu czy dużej twardości wody i odczynu pH.

Dobierane indywidualnie filtry odżelaziające różnią się wielkością i przede wszystkim ceną. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych wariantów stacji uzdatniania wody, montowanych przy danych stężeniach żelaza wraz z ich orientacyjnymi cenami. Są to jednak tylko propozycje określone na podstawie uśrednionych wyników badań.

Wariant 1 – Niewielkie przekroczenia normy żelaza (do 0,6 mg Fe), twarda woda (powyżej 10 ° dH) oraz nieduże ale wykraczające ponad normę stężenie manganu

Cena: 2500 – 6000 zł


Najprostszym sposobem na jednoczesne usunięcie niewielkich ilości żelaza i manganu, przy jednoczesnym odkamienieniu wody jest montaż zmiękczacza wody. Żywica jonowymienna, która odpowiada za wychwytywanie jonów wapnia i magnezu poradzi sobie także z usunięciem pewnych ilości żelaza oraz manganu z uzdatnianej wody.

W tym przypadku dobór odpowiedniego filtra zmiękczającego wodę nie jest już tak prosty jak w przypadku doboru zmiękczacza do wody wodociągowej. Odkamieniacz wody zainstalowany w celu usuwania większego spektrum zanieczyszczeń musi mieć odpowiednio zmodyfikowane ustawienia. W tym celu należy się skontaktować z dostawcą uzdatniacza wody.

Wariant 2 – Żelazo ponad 0,6 mg Fe do 2 mg, z domieszką manganu i twardości wody

Cena: 3000 – 7000 zł


Jeżeli żelazo w wodzie przekracza 2000 mikrogramów, przy jednoczesnym dużym stężeniu manganu i twardości konieczny jest montaż filtra multifunkcyjnego. Filtry wody do zadań specjalnych, posiadają mieszankę złóż: zmiękczającego, odmanganiającego i odżelaziającego. Dzięki temu możliwe jest kompleksowe uzdatnianie wody. W sytuacji, gdy żelazo występuje na II stopniu utleniania, konieczne jest napowietrzenie wody. Sposób  w jaki zostanie ono zrealizowane zależy od tego, jaki hydrofor zamontowano w instalacji.

Gdy posiadasz zbiornik ocynkowany (duży, zwykle w srebrnym kolorze) możliwe jest proste rozwiązanie. Na przewodzie doprowadzającym wodę do zbiornika montuje się zwężkę Venturiego, która pod wpływem podciśnienia zasysa powietrze do instalacji. Kolejno, wstępnie napowietrzoną wodę wprowadza się za pomocą dyszy rozbryzgowej, odpowiedzialnej za rozdeszczowanie wody. W taki sposób żelazo zostaje utlenione i zatrzymane na złożu filtra multifunkcyjnego. Żywica jonowymienna stosowana w filtrach multifunkcyjnych to zwykle EcoMix A, Crystal Right 100 lub Crystal Right 200.

Wariant 3 – Stężenie żelaza w wodzie 2-5 mg, mangan i twardość w normie

Cena: 3000 – 4500 zł


Zazwyczaj, gdy poziom żelaza kilkanaście razy przekracza normę trzeba zainstalować odżelaziacz wody. Filtr do usuwania żelaza z wody regenerowany jest wodą, ozonem lub nadmanganianem potasu. W większości przypadków stosuje się jednak odżelaziacz pracujący w trybie wodnym. Najczęściej polecane odżelaziacze wody to filtry wody Oxydizer. Filtry odżelaziające Erie są wyposażone w komorę wypełnioną sprężonym wcześniej zassanym powietrzem, dzięki czemu żelazo zostaje utleniane i w skuteczny sposób zatrzymane na złożu do odżelaziania wody.

domowa stacja uzdatniania wody

Wariant 4 – stężenie żelaza w wodzie ponad 5 mg, przekroczona norma zawartości manganu w wodzie i duża twardość

Cena: od 5500 zł


Niestety przypadek z dużą ilością żelaza w wodzie jest dość częsty. Wtedy, aby skutecznie usunąć żelazo z wody musimy zamontować stację uzdatniania wody składającą się z wielu stopni filtrów wody: filtra wstępnego, odżelaziacza wody i filtra multifunkcyjnego lub zmiękczacza do wody. Dopiero taki system gwarantuje, że przefiltrowana woda spełni normy dotyczące wody przeznaczonej do picia.

Wszystkie przedstawione powyżej warianty dotyczą teoretycznych propozycji stacji uzdatniania wody. W praktyce, filtry do usuwania żelaza i manganu z wody są dobierane indywidualnie na podstawie dostarczonych badań wody.

Montaż odżelaziaczy wody

Jakie warunki muszą zostać spełnione przy instalacji odżelaziacza wody?

Filtr do usuwania żelaza z wody, a także filtr multifunkcyjny i zmiękczacz do wody muszą mieć zapewniony odpływ do kanalizacji, gdzie zrzucają wodę po regeneracji oraz podłączenie do prądu. Temperatura w pomieszczeniu, w którym będą umiejscowione filtry do wody musi być dodatnia. Dodatkowo aby zapobiegać przedostawaniu się większych zanieczyszczeń mechanicznych do głowicy odżelaziaczy i zmiękczaczy wody, stosuje się narurowe filtry wstępne.W przypadku dużych odżelaziaczy trzeba wiedzieć, że pompa wody powinna mieć dużą wydajność.

Jakie są koszty eksploatacji stacji do odżelaziania i odmanganiania wody?

Koszty eksploatacyjne stacji uzdatniania wody są uzależnione od jej wielkości, zużycia wody i rodzaju filtrów. Można jednak śmiało stwierdzić, że są one stosunkowo niewielkie. W przypadku zmiękczacza do wody EcoWater miesięczny koszt wody, soli i prądu to ok. 12-15 zł. Filtr multifunkcyjny zużywa więcej wody, a odżelaziacz bardzo duże jej ilości – na regenerację przypadającą średnio co 3-4 dni filtr odżelaziający zużyje nawet ponad 500 litrów wody.

Domowa stacja uzdatniania wody

Podsumowując: co należy zrobić, gdy woda w studni jest zanieczyszczona?

  • Należy zacząć od wykonania badania wody..
  • Przesłać wynik do specjalisty w branży uzdatniania wody – KONTAKT.
  • Przekazać doradcy informacje takie jak: zapotrzebowanie na wodę/ liczba stałych mieszkańców domu, rodzaj zbiornika hydroforowego (przeponowy/tradycyjny ocynkowany),
  • Sprawdzić wydajność pompy.
uzdatnianie wody

Sprawdź ofertę jaką ma nasz sklep z filtrami wody. Zapraszamy do kontaktu. Pomożemy w doborze filtrów do usuwania żelaza i manganu i zaproponujemy sprawdzone rozwiązanie do uzdatniania wody. Odwrócona osmoza, sterylizatory UV, jonizatory – u nas znajdziesz najlepszy sprzęt w atrakcyjnej cenie.

Realizujemy sprzedaż filtrów wody nie tylko w Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Legnicy, Lesznie, Nowej Soli i Rzeszowie, Tarnobrzegu, Tarnowie, Krakowie, Katowicach ale również w pozostałych miastach w Polsce.

By |2021-10-14T12:55:50+00:00Wrzesień 5th, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Usuwanie żelaza i manganu z wody została wyłączona
X