<

Usuwanie żelaza i manganu z wody

//Usuwanie żelaza i manganu z wody

Usuwanie żelaza i manganu z wody

Woda towarzyszy nam w codziennych czynnościach. Potrzebujemy jej do prawidłowego funkcjonowania, a także do wielu innych zwykłych czynności: do gotowania, mycia. Często jednak okazuje się, że pojawia się problem związany z jej jakością. Jeżeli korzystamy z wody sieciowej z wodociągu, jedynym problemem jest osad z kamienia lub ewentualnie zapach chloru (jak uzdatnić wodę z sieci przeczytasz TUTAJ). Bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się, jeżeli posiadamy własną studnię, woda jest bardzo zanieczyszczona i musimy zainstalować filtry do usuwania żelaza, manganu i twardości z wody. W tym przypadku najwięcej problemów sprawia usuwanie żelaza i manganu. Sposób, w jaki można zaprojektować domową stację uzdatniania wody studziennej jest uzależniony od ilości zanieczyszczeń w wodzie.

Skąd wiadomo jakie zanieczyszczenia znajdują się w wodzie?

Woda z własnej studni ma bardzo zróżnicowaną jakość. Bywa, że jej parametry są lepsze od wody wodociągowej – niestety taka sytuacja trafia się jak wygrana na loterii. W większości przypadków woda studzienna wymaga instalacji filtrów do odkamienia wody, usuwania żelaza i manganu czy nawet lamp UV do usuwania bakterii. O ile zazwyczaj jesteśmy w stanie zauważyć, że w wodzie znajduje się dużo żelaza i manganu, o tyle o tym, czy woda jest zanieczyszczona bakteriologicznie dowiemy się dopiero po wykonaniu badań. Rdzawe lub żółte zacieki na bateriach prysznicowych, które trudno usunąć to pierwszy sygnał, że woda jest zanieczyszczona. Norma określająca maksymalne stężenie żelaza w wodzie pitnej wynosi 0,2 mg Fe, w przypadku manganu jest to 0,05 mg Mn. Aby mieć pełny wgląd w skład wody i jej zanieczyszczenia należy wykonać badania wody w akredytowanym laboratorium, np. w lokalnej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej (SANEPID). Otrzymane wyniki badań najlepiej dostarczyć osobiście lub można przesłać nam mailem. Na ich podstawie będziemy mogli indywidualnie dobrać skuteczny uzdatniacz wody do domu.

Jak usunąć żelazo z wody?

Usuwanie żelaza z wody studziennej jest bardzo skomplikowanym procesem. Sposób filtracji wody jest uzależniony od ilości żelaza, jego stopnia utlenienia i ewentualnych domieszek innych zanieczyszczeń np. manganu czy dużej twardości wody i odczynu pH. Podstawowe informacje na temat obecności żelaza w wodzie i odżelaziania wody podawaliśmy już wcześniej – artykuł o odżelazianiu. Dobierane indywidualnie filtry odżelaziające różnią się wielkością i przede wszystkim ceną. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych wariantów stacji uzdatniania wody montowanych przy danych stężeniach żelaza wraz z ich orientacyjnymi cenami. Są to jednak tylko propozycje określone na podstawie uśrednionych wyników badań. Nie należy na ich podstawie samodzielnie dobierać stacji uzdatniania wody.

Wariant 1 – Niewielkie przekroczenia normy żelaza (do 0,6 mg Fe), twarda woda (powyżej 10 ° dH) oraz nieduże ale wykraczające ponad normę stężenie manganu

Cena: 2500 – 6000 zł


Najprostszym sposobem na jednoczesne usunięcie niewielkich ilości żelaza i manganu, przy jednoczesnym odkamienieniu wody jest montaż zmiękczacza wody. Żywica jonowymienna, która odpowiada za wychwytywanie jonów wapnia i magnezu poradzi sobie także z usunięciem pewnych ilości żelaza oraz manganu z uzdatnianej wody. W tym przypadku dobór odpowiedniego filtra zmiękczającego wodę nie jest już tak prosty jak w przypadku doboru zmiękczacza do wody wodociągowej (o doborze zmiękczacza wody dowiesz się więcej TUTAJ). Odkamieniacz wody zainstalowany w celu usuwania większego spektrum zanieczyszczeń musi mieć odpowiednio zmodyfikowane ustawienia. W tym celu należy się skontaktować z dostawcą uzdatniacza wody.

Wariant 2 – Żelazo ponad 0,6 mg Fe do 2 mg, z domieszką manganu i twardości wody

Cena: 3000 – 7000 zł


Jeżeli żelazo w wodzie przekracza 2000 mikrogramów, przy jednoczesnym dużym stężeniu manganu i twardości konieczny jest montaż filtra multifunkcyjnego. Filtr wody do zadań specjalnych, bo tak można go nazwać posiada mieszankę złóż: zmiękczającego, odmanganiającego i odżelaziającego. Dzięki temu możliwe jest kompleksowe uzdatnienie wody. W sytuacji, gdy żelazo występuje na II stopniu utleniania, konieczne jest napowietrzenie wody. Sposób  w jaki zostanie ono zrealizowane zależy od tego, jaki hydrofor zamontowano w instalacji. Gdy posiadamy zbiornik ocynkowany (duży, zwykle w srebrnym kolorze) możliwe jest proste rozwiązanie. Na przewodzie doprowadzającym wodę do zbiornika montuje się zwężkę Venturiego, która pod wpływem podciśnienia zasysa powietrze do instalacji. Kolejno, wstępnie napowietrzoną wodę wprowadza się za pomocą dyszy rozbryzgowej, odpowiedzialnej za rozdeszczanie wody. W taki sposób żelazo zostaje utlenione i zatrzymane na złożu filtra multifunkcyjnego. Żywica jonowymienna stosowana w filtrach multifunkcyjnych to zwykle EcoMix A, Crystal Right 100 lub Crystal Right 200.

odżelazianie

Wariant 3 – Stężenie żelaza w wodzie 2-5 mg, mangan i twardość w normie

Cena: 3000 – 4500 zł


Zazwyczaj, gdy poziom żelaza kilkanaście razy przekracza normę musimy zainstalować odżelaziacz wody. Filtr do usuwania żelaza z wody regenerowany jest wodą, ozonem lub nadmanganianem potasu. W większości przypadków stosuje się jednak odżelaziacz pracujący w trybie wodnym. Do najczęściej wybieranych odżelaziaczy należą filtry wody Oxydizer. Filtry odżelaziające Erie są wyposażone w komorę wypełnioną sprężonym wcześniej zassanym powietrzem, dzięki czemu żelazo zostaje utleniane i w skuteczny sposób zatrzymane na złożu do odżelaziania wody.

domowa stacja uzdatniania wody

Wariant 4 – stężenie żelaza w wodzie ponad 5 mg, przekroczona norma zawartości manganu w wodzie i duża twardość

Cena: od 5500 zł


Niestety przypadek z dużą ilością żelaza w wodzie jest dość częsty. Wtedy, aby skutecznie usunąć żelazo z wody musimy zamontować stację uzdatniania wody składającą się z wielu stopni filtrów wody: filtra wstępnego, odżelaziacza wody i filtra multifunkcyjnego lub zmiękczacza do wody. Dopiero taki system da gwarancję, że przefiltrowana woda będzie spełniała normy dotyczące wody przeznaczonej do picia.

Wszystkie przedstawione powyżej warianty dotyczą teoretycznych propozycji stacji uzdatniania wody. W praktyce, filtry do usuwania żelaza i  manganu z wody są dobierane INDYWIDUALNIE na podstawie dostarczonych badań wody.

Jakie warunki muszą zostać spełnione przy instalacji odżelaziacza wody?

Filtr do usuwania żelaza z wody, a także filtr multifunkcyjny i zmiękczacz do wody muszą mieć zapewniony odpływ do kanalizacji, gdzie zrzucają wodę po regeneracji oraz podłączenie do prądu. Temperatura w pomieszczeniu, w którym będą umiejscowione filtry do wody musi być dodatnia. Dodatkowo aby zapobiegać przedostawaniu się większych zanieczyszczeń mechanicznych do głowicy odżelaziaczy i zmiękczaczy wody, stosuje się narurowe filtry wstępne (jaki filtr mechaniczny do wody wybrać – przeczytasz TUTAJ). W przypadku dużych odżelaziaczy musimy być pewni, że pompa wody ma dużą wydajność.

Jak są koszty eksploatacji stacji do odżelaziania i odmanganiania wody?

Koszty eksploatacyjne stacji uzdatniania wody są uzależnione od jej wielkości, zużycia wody i rodzaju filtrów. Można jednak śmiało stwierdzić, że są one stosunkowo niewielkie. W przypadku zmiękczacza do wody EcoWater miesięczny koszt wody, soli i prądu to ok. 12-15 zł. Filtr multifunkcyjny zużywa więcej wody, a odżelaziacz bardzo duże jej ilości – na regenerację przypadającą średnio co 3-4 dni filtr odżelaziający zużyje nawet ponad 500 litrów wody.

Podsumowując: co należy zrobić, gdy woda z naszej studni jest zanieczyszczona?

  • Należy wykonać badania wody.
  • Przesłać do specjalisty w branży uzdatniania wody – KONTAKT.
  • Przekazać doradcy informacje takie jak:
  • zapotrzebowanie na wodę/ liczba stałych mieszkańców domu,
  • rodzaj zbiornika hydroforowego (przeponowy/tradycyjny ocynkowany),
  • sprawdzić wydajność pompy.
uzdatnianie wody

Sprawdź ofertę jaką ma nasz sklep z filtrami wody. Zapraszamy do kontaktu, pomożemy w doborze filtrów do usuwania żelaza i manganu! Realizujemy sprzedaż filtrów wody nie tylko w Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Legnicy, Lesznie, Nowej Soli i Rzeszowie, Tarnobrzegu, Tarnowie, Krakowie, Katowicach ale również w pozostałych miastach w Polsce!

By |2020-01-15T13:16:15+00:00Wrzesień 5th, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Usuwanie żelaza i manganu z wody została wyłączona
X