Złoża do filtrów wody

//Złoża do filtrów wody

Złoża do filtrów wody

Złoża do filtrów wody – złoża filtracyjne to zasypane w butli filtra drobne ziarna, tworzące materiał filtrujący wodę. Złoża do filtracji w stacji uzdatniania wody stanowią „serce” uzdatniaczy wody. Ich dobór jest uzależniony od rodzaju zanieczyszczeń występujących w uzdatnianej wodzie. Każde złoże do filtra wody ma określone właściwości, takie jak porowatość, gęstość, średnicę czy pojemność jonowymienną.

Jak dobrać odpowiednie złoże do uzdatniania wody

Dobór odpowiedniego złoża gwarantuje właściwe oczyszczenie wody wodociągowej i wody z własnej studni. Złoża stosowane w filtrach wody dopasowywane są indywidualnie do zanieczyszczeń występujących w uzdatnianej wodzie. Aby zmiękczyć wodę wodociągową, butle filtracyjne zasypuje się żywicami kationitowymi. Żywice jonowymienne odpowiadają za usuwanie z wody dodatnich jonów wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za powstawanie osadów z kamienia. Filtry do zmniejszania twardości wody to zmiękczacze do wody.

Dobór złoża do stacji uzdatniania wody z własnej studni jest o wiele bardziej skomplikowany. W celu filtracji wody studziennej najczęściej stosowane są złoża multifunkcyjne lub odżelaziające i odmanganiające. W tym przypadku, pierwszym krokiem do doboru złoża do filtrów wody jest wykonanie badań składu wody w laboratorium. Następnie należy przesłać je do fachowców. Doświadczenie w branży uzdatniania wody pozwoli na indywidualne dopasowanie rodzaju złoża do filtracji wody.

Rodzaje złóż do filtrów wody

Złoża do filtrów wody można podzielić na wiele kategorii. Najprostszy podział dotyczy przeznaczenia i zanieczyszczeń, na których usunięcie pozwalają poszczególne rodzaje złóż filtracyjnych. Poniżej przedstawiamy podział złóż do stacji uzdatniania wody pod względem ich zastosowania:

 • Złoża zmiękczające wodę

  Najczęściej występują w formie silnej kationitowej żywicy jonowymiennej, która zwykle pracuje w cyklu sodowym. Złoża do zmiękczania wody mają określoną pojemność jonowymienną, która informuje o możliwości wymiany i usunięcia jonów twardości. Typowym zastosowaniem żywic kationitowych są procesy odkamieniania wody w domowych i przemysłowych zmiękczaczach wody. Do popularnych złóż zmiękczających wodę zaliczane są:

– Purolite C100 E – silnie kwaśna żywica kationitowa, posiada atest PZH, odpowiedzialna za usuwanie jonów wapnia i magnezu, regenerowana solanką (NaCl). Purolite C100 E występuje w formie sferycznych ziaren o bursztynowej barwie. Jest to najbardziej popularna i wydajna żywica zmiękczająca wodę.

– Lewatit – monosferyczna, silnie kwaśna żywica kationitowa pracująca w cyklu sodowym. Pozwala na niskie zużycie wody na płukanie złoża, występuje w postaci ciemnobrązowych ziaren. Złoże zmiękczające stosowane najczęściej w przemysłowych stacjach uzdatniania wody.

– Dowex HCR – silnie kwasowa żywica kationowymienna, odpowiada za skuteczne obniżenie twardości wody – najczęściej w wymagających stacjach uzdatniania wody dla przemysłu, występuje w formie ciemnobrązowych kuleczek.

 • Złoża do odżelaziaczy i odmanganiaczy wody

  Złoża do zadań specjalnych. Złoża odżelaziajace wodę są dobierane w zależności od ilości żelaza w wodzie, odczynu pH i ewentualnych połączeń z innymi zanieczyszczeniami. Najczęściej stosowane złoża od usuwania żelaza i manganu z wody to:

– Birm występuje w postaci czarnych ziarenek, pracuje skutecznie przy odczynie pH > 6,8 oraz zawartości tlenu rozpuszczonego > 15% stężenia Fe i Mn. Birm może być stosowany także do usuwania manganu, jednak wtedy odczyn pH powinien wynosić 8 – 8,5. Przy jednoczesnym odżelazianiu i odmanganianiu wody studziennej odczyn pH nie powinien przekroczyć 8,5. Odczyn powyżej tej wartości może powodować przekształcenie żelaza w formę koloidalną, bardzo trudną do usunięcia. Złoże do filtrów wody Birm, regenerowane jest wodą.

– Greensand tzw. „zielony piasek”, złoże do filtrów wody do usuwania rozpuszczonego żelaza, manganu, siarkowodoru. Złoże jest regenerowane nadmanganianem potasu. Greensand działa jako katalizator utleniania żelaza i manganu. Masa katalityczna wytwarzana jest z naturalnego glaukonitu, na którym realizowane jest wstępne utlenianie żelaza oraz usunięcie siarkowodowu.

– Turbidex zeolitowe złoże z granulek krzemianu glinu do odżelaziania wody. Charakteryzuje się wysoką porowatością, dzięki czemu umożliwia filtrację cząsteczek z wody na poziomie poniżej 5 mikronów.

 • Złoża multifunkcyjne

  Odpowiadają za jednoczesne usuwanie wielu zanieczyszczeń z wody, zatrzymywanie żelaza manganu oraz twardości. Złoża do filtrów multifunkcyjnych dostępne są w wielu odmianach, pracujących najskuteczniej w różnych odczynach pH. Do polecanych złóż multifunkcyjnych nalezą:

– Ecomix A złoże do stacji uzdatniania wody Ecomix A pracuje w szerokim zakresie odczynu pH (5-10). Jest złożone z drobnych kulek o barwie szarej, białej, jasnobrązowej i ciemnobrązowej, wymieszanych ze sobą. Złoże Ecomix A skutecznie usuwa żelazo w każdej formie, mangan (do 3 mg), twardość, amoniak oraz związki organiczne (NOM). Regenerowane jest 10% roztworem NaCl.

Ecomix C – złoże pracuje w podobnych warunkach jak Ecomix A. Proces filtracji wody zachodzi na zasadzie wymiany jonowej i adsorpcji. Również jest mieszkanką 5 rodzajów żywic: szarej, białej, ciemno-  i jasnobrązowej. Ecomix C jest stosowany, gdy głównym celem uzdatniania wody jest usunięcie substancji organicznych.

Crystal Right CR-100 – szaro – biała żywica wielofunkcyjna. Złoże do filtrów wody odpowiada za usunięcie żelaza, manganu, twardości podczas wymiany jonowej oraz szczątkowych ilości siarkowodoru i chloru na drodze adsorpcji. Chlor zatrzymany na powierzchni zeolitywych ziaren pozwala na działanie bakteriobójcze, dodatkowo jego stężenie w wodzie użytkowej spada. Crystal Right CR-100 neutralizuje średnio kwaśną wodę (pH>5).

– Crystal Right CR-200 – kolejna wielofunkcyjna odmiana złoża CR. Złoże CR-200 pracuje przy -wyższym odczynie pH (7-14) niż wersja CR-200. Białoszare złoże do filtrów wody usuwa żelazo i mangan oraz zmiękcza wodę. Również adsorbuje chlor, przedłużając jego działanie bakteriobójcze. Złoża Crystal Right są wrażliwe na obecność polifosforanów w wodzie – ulegają degradacji.

 • Złoża do demineralizacji wody

  stosowane najczęściej w przemyśle lub akwarystyce. Są mieszanką żywic anionitowych i kationitowych. Złoża demineralizujące do filtrów wody usuwają jony dodatnie i ujemne. Na rynku dostępne jest wiele odmian złóż do usuwania minerałów z wody. Do najczęściej stosowanych należą:

– Amberlite MB20 – wysokiej jakości złoze do demineralizacji wody. Stosowane do uzdatniania wody technicznej i spożywczej, zwykle po systemach odwróconej osmozy, do celów laboratoryjnych, do akwarystyki morskiej, do sprzętu medycznego, do obniżania przewodności wody. Złoże jonowymienne zawiera 56-62% kationitu i 38-44% anionitu. Regenerowane jest odpowiednio HCl/H2SO4 oraz NaOH.

– Purolite MB101 – złoże do całkowitej demineralizacji wody. Jest używane po procesie RO do filtracji wody w akwarystyce, w laboratoriach. Złoże MB101 jest odpowiednikiem złoża MB20. Jest odporne na wysoką temperaturę oraz różne związki chemiczne.

– Purolite MB400 – jednorodna mieszkanka żywic jonowymiennych anionitowych (anionit silnie zasadowy) i kationitowych (kationit silnie kwaśny) w stosunku 1/1,5 do demineralizacji wody. MB400 jest stosowane w domowych i przemysłowych stacjach uzdatniania wody.

Żywice jonowymienne

Dobór złóż do filtrów wody i stacji uzdatniania wody jest uzależniony od wszystkich parametrów wody: odczynu pH, zawartości żelaza, manganu, twardości, jonu amonowego, azotynów, azotanów, siarczanów, chloru, utlenialności oraz mętności i barwy wody. Żywice jonowymienne i złoża wybierane są także w zależności od zastosowania: domowego i przemysłowego. Zapraszamy do kontaktu, pomożemy w wyborze odpowiedniego złoża i filtrów do wody w Twoim mieszkaniu, domu, biurze.

Sprawdź ofertę jaką posiada nasz sklep internetowy z filtrami do wody. Realizujemy sprzedaż złóż do filtrów wody w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Vytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Tychy, Gorzów Wlkp., Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Płock, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz, Legnica, Grudziądz, Jaworzno, Słupsk, Jastrzębie Zdrój, Nowy Sącz, Jelenia Góra, Siedlce, Mysłowice, Konin, Piotrków Tryb., Piła, Inowrocław, Lubin.

By |2020-11-25T13:57:39+00:00Wrzesień 10th, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Złoża do filtrów wody została wyłączona
X