Zmiękczacz do wody – montaż i instalacja

//Zmiękczacz do wody – montaż i instalacja

Zmiękczacz do wody – montaż i instalacja

Twarda woda jest powszechnym problemem występującym nie tylko w gospodarstwach domowych, w przemyśle ale również w usługach na terenie Polski. Najlepszym i jedynym właściwym sposobem na skuteczne odkamienienie wody jest montaż kompaktowego zmiękczacza do wody. Dobór zmiękczacza wody poruszaliśmy już wcześniej w poprzednim artykule pt: dobór zmiękczacza wody. Duży wybór odkamieniaczy wody jest dostępny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. Większość przyszłych użytkowników zmiękczaczy do wody obawia się zakupów online. Obawa ta wynika z tego, że nie podołają oni montażowi filtra wody oraz że będą musieli ponieść dodatkowe koszty za przyjazd serwisu. W tym artykule postaramy się w prosty sposób wyjaśnić, jak powinien być prawidłowo zamontowany filtr zmiękczający wodę. Podpowiemy również jak łatwo poradzić sobie z problemami pojawiającymi się podczas jego instalacji.

filtracja wody

Zmiękczacz do wody montaż

Zanim zdecydujemy się na zakup filtra odkamieniającego wodę musimy się upewnić, czy wybrana przez nas lokalizacja do zamontowania filtra wody spełnia określone wymagania. Każdy kompaktowy zmiękczacz wody powinien mieć zapewnione:

  • Odprowadzenie do kanalizacji – podczas regeneracji żywicy jonowymiennej (więcej o regeneracji zmiękczacza do wody TUTAJ) zmiękczacz do wody odrzuca do ścieku popłuczyny i wodę popłuczną. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak odprowadzenie nieczystości do odpływu podłogowego zlokalizowanego w pobliżu zmiękczacza wody. Inne dopuszczalne opcje to np. pionowa rura kanalizacyjna, odpływ z umywalki, pralki. Niektóre zmiękczacze wody np. EcoWater są w stanie pod własnym ciśnieniem „wypchać” popłuczyny w górę.

  • Zmiękczacz do wody musi zostać zainstalowany na głównym doprowadzeniu wody zimnej za licznikiem. Ważne jest, aby montować odkamieniacz wody przed piecem co. Dzięki temu zabezpieczymy instalację grzewczą i piec co przed pojawianiem się kamienia kotłowego.

  • Pomieszczenie, w którym chcemy zainstalować zmiękczacz wody powinno być ogrzewane, a temperatura powietrza nie powinna spaść poniżej 1°C.

  • W zasięgu do max. 2 m od zmiękczacza wody powinno znajdować się gniazdko elektryczne pod ciągłym napięciem prądu o parametrach 220 – 240V, 50 Hz.

  • Instalacja w miejscu przyłącza zmiękczacza do wody powinna być wyposażona w zawór by-pass, który zagwarantuje odcięcie wody w przypadku drobnych napraw filtra wody lub odcięcia instalacji domowej.

  • Aby zabezpieczyć zmiękczacz do wody przed przedostawaniem się drobnych stałych zanieczyszczeń lub większej ich ilości podczas ewentualnej awarii wodociągu należy przed odkamieniaczem do wody zamontować narurowy filtr wstępny wody. Najczęściej wybieranym filtrem mechanicznym jest filtr Honeywell z opłukiwaną siatką.

  • Minimalny przepływ wody przez zmiękczacz to 11 litrów na minutę.

  • Ciśnienie wody na wlocie do zmiękczacza wody nie powinno być mniejsze od 2 bar i nie większe od 8,6 bara.

Jak prawidłowo zainstalować kompaktowy zmiękczacz wody

Zmiękczacze do wody mogą być instalowane na każdym typie instalacji wodnej: wykonanej z miedzi, polipropylenu czy ocynku. Przy montażu zmiękczacza wody, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego obejścia, dzięki któremu będzie możliwy przepływ wody poza zmiękczaczem (korzystne gdyby wystąpiła awaria zmiękczacza). Nowoczesne zmiękczacze – EcoWater oraz Erie IQSoft posiadają wbudowany w urządzenie zawór by-pass.

Kompaktowy zmiękczacz do wody można „wpiąć” w instalację „na sztywno”- bezpośrednio do orurowania, bez możliwości późniejszego przesuwania odkamieniacza wody.

Zalecaną opcją łatwej instalacji filtrów zmiękczających jest ich montaż za pomocą elastycznych węży. Ogumowane przewody są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które tłumią drgania oraz umożliwiają delikatne przesuwanie samego urządzania. Elastyczne podłączenie zmiękczacza do wody jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem gdy nie mamy za dużo miejsca. Węże o długości 2 m każdy, pozwalają bowiem na umiejscowienie zmiękczacza w pewnej i bezpiecznej odległości od instalacji wodnej.

Poniżej przedstawiamy kilka możliwości podłączeń zmiękczacza do wody na przykładzie zmiękczacz wody EcoWater Comfort 300:

Instalacja filtrów wody

Prawidłowy montaż zmiękczacza wody nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Przed zainstalowaniem właściwego filtra wody należy pamiętać o sprawdzeniu podstawowych rzeczy. Czy spełnione są wszystkie warunki: ciśnienie, temperatura, zasilanie, odprowadzenie popłuczyn do kanalizacji. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących montażu zmiękczacza do wody zawsze służymy naszym klientom pomocą. Co ważne, nie wymagamy aby zakupione w naszym sklepie zmiękczacze do wody były montowane przez nas.

By |2020-11-24T15:58:58+00:00Wrzesień 20th, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Zmiękczacz do wody – montaż i instalacja została wyłączona
X