<

Dezynfekcja Wody

//Dezynfekcja Wody

Dezynfekcja Wody

Dezynfekcja Wody

Woda powierzchniowa i płytkie wody podziemne skażone są biologicznie. Mogą zawierać wirusy, bakterie, pasożyty i inne organizmy chorobotwórcze. Celem dezynfekcji wody jest zniszczenie żywych i przetrwalnikowych form organizmów patogennych oraz zapobieganie ich wtórnemu rozwojowi w sieci wodociągowej.

Skuteczność dezynfekcji zależy od rodzaju środka dezynfekującego, jego dawki i czasu kontaktu oraz odporności mikroorganizmów.

Dezynfekcja wody przeznaczonej do spożycia, przemysłowej i innej może być przeprowadzana metodami takimi jak:

Chlorowanie Wody

Chlorowanie wody jest najtańszą i najpowszechniejszą metodą określaną jako dezynfekcja wody. Do wody najczęściej dodaje się chlor gazowy lub podchloryn sodu.

Zazwyczaj wodę chloruje się stosując chlor gazowy – dodawany do wody w postaci wody chlorowej. Do przygotowania i dawkowania chloru ciekłego służą chloratory. Chlor gazowy uzyskuje się przez odparowanie chloru ciekłego znajdującego się w stalowych pojemnikach ciśnieniowych. Chlorowanie jest pewnym sposobem oczyszczania wody, jednak jego efektem jest gorszy smak i specyficzny zapach wody.

W celu zmniejszenia ilości ubocznych produktów dezynfekcji, zamiast wody chlorowej zaczyna się stosować dwutlenek chloru. Skuteczność dwutlenku chloru jest niezależna od pH, temperatury oraz twardości wody.

O przebiegu i skuteczności dezynfekcji wody, poza liczbą i rodzajem bakterii, decyduje skład fizyczno-chemiczny dezynfekowanej wody.  Do głównych wskaźników składu wody rzutujących na przebieg dezynfekcji należą: pH, temperatura, ilość i rodzaj zredukowanych substancji organicznych i nieorganicznych oraz ilość zawiesin.

Jednak wszystkie te metody mają kilka poważnych wad — nieprzyjemny smak i zapach oraz powstawanie związków szkodliwych dla zdrowia człowieka, takich jak trihalometany (THM), chlorofenole, chlorany i chloraminy. Aby zapewnić trwałą, skuteczną dezynfekcję wody, dawkowana jest większa ilość chloru, tzw. pozostałą ilość chloru, która zabezpieczy przed wtórnym zanieczyszczeniem wody np. podczas przesyłu siecią wodociągową lub starymi rurociągami w budynkach. Dodatkowo chlorowana woda bywa drażniąca dla błon śluzowych, skóry i włosów człowieka. Jest jedną z najtańszych metod dezynfekcji wody, dlatego jest standardowo stosowana w stacji uzdatniania wody wodociągowej.

Ozonowanie Wody

Ozonowanie polega na przepuszczeniu przez wodę powietrza nasyconego ozonem O, który jest wytwarzany w specjalnych urządzeniach zwanych ozonatorami.  Ozon (tlen trójwartościowy), jest bardzo silnym utleniaczem i środkiem dezynfekcyjnym. Dodany do wody niszczy w niej baterie i drobnoustroje znacznie szybciej niż chlor, nie łączy się jednocześnie z azotem amonowym, nie powoduje powstawania chlorowych pochodnych i  nie pogarsza smaku i zapachu wody. Ozon jest gazem bardzo reaktywnym ale jednocześnie nietrwałym. Czas połowicznego rozpadu ozonu wynosi od kilku sekund do minut, a zależy od pH (im wyższe pH tym trwałość ozonu mniejsza), temperatury wody i stężenia w niej związków organicznych i nieorganicznych. Istotną wadą ozonu jest jego mała trwałość, a co za tym idzie niebezpieczeństwo wtórnego rozwoju bakterii w sieci wodociągowej. W związku z tym woda po ozonowaniu powinna być dodatkowo przechlorowana. Ozonowanie wody jest dosyć drogą metodą dezynfekcji wody.

Sterylizacja UV – Bakteriobójcze Lampy UV do Wody

Coraz bardziej popularną metodą dezynfekcji wody są sterylizatory UV zwane również jako lampy UV do wody.

Metoda ta nie zmienia składu fizyko-chemicznego wody. Niszczenie mikroorganizmów promieniami UV odbywa się poprzez oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na mikroorganizmy, niszczenie ich struktury DNA. Działanie lampy UV powoduje zniszczenie do 99,99%  żyjących w wodzie bakterii i wirusów. Stanowi naturalną metodę dezynfekcji wody bez konieczności użycia toksycznych środków chemicznych.

Lampa UV do wody może być zamontowana na głównym ujęciu wody. Przed sterylizatorem UV niezbędne jest zastosowanie filtra wstępnego w celu usunięcia zanieczyszczeń mechanicznych takich jak piasek, żwir, muł.

 Lampy do wody UV dobiera się ze względu na przepływ wody w domu jak i w przemyśle oraz klarowność, transmisję wody.

Każda lampa UV składa się z obudowy – zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Oprócz tego  wewnątrz znajdziemy promiennik UV i rurę osłonową wykonaną ze szkła kwarcowego. Pod względem wydajności w naszej ofercie posiadamy bakteriobójcze lampy UV punktowego wykorzystania o przepływie 0,5 m3/h czy większe domowe sterylizatory UV 11m3/h oraz przemysłowe lampy UV do dezynfekcji wody o wydajności nawet 1400 m3/h.

Promienniki UV stopniowo się zużywają i tracą swoją moc. Dlatego należy je wymieniać na nowe po czasie wskazanym przez producenta. Trwałość promienników wynosi najczęściej około 9000 h do 16000 h.

W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór profesjonalnych lamp UV Sterilight oraz TMA z serii V, AM oraz AMX.

lampy uv do uzdatniania wody

W przypadku problemów z doborem bakteriobójczej lampy UV zachęcamy do kontaktu. Pomożemy wybrać a nawet zamontować odpowiedni model sterylizatora UV na terenie całej Polski.

By |2019-10-08T19:51:03+00:00Październik 8th, 2019|Poradnik|Możliwość komentowania Dezynfekcja Wody została wyłączona
X