Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Filtr Odwróconej Osmozy – jaki wybrać?

Post

Systemy osmotyczne to bardzo popularne filtry wody. Są chętnie wybierane do uzdatniania wody pitnej w domu. Poszukując najlepszcyh filtrów odwróconej osmozy do domu czy biura, można natrafić na spory wybór. Jak wśród różnych modeli, znaleść odpowiedni dla swoich potrzeb wariant osmozy? Wyjaśniamy, czym różnią się one między sobą i na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra osmotycznego. Ciekawi Cię, na czym polega sam proces odwróconej osmozy? Czytaj dalej.

Odwrócona osmoza - co to?

Filtry z odwróconą osmozą są obecnie najlepszym i najdokładniejszym sposobem oczyszczania wody pitnej. Co daje im tak wysoką skuteczność? Wyjątkowa dokładność filtracji przez membrany. Podstawowa zasada działania procesu osmozy? To przenikanie rozpuszczalnika z roztworu o niższym stężeniu, do drugiego o wyższym stężeniu - właśnie przez membranę. To powoduje, że proces osmozy zachodzi samoistnie. W związku z powyższym, odwrócona osmoza ma przebieg odwrotny.

Czym filtr RO różni się od standardowej osmozy

W rezultacie, daje to możliwość zatrzymywania najdrobniejszych zanieczyszczeń na półprzepuszczalnej membranie. Mikrozanieczyszczenia, jakie jest w stanie wyłapać odwrócona osmoza to wirusy czy bakterie. Taki system oczyszczania wody gwarantuje najwyższy stopnień filtracji. Co dzieje się z nieczystościami? Odrzut wody z popłuczynami kierowany jest do kanalizacji - dlatego przy montażu wykonuje się takie odprowadzenie. Sukces filtracji odwróconą osmozą zależy od membrany. Jaką skuteczność można osiągnąć oczyszczając wodę systemem osmotycznym? Nawet 99% szkodliwych substancji obecnych w wodzie, np. mikroplastiku czy bakterii jest zatrzymywanych przez membranę osmotyczną.  Membrany stosowane w filtrach odwróconej osmozy do domu, potrafią zatrzymać cząsteczki o wielkości 0,0001 mikrona.

Problemy z wodą w domu

Woda pitna w domu często pozostawia wiele do życzenia, w kwestii jakości i zdatności do spożycia. Problemów również z tzw. wodą użytkową, czyli ocenianą pod względem wpływu na urządzenia AGD, jest wiele. Jeśli masz poważny problem z żelazem w wodzie - trzeba zastosować odżelaziacz. Gdy użytkowanie wody jest kłopotliwe przez powstający osad z kamienia, stosuje się profesjonalne zmiękczacze do wody. Są to rozwiązania na cały dom, duże stacje uzdatniania wody. System osmotyczny warto wybrać dodatkowo do wspomnianych urządzeń. Jeśli w wodzie nie ma żelaza, osmoza świetnie działa samodzielnie. System RO jest świetnym wyborem, jeśli głównie zależy Ci na poprawie parametrów wody pitnej. Dzięki odwróconej osmozie, problemem przestaje niesmaczna woda w kranie. Również skończy się przynoszenie jej w ciężkich butelkach ze sklepu. Osad w czajniku i ekspresie do kawy także odejdzie w zapomnienie. To dlatego, że woda z odwróconej osmozy jest pozbawiona związków powodujących twardość.

Jaki wybrać filtr do wody w domu lub mieszkaniu?

Systemy odwróconej osmozy są chętnie montowanymi filtrami wody - punktowo, czyli pod zlewem w kuchni. Jeśli także chcesz mieć czystą wodę do picia w kuchennym kranie, warto prześledzić dostępne rozwiązania. Podstawowym podziałem, również w naszym sklepie są dwie grupy systemów RO. Pierwsza z nich to tzw. standardowe filtry odwróconej osmozy. Są to filtry do wody pitnej wyposażone w osobny zbiornik na wodę. Jest to zbiornik magazynujący wodę o pojemności np. 12 litrów (użytkowo ok. 8) jak w przypadku systemu RO5. Taki zbiornik na przefiltrowaną wodę zapewnia do niej stały dostęp. Nawet w przypadku chwilowego braku wody w sieci. Jest jednak rozwiązaniem, które zajmuje więcej miejsca, niż kompaktowe filtry osmotyczne.
Systemy odwróconej osmozy bez zbiornika, to drugi typ filtrów RO. Czym różnią się od standardowych? Właśnie niedużymi gabarytami. Są one idealnym rozwiązaniem przy małej ilości miejsca na montaż. To często kluczowa kwestia przy wyborze filtra wody zarówno dla domu jak i dla mieszkania. Takie filtry posiadają pompkę, która na bieżąco dostarcza wodę pod odpowiednim ciśnieniem. W związku z tym, zbiornik nie jest potrzebny. Są również takie modele filtrów RO, które posiadają wbudowany zbiornik, aby także ograniczyć ilość zajmowanego miejsca. Chętnie kupowane zabudowane systemy odwróconej osmozy to Nano Pad i model IQ 500.

Jakie właściwości powinien mieć dobry filtr odwróconej osmozy?

Oprócz wyglądu i ergonomicznych kształtów, to samo działanie filtra jest kluczowe dla wyboru modelu. Warto poznać właściwości dobrego filtra odwróconej osmozy. Można je przedstawić w kolejności, odpowiadającej następującym po sobie wkładom. W skład podstawowego filtra wody RO, wchodzą następujące elementy:

  1. Wkład sedymentacyjny
    Jest to wkład polipropylenowy, który jako pierwszy zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne. Odpowiada więc za filtrację wstępną wody. Najczęściej ma on mikronaż 20.
  2. Wkład węglowy
    Usuwa problem z zapachem i złym smakiem wody. Zatrzymuje głównie chlor i związki organiczne, które mogą mieć wpływ na właściwości organoleptyczne wody.
  3. Wkład sedymentacyjny
    Kolejny wkład polipropylenowy, ale o jeszcze dokładniejszej filtracji: 5 mikronów. Przeprowadza tzw. oczyszczanie właściwe. Jest to etap odfiltrowania zanieczyszczeń o bardzo drobnych cząsteczkach.
  4. Półprzepuszczalna membrana
    Etap filtracji, który zatrzymuje wszystkie możliwe, pozostałe zanieczyszczenia. Przez membranę osmotyczną nie przedostaną się bakterie i wirusy.
  5. Wkład węglowy
    Liniowy wkład węglowy poprawia odczyn pH wody oraz właściwości smakowe i zapachowe wody

Filtry do wody pitnej odwrócona osmoza, można rozbudować o dodatkowe wkłady. Wówczas, oprócz dobrego smaku woda będzie posiadać minerały i podniesiony odczyn pH - korzystne dla zdrowia. Zapewnią to właśnie: wkład mineralizujący i wkład bioceramiczny.

Parametry wody po odwróconej osmozie

Wiedząc już, na czym polega odwrócona osmoza, warto wymienić, jaki ma to wpływ na parametry wody. Czy są na tyle dobre, aby zamontować taki system w swoim domu? Dokładne oczyszczanie wody osmozą daje wodę sterylną i jałową. Jest ona dobra do gotowania, bo nie powoduje powstawania osadów. Do uzyskania doskonałej wody pitnej trzeba zamontować mineralizator, który wzbogaci ją w minerały. Jakość wody pitnej poprawia również stosowany na końcu filtracji jonizator wody.

Warto wspomnieć, o wymianie filtrów wody odwróconej osmozy. Sama procedura nie jest skomplikowana. Są dwie opcje: wkłady na szybkozłączkę i na gwint. Pierwszy wariant jest prostszy w wymianie. Nie trzeba pamiętać o uszczelnianiu i łatwo się je montuje i wymontowuje. Jak często powinna być wykonana wymiana filtrów wody odwróconej osmozy? Wkłady używane do pierwszych stopni filtracji, np. węglowy lub piankowy - warto wymieniać raz na pół roku. Jeśli woda nie ma najgorszych parametrów, maksymalnie te wkłady mogą działać jeden rok. Filtry dodatkowe, takie jak Biocera mogą działać od roku do półtora. Następnie trzeba wymienić wkłady na nowe.

Co chcemy usunąć z wody wodociągowej i dlaczego?

Jak wiele zanieczyszczeń może występować w wodzie? Niestety dosyć sporo. Do najczęstszych problemów, należą: duża twardość i zawartość żelaza. Oba te problemy, widać tzw. gołym okiem. Żelazo zostawia żółte ślady na armaturze łazienkowej, a twarda woda osad z kamienia. Są jeszcze substancje, których występowania nie jest się zupełnie świadomym. To związki organiczne, metale czy bakterie.  Na szczęście to właśnie filtr odwróconej osmozy w domu pomaga pozbyć się większości z nich. Jak zatem wygląda relacja: woda z odwróconej osmozy a zdrowie? To korzyść picia czystej, przefiltrowanej wody. Skuteczność usuwania niebezpiecznych związków jest naprawdę wysoka. Filtr osmotyczny pozwala usunąć do:

  • 98% aluminium, manganu, żelaza, fosforanów, siarczanów, niklu
  • 95% krzemianów i chlorków
  • 98% wapnia i magnezu
  • 95% azotanów
  • 99,99% wirusów i grzybów
  • 97% rtęci
  • 90% amoniaku
  • 97% substancji promieniotwórczych
  • 98% ołowiu
  • 95% sodu
  • 95% cyjanków

Wysoka dokładność filtracji jest zasługą membrany. Filtr osmotyczny zatrzymuje cząsteczki już o rozmiarze 0,0001 mikron. Wielkość bakterii wynosi w przybliżeniu 1 mikron. To dlatego filtr jest w stanie zapewnić krystalicznie czystą wodę. Jest to szczególnie istotne dla osób, zmagających się z problemami zdrowotnymi. Korzystne jest wówczas usunięcie z wody np. sodu. Dodatkowy filtr Biocera podnosi odczyn pH wody, co daje wodę alkaliczną. Jest ona ceniona ze względu na swoje właściwości odkwaszające organizm.

Filtr wody Odwrócona osmoza - podsumowanie

Na koniec warto podsumować zasadność stosowania filtra osmotycznego. Nie wiesz, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Tak, jeśli zależy Ci na stałym dostępie do czystej wody pitnej. Dzięki używaniu filtra do wody odwrócona osmoza, nie generuje się plastikowych śmieci. Kupowanie i dźwiganie wody butelkowanej odchodzi w niepamięć. Woda jest filtrowana i dostarczana domownikom na bieżąco. Do gotowania czy parzenia kawy osmoza dostarcza oczyszczoną wodę jałową. Do bezpośredniego spożycia, woda przechodzi przed filtry wzbogacające jej skład o minerały. Jest to najbardziej wszechstronne rozwiązanie do oczyszczania wody w domu. Jeśli zastanawiasz się, jaki filtr odwróconej osmozy wybrać - zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać filtr wody dopasowany do Twoich potrzeb. Swoje zapytanie wyślij na maila: sklep@filtry-wody.pl.

Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
4.59/5 na (wszystkich ocen: 17)

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

  • Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania.

  • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

  • Jak działa zmiękczacz wody?

    Jak działa zmiękczacz wody?

    jak-dziala-zmiekczacz-wody

  • Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    jak-uzdatnic-wode-w-domu-od-czego-zaczac

Zobacz także: