Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Ochrona Pieców CO Przed Kamieniem Kotłowym

Post

Zabezpieczenie rur przed kamieniem kotłowym

Kamień kotłowy, inaczej zwany osadem kamiennym jest najbardziej popularnym problemem związanym z instalacją wodną i grzewczą każdego domu i mieszkania. Kamień kotłowy powstaje po podgrzaniu twardej wody, bogatej w węglany w wapnia i magnezu powyżej 40° C. Im wyższa temperatura – tym szybciej powstaje osad.

Kamień kotłowy w domowej instalacji wodnej

Kamień kotłowy obecny w instalacji jest bardzo łatwy do zauważenia. Osadza się w czajnikach, ekspresach do kawy, bateriach i kabinach prysznicowych. W tym przypadku można go usunąć, jest to pracochłonne ale możliwe. Sytuacja komplikuje się, gdy kamień kotłowy osadza się w zamkniętych urządzeniach grzewczych, podgrzewaczach, kotłach, pompach ciepła, których wnętrza nie widzimy. Zazwyczaj orientujemy się o obecności osadów z kamienia, gdy urządzenie wymaga naprawy lub nie funkcjonuje prawidłowo. Kamień kotłowy osadza się także na rurach grzewczych, powodując zawężanie ich przekrojów. W konsekwencji twarda woda doprowadza do konieczności wymiany przewodów rozprowadzających ciepłą wodę.

Osady kamienne,  wytrącają się na wszystkich powierzchniach mających styczność z ogrzaną twardą wodą. Mają izolacyjność termiczna, przez co osadzając się na ściankach kotłów i podgrzewaczy wody zmniejszają ich moce grzewcze. Woda wodociągowa jak i woda z własnego ujęcia, którą najczęściej wypełniana jest instalacja może mieć nawet 28 stopni twardości w skali twardości niemieckiej, czyli ok. 500 mg/l węglanu wapnia. Na każdy wprowadzony do instalacji m3 wody, 0,54 dH (stopnie twardości) odkłada się 10 g kamienia kotłowego. Osady są wytrącane w miejscu, gdzie występuje najwyższa temperatura i najmniejszy przepływ wody. Przyjmuje się, że każdy 1 mm kamienia kotłowego w instalacji, powoduje czterokrotne  zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła, to ok. 5% strat i o 3-8% wzrost kosztów ogrzewania.

Instalacja ogrzewania podłogowego standardowo wykonana jest z rur o małych przekrojach ok. 12mm i licznych zagięć. Nie posiada zaworów spustowych poniżej jej poziomu. To, w połączeniu z kamieniem kotłowym jest bardzo dużym problemem.

Jak ochronić instalację i kotły grzewcze przed osadami z kamienia

Większość producentów kotłów grzewczych Viessmann, Defro, Dragon, Pereko, Buderus,  posiada specjalne wymagania dotyczące użytkowanej wody. Woda, która wpływa do kotła musi być pozbawiona twardości, musi zostać zmiękczona. Po odkamienieniu wody, nie ma obaw o powstawanie kamienia kotłowego w piecu, pompie, czy instalacji. Często bez spełnienia kryteriów dotyczących twardości wody nie ma możliwości utrzymania gwarancji. Producenci pieców kondensacyjnych, gazowych, kotłów na pellet, pieców centralnego ogrzewania węglowych, na ekogroszek, pieców jednofunkcyjnych lub dwufunkcyjnych zalecają zmiękczenie wody, przed użytkowaniem pieca.

Jak przedłużyć żywotność kotłów grzewczych

Usuwanie twardości z wody odbywa się poprzez wymianę jonów powodujących osad: wapnia i magnezu. Do zmiękczania wody wykorzystuje się filtry wody – zmiękczacze. Filtry zmiękczające wodę instalowane są na głównym przyłączu wody, za licznikiem.

Zmiękczacz wody pozwala na całkowite uzdatnienie twardej wody. Filtr wody regenerowany jest solanką, dzięki czemu jego użytkowanie jest bardzo łatwe i tanie w eksploatacji.

Decydując się na zakup zmiękczacza wody należy zwrócić uwagę na głowicę i zastosowaną żywicę filtracyjną. Wielkość odkamieniacza wody jest uzależniona także od zużycia wody oraz od jej twardości. Wysokiej jakości zmiękczacze pracują nawet 20 lat bez konieczności wymiany złoża. Nie wiesz jaki zmiękczacz wody do domu dobrać? Zadzwoń do nas lub napisz! Pomożemy dobrać Ci zmiękczacz do twoich oczekiwań uwzględniając również ilość osób (użytkowników) w domu.

Prowadzimy sklep ze zmiękczaczami wody, wykonujemy montaż, realizujemy przeglądy i naprawy serwisowe oraz pogwarancyjne dla naszych klientów. Przed zakupem doradzamy profesjonalnie jak nie przepłacać aby uzyskać odpowiedni efekt.

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

 • Mangan w wodzie - jak sobie z nim poradzić?

  Mangan w wodzie - jak sobie z nim poradzić?

  Mangan jest związkiem, który naturalnie występuje w wodzie. Jest jednym z parametrów, które zawiera zazwyczaj badanie wody. Tak jak pozostałe pierwiastki w wodzie, ma on swoją normę.

 • Jak filtrować wodę do picia? Omawiamy popularne filtry do wody pitnej

  Jak filtrować wodę do picia? Omawiamy popularne filtry do wody pitnej

  jak-filtrowac-wode-do-picia

 • Co zawiera woda wodociągowa i jaką ją filtrować?

  Co zawiera woda wodociągowa i jaką ją filtrować?

  co-zawiera-woda-wodociagowa-i-jak-ja-filtrowac

 • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

  Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

  uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby