Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego

Post

Zastanawiasz się, czy odkamieniacz do wody skutecznie ją zmiękczaczy i sprawi, że nie będzie pojawiał się uporczywy osad i kamień? Jeżeli Twoja woda w domu pozostawia wiele do życzenia, to koniecznie trzeba się nią zająć i zamontować odpowiednie filtry wody. Zmiękczacze wody do domu to rewelacyjne rozwiązanie, które znacząco podniesie jakość wody oraz sprawi, że będzie bardziej wartościowa i bezpieczniejsza.

Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego będzie zatem najlepszy? Aby wszystko było jasne, wyjaśnimy podstawowe pojęcia, zasadę działania i odpowiemy na typowe pytania związane z wyborem filtra zmiękczającego wodę w całej instalacji dla rodziny 2+1, 2+2 oraz dla 5-8 osób.

Zmiękczacz wody – co to jest?

Co to właściwie jest zmiękczacz wody? Filtr do zmiękczania wody to urządzenie montowane na głównym doprowadzeniu zimnej wody do budynku, za licznikiem. Służy do całkowitego lub częściowego usuwania jonów twardości z wody. Skuteczne zmiękczacze wody pracują na zasadzie wymiany jonowej, dlatego do ich regeneracji wykorzystywana jest sól tabletkowana. Jony wapnia i magnezu wymieniane są jony sodu, które nie powodują powstawania osadów (zasada działania żywicy zmiękczającej na grafice poniżej). W tym momencie warto wspomnieć, że woda po właściwie zaprogramowanym zmiękczaczu nie ma słonego posmaku.

Centralny zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego zwykle występuje w dwóch formach – kompaktowego urządzenia filtrującego wodę wyposażonego w butlę i zbiornik na sól zamkniętych w jednej obudowie, np. zmiękczacze EcoWater, Erie  lub jako filtr dwuelementowy – osobno butla ze złożem i osobno zbiornik solankowy, np. filtry wody Clack.

Po co montować zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym?

Ci, którzy już zdecydowali się na zakup zmiękczacza do wody, z pewnością doskonale znają odpowiedź na powyższe pytanie. Głównym zadaniem zmiękczacza wody jest ochrona całej instalacji wodno-grzewczej w domu, urządzeń AGD, pralek, zmywarek, ekspresów do kawy. Kupując zmiękczacz do wody czy odkamieniacz wody oszczędzasz czas na czyszczenie baterii, kabin prysznicowych i wydajesz mniej pieniędzy na środki do prania i detergenty. Ten wizualny efekt docenią także perfekcyjne panie domu, które na co dzień zmagają się z zaciekami na szklankach i naczyniach.

Wysoka twardość wody to problem, z którym ma do czynienia prawie każdy Polak. Woda w naszym kraju zwykle jest bogata w związki wapnia i magnezu. Twardość wody, sama w sobie nie jest szkodliwa dla zdrowia, ponieważ tworzą ją minerały. Dlatego woda wymagająca zmiękczenia bardzo często mieści się w normie jakościowej – jest dopuszczona do spożycia, a użytkownicy nie zdają sobie sprawy, że można w łatwy sposób polepszyć jej parametry.

Najlepiej oceniane zmiękczacze wody

Najczęściej trafiają do nas zapytania o dobór filtrów do odkamieniania wody w domu jednorodzinnym dla dwójki dorosłych i dwójki dzieci, bądź rodziny 2+1.

Najważniejszymi parametrami, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zmiękczacza do wody jest dzienne zużycie wody oraz jej twardość. Nie ma konieczności podawania metrażu domu. Powyższe dane pozwalają na określenie odpowiedniej ilości i jakości żywicy zmiękczającej.

Następnym krokiem jest wybór producenta i konkretnego produktu. Ważne, aby wybrany model cechował się oszczędną i bezawaryjną głowicą oraz długą gwarancją na jasnych warunkach. Warto na tym etapie zrezygnować ze zmiękczaczy na najtańszych chińskich głowicach typu BNT, RX, ponieważ są bardzo awaryjne i zużywają bardzo duże ilości wody i soli do regeneracji. Korzystniej również skupić się na zmiękczaczach wody, które pracują w trybie suchego zbiornika, ponieważ dzięki temu ryzyko powstawania złogów solnych spada niemal do zera.

Poniżej przedstawiamy najczęściej dobierane zmiękczacze, w zależności do ilości osób, przyjmując uśredniony poziom twardości wody – 17 dh.

Zmiękczacze wody dla 1-4 osób, rodziny 2+2

1) Zmiękczacz wody EcoWater Comfort 300

Zmiękczacz wody EcoWater Comfort 300 jest najczęściej wybieranym filtrem na cały dom dla typowej rodziny 2+2. Do jego zalet należy przede wszystkim oszczędna i prosta głowica, która dodatkowo jest całkowicie bezawaryjna. Intuicyjny sterownik zapewnia bardzo niskie zużycie wody i soli, co sprawia, że amerykański zmiękczacz EcoWater Comfort 300 znacznie wyprzedza konkurencyjne modele np. Ecoperla czy BWT.

Cały odkamieniacz wody do domu EcoWater Comfort 300 jest objęty gwarancją, która uwzględnia także złoże (w przypadku wody wodociągowej). Jedyną wykonywaną czynnością podczas eksploatacji zmiękczacza do wody Comfort 300 jest dosypywanie soli tabletkowanej. Poziom zmiękczania wody można regulować za pomocą wbudowanego zaworu by-pass z mixingiem. Między regeneracją EcoWater Comfort 300 zapewnia ok. 3500 litrów zmiękczonej wody. W przypadku niedużego zużycia wody bądź jej niskiej twardości, ten model sprawdzi się także dla 5 osób.

2) Zmiękczacz wody EcoWater eVOLUTION 300 Boost

Model EcoWater eVOLUTION 300 Boost jest nowocześniejszym odpowiednikiem zmiękczacza EcoWater Comfort 300. Podobnie do swojego poprzednika również idealnie sprawdza się dla 3-5 użytkowników. Nowością wprowadzoną do serii eVOLUTION jest rozbudowana elektronika, czyli moduł WiFi, aplikacja na telefon oraz powiadamianie użytkownika o konieczności dosypania soli tabletkowanej do zbiornika. Ważną zaletą zmiękczaczy wody eVOLUTION 300 Boost jest większa – 1” głowica, która pozwala na zmniejszenie spadków ciśnienia oraz mniejsze zużycie wody do płukania. Ten filtr do zmiękczania wody również umożliwia zmiękczenie 3,5 m3 wody między kolejną regeneracją.

3) Zmiękczacz wody EcoWater eVOLUTION 500 Power

Pierwszym wyborem do usuwania twardości z wody wodociągowej i wody z własnej studni dla większej ilości osób jest również amerykański zmiękczacz wody EcoWater – Comfort 500. Od modelu Comfort 300 różni się ilością żywicy zmiękczającej, a co za tym idzie wielkością. Wzrasta również ilość zmiękczonej wody między regeneracjami – przy twardości 17 dh będzie to ok. 6800 litrów.

4) Zmiękczacz wody Clack WS1CK

Jest to 2-elementowy zmiękczacz wody do zadań specjalnych. Filtr do zmiękczania wody na oryginalnej głowicy Clack WS1CK złożony jest z osobnego zbiornika na sól oraz butli z żywicą jonowymienną, co sprawia, że idealnie sprawdzi się dla bardzo wysokiej twardości wody lub dużej liczby użytkowników.

Głowica ze sterownikiem WS1CK nie ulega awariom oraz charakteryzuje się stosunkowo niewielkim zużyciem wody i soli do regeneracji. Jest to jednak większa ilość niż w przypadku kompaktowych modeli EcoWater. Zmiękczacze wody Clack w naszej ofercie pracują na złożu monosferycznym Lewatit oraz posiadają zawór by-pass, mixing i regenerację up-flow. Zmiękczacze wody Clack dobieramy w różnych wielkościach na podstawie dokładnych parametrów wody.

5) Zmiękczacz wody EcoWater eVOLUTION 500 Power

Największy z kompaktowych zmiękczaczy EcoWater jest bardziej wydajnym odpowiednikiem modelu EcoWater Comfort 500. Spośród całej serii oryginalnych filtrów odpowiadających za zmiękczanie wody w domu jednorodzinnym i wielorodzinnym, 500 Power wyróżnia się dużą, 2-dyskową głowicą, która pozwala na zwiększenie maksymalnego chwilowego przepływu wody. Dzięki temu zmiękczacz wody z WiFi EcoWater eVOLUTION 500 Power świetnie sprawdza się przy dużych zużyciach wody i wysokim poziomie twardości. Między regeneracją zmiękczacz wody EcoWater eVolution 500 zapewnia ok. 6800 litrów miękkiej wody bez kamienia.

Zakup zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego

Montaż zmiękczacza wody jest bez wątpienia inwestycją na przyszłość. Poprawnie dobrany, wysokiej jakości odkamieniacz wody pracuje nawet 20 lat bez wymiany złoża. Oprócz zabezpieczenia instalacji wodnej, pieca CO, montaż zmiękczacza wody w domu jednorodzinnym generuje szereg oszczędności. Koszty eksploatacji i zakupu zmiękczacza wody wyrównują się przez mniejsze zużycie środków do mycia i czyszczenia czy detergentów.

Jako firma posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży uzdatniania wody zachęcamy do bezpłatnych konsultacji. Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego modelu, dopasujemy idealny zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego, a także odpowiemy na pytania związane z jego montażem i eksploatacją.

Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
2.92/5 na (wszystkich ocen: 13)

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

 • Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

  Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

  Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania.

 • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

  Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

  uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

 • Jak działa zmiękczacz wody?

  Jak działa zmiękczacz wody?

  jak-dziala-zmiekczacz-wody

 • Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

  Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

  jak-uzdatnic-wode-w-domu-od-czego-zaczac

Zobacz także: