Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Post

Żółta barwa wody w kranie

Zanim woda sieciowa trafi do docelowych odbiorców jest oczyszczana w miejskich stacjach uzdatniania wody. W zależności od jej składu, stosuje się mniej lub bardziej skomplikowane procesy technologiczne. W teorii woda, która jest dostarczana do domów powinna być krystaliczna. Skąd zatem bierze się żółta woda w kranie?

Często od chwili poboru wody, jej filtracji na SUW do momentu dostarczenia do użytkowników mija nawet kilkadziesiąt godzin. Podczas przepływu wody przez magistrale wodociągowe, rozdzielcze i przyłącza domowe może się zdarzyć, że woda zostanie wtórnie zanieczyszczona. 

Nieprzyjemny zapach wody ze studni i jej zmieniona barwa świadczą o dużych stężeniach substancji organicznych, humusów, żelaza. Są to składniki naturalne, ale niepożądane w wodzie do picia.

Skąd biorą się żółte zacieki na armaturze

Żółta woda z kranu powoduje bardzo często brzydkie zacieki na armaturze, zmienia kolor pranych ubrań, może również mieć nieprzyjemny zapach. Zmiana koloru wody może być spowodowana wieloma czynnikami. Zwykle mętność i niewłaściwa barwa wody świadczą o wypłukiwaniu osadów ze starych instalacji, korozji rurociągów. Zdarza się także, że kłopot z jakością wody mają mieszkańcy przy końcówkach sieci wodociągowych. W tym przypadku problemy pojawiają się podczas możliwej awarii sieci lub wykonywania nowych przyłączy wodnych, rozbudowy sieci.

Sposoby na poprawę barwy wody do picia

Poprawa barwy wody wodociągowej

Sposób na skuteczne polepszenie barwy i mętności wody z wodociągu jest zwykle bardzo proste i nieskomplikowane. Jeżeli żółty kolor wody pojawia się okresowo, może świadczyć o przedostawaniu się zanieczyszczeń do instalacji np. podczas płukania czy awarii sieci wodociągowej. W takim przypadku warto zamontować wstępny filtr mechaniczny z dużą dokładnością wkładu filtracyjnego, np. polipropylenowy. Dobrze sprawdzi się także korpus z wkładem węglowym, który dodatkowo poprawi smak i zapach wody.

Poprawa barwy wody ze studni

Jeśli woda ze studni, z której korzystamy do codziennego użytku jest żółta lub rdzawa należy w pierwszej kolejności wykonać badanie jej składu. Na podstawie znajomości parametrów wody można dobrać odpowiedni sposób na poprawę koloru wody studziennej.

W tym celu w zależności od skali przekroczeń dopuszczalnych wartości pierwiastków takich jak żelazo, mangan najczęściej stosuje się kolumny filtracyjne wypełnione specjalnymi złożami. Najczęściej są to filtry piaskowe, ze złożem Turbidex, odżelaziacze i odmanganiacze wody. Wszystkie te procesy zostały szczegółowo opisane w artykule: uzdatnianie wody ze studni. Żółta woda w kranie to bardzo często pojawiający się problem, który na szczęście jesteśmy w stanie rozwiązać.

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

  • Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

    Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania.

  • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

    uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

  • Jak działa zmiękczacz wody?

    Jak działa zmiękczacz wody?

    jak-dziala-zmiekczacz-wody

  • Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

    jak-uzdatnic-wode-w-domu-od-czego-zaczac

Zobacz także: