Instrukcja dezynfekcji i odkażania studni kopanej

//Instrukcja dezynfekcji i odkażania studni kopanej

Instrukcja dezynfekcji i odkażania studni kopanej

Czyszczenie i dezynfekcja studni to bardzo ważne czynności, które powinny być przeprowadzane systematycznie. W przypadku świeżej studni, nowego odwiertu bezwzględnie należy zdezynfekować studnię. Podczas wykonywania wykopu studnia mogła zostać zanieczyszczona mikrobiologicznie. Dowiedz się wszystkiego na temat odkażania studni głębinowej i kopalnianej i miej świadomość tego jakie to istotne elementy. Instrukcja dezynfekcji i odkażania studni przedstawiamy poniżej.

Etapy skutecznej dezynfekcji studni

Najpierw należy wykonać pomiar ilości wody w studni. Aby zmierzyć ilość wody w studni trzeba zmierzyć średnicę kręgów oraz wysokość lustra wody (głębokość). Do tego celu należy użyć długiej tyczki lub zawieszonego na sznurku ciężarka. Następnie trzeba:

  • Wypompować wodę ze studni, aby umożliwić wejście.
  • Oczyścić dno cembrowiny. Wyciągnąć przypadkowe elementy.
  • Oczyścić cembrowinę i elementy czerpalne za pomocą rozcieńczonego środka do dezynfekcji.
  • Wypełnić ubytki obudowy studni cementem.
  • Nasypać na dno warstwę ok. 10 cm grubego piasku lub drobnego żwiru.
  • Poczekać, do ponownego doprowadzenia wody do studni.
  • Obliczyć dokładną ilość środka dezynfekującego.

Roztwór dezynfekanta należy rozpuścić w wiadrze wody i wlać do studni. Następnie należy wymieszać wodę za pomocą żerdzi, lub w inny sposób. Pozostawić wodę w studni z środkiem do dezynfekcji na 12 do 24 godzin. Po upływie tego czasu należy odpompować wodę do zaniku zapachu chloru. Im więcej wody zostanie wyczerpane, tym większa dokładność badań wody.

Do dezynfekcji studni kopanej wykorzystywane są najczęściej związki chloru. Ilość środka do dezynfekcji jest uzależniona od głębokości i średnicy studni. Przedstawiamy tabelę najczęściej wykorzystywanych środków, które mają pozwolenie na wykorzystywanie w dezynfekcji wody. Są one w pełni bezpieczne, pod warunkiem wykonania czyszczenia studnia zgodnie z instrukcją dezynfekcji i odkażania.

Dawkowanie środków do dezynfekcji studni

Uzdatnianie wody ze studni powinno być wykonywane w oparciu o bardziej rozcieńczony środek. W tym celu powinno się rozcieńczyć czubatą łyżeczkę wapna chlorowanego w dwóch wiaderkach wody lub 1,5 łyżeczki podchlorynu sodu w 2 wiaderkach wody.

Usuwanie wirusów i bakterii ze studni

Dezynfekcję przeprowadza się także w celu odkażenia instalacji. Do tego celu również można użyć chlorowych środków do dezynfekcji. Należy jednak pamiętać, że jeżeli studnia jest zlokalizowana w miejscach nieznacznie oddalonych od bezodpływowych odstojników ścieków, szamb, gnojowni jednorazowa dezynfekcja wody nie zapewni całkowitego zabezpieczenia mikrobiologicznego.

Aby być pewnym, że woda do spożycia jest wolna od wirusów i bakterii należy na głównym doprowadzeniu zimnej wody do budynku zamontować bakteriobójczą lampę UV. Najczęściej wybierane sterylizatory UV do wody dla domów jednorodzinnych to lampy UV TMA V25 oraz TMA V20

Odkażanie i dezynfekcja wody w studni to bardzo ważne procesy, których nie wolno pomijać, jeżeli zależy Ci na czystej i jakościowej wodzie. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym i profesjonalnym oczyszczaniu wody z własnego ujęcia, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty i poradnictwa w tym temacie. W naszym sklepie internetowym oferujemy filtry wody dla domu i przemysłu, w których znajdziesz między innymi jonizatory wody, filtry kuchenne, filtry narurowe, odżelaziacz czy wkłady i złoża oraz pozostałe akcesoria niezbędne do prawidłowego eksploatowania filtrów wody.

By |2021-10-14T09:57:04+00:00Marzec 27th, 2020|Poradnik|Możliwość komentowania Instrukcja dezynfekcji i odkażania studni kopanej została wyłączona
X