Filtry Wody Filtry wody dla domu i przemysłu

Post

Na czym polega Odwrócona Osmoza RO

Czym filtr RO różni się od standardowej osmozy

Procesy osmotyczne polegają na przenikaniu rozpuszczalnika (wody) z roztworu o niższym stężeniu do roztworu o stężeniu wyższym przez półprzepuszczalną membranę. Dzięki temu osmoza przebiega samoczynnie.

Odwrócona osmoza - Zasada działania procesu odwróconej osmozy, jak sama nazwa wskazuje jest przeciwna do standardowej osmozy. Proces ten wymaga nakładu dodatkowej siły i polega na przepływie rozpuszczalnika z roztworu o stężeniu wyższym do roztworu o stężeniu niższym. W praktyce uzdatniania wody istotą odwróconej osmozy jest zatrzymywanie mikrozanieczyszczeń na półprzepuszczalnej membranie. Dzięki temu uzyskuje się krystalicznie czystą wodę. Odciek (woda zanieczyszczona) kierowany jest do kanalizacji. Głównym elementem decydującym o skuteczności procesu odwróconej osmozy jest membrana.

Różnice pomiędzy mechanizmami osmotycznymi przedstawia rysunek poniżej.

Jakie zanieczyszczenia wody zatrzymuje osmoza

Standardowy  zestaw osmotyczny zbudowany jest najczęściej z:

 • Wkładu sedymentacyjnego polipropylenowego 20 mikr.: odpowiedzialnego za oczyszczanie wstępne, zatrzymywanie zanieczyszczeń mechanicznych,
 • Wkładu węglowego: usuwającego chlor, część pestycydów, związków organicznych i związków wpływających na zapach wody,
 • Wkładu sedymentacyjnego polipropylenowego 5 mikr.: odpowiadającego za oczyszczanie właściwe, filtrację substancji drobnocząsteczkowych,
 • Membrany półprzepuszczalnej: zatrzymującej substancje organiczne, nieorganiczne, wirusy i bakterie:,
 • Wkładu węglowego liniowego: ulepszającego parametry smakowe i zapachowe, korygującego pH
 • Zbiornika magazynujący wodę.

Dodatkowo można zamontować:

 • Wkład mineralizujący: wzbogacający w niezbędne minerały i pierwiastki,
 • Wkład bioceramiczny: poprawiający walory prozdrowotne.

Osiągana skuteczność w uzdatnianiu wody poprzez RO  sięga nawet do 99%. Membrany umożliwiają zatrzymanie cząstek o wielkości powyżej 0,0001 mikrona. Dzięki temu woda otrzymana jest gotowa do spożycia przez ludzi. Dostępne na rynku systemy odwróconej osmozy są przeznaczone do użytkowania w szerokim zakresie. Świetnie temu sprawdzają się w domach jednorodzinnych, zakładach pracy, obiektach gastronomicznych czy przemyśle i akwarystyce.

Niewielkie rozmiary systemów pozwalają na umieszczenie w szafce, gdzie będę praktycznie niezauważalne. Inną opcją są układy w zabudowie, posiadającej dodatkowe walory estetyczne.

Wszystkie oferowane przez nas systemy można odnaleźć w zakładce: Odwrócona osmoza

Fakty i mity o odwróconej osmozie

Woda po odwróconej osmozie jest niezdrowa – MIT

Wielu ludzi uważa, ze woda osmotyczna jest niezdrowa, a co więcej szkodliwa dla organizmu człowieka. Nic bardziej mylnego!  Odwrócona osmoza gwarantuje uzyskanie nieskazitelnie czystej, zdemineralizowanej wody. Jednak to nie z wody czerpiemy największą ilość składników mineralnych. Najbardziej przyswajalne formy dostarczane są z substancjami pokarmowymi. Z tego powodu nie ma podstawy, żeby sądzić, że woda osmotyczna jest nienaturalna i niezdrowa. Ostatnie odkrycia naukowców sugerują, że w ciągu całego życia człowiek wypija nawet do 130 kg minerałów, które w ogóle nie są przyswajalne, a mogą być  szkodliwe.

Proces odwróconej osmozy jest obecnie najskuteczniejszą metodą uzdatniania wody – FAKT

Woda uzyskana po procesie odwróconej osmozy jest najczystszą wodą, którą można uzyskać za pomocą urządzeń i systemów dostępnych na rynku. Pozwala na usunięcie do 99,99% zanieczyszczeń, większych od 0,0001 mikrona (komórki bakteryjne mają wielkość średnio 1 mikron).  Oprócz bakterii RO umożliwia usunięcie:

 • 99,99 % wirusów i grzybów,
 • 96 – 98% aluminium, manganu, żelaza, fosforanów, siarczanów, miedzi, niklu,
 • 92 - 95% krzemianów i chlorków,

Odwrócona osmoza obniża pH wody – FAKT

Poprzez usuwanie minerałów odpowiadających za zasadowość wody, odwrócona osmoza faktycznie obniża odczyn pH. Jednak ta obniżka nie jest znaczna i nie ma negatywnego wpływu na organizm ludzki. Ciało człowieka jest przystosowane do zmiennego odczynu pobieranych pokarmów i samoczynne reguluje ph, dążąc do równowagi.

W procesie RO zużywana jest znaczna ilości wody – FAKT

Tak, powyższe stwierdzenie jest prawdziwe. Na jeden litr uzdatnionej wody przypada od 4 do 8 litrów wody zużytej. Faktycznie jest to spora ilość ale należy pamiętać, że woda zużyta odpływająca z systemu odwróconej osmozy nie ma gorszych parametrów od wody doprowadzanej. Membrany zatrzymują większość zanieczyszczeń w swoich porach, przez co woda odpływowa nadaje się do ponownego użytku. Możemy ją wykorzystywać do podlewania roślin, mycia przeróżnych powierzchni czy spłukiwania toalet.

Koszty zakupu systemu RO są bardzo duże – MIT

Nie ma nic bardziej mylnego. Owszem, na rynku jest wiele dostępnych systemów, których cena jest naprawdę duża i osiąga wartości rzędu kilku tysięcy. Jednak ceny standardowych systemów zaczynają się już od ok. 300 zł. Co więcej zakup systemu RO to inwestycja na przyszłość. System jest trwalszy i o wiele bardziej skuteczniejszy niż stosowanie pojedynczych filtrów. Koszty eksploatacyjne systemu osmozy są generowane tylko przez wymianę wkładów filtracyjnych – raz lub dwa na rok (koszt od 30 do 80 zł) oraz wymianę membrany – raz na 3-4 lata (koszt 70-100 zł).

Woda uzyskana po procesie odwróconej osmozy = woda destylowana – MIT

Proces destylacji polega na usunięciu z wody substancji powodujących przewodność właściwą wody. Nie zapewnia natomiast całkowitej demineralizacji, którą można uzyskać podczas RO. Dodatkowo proces odwróconej osmozy jest skuteczniejszy i wydajniejszy.

Sprawdź nasz sklep internetowy z filtrami osmozy i dobierz systemy osmotyczne RO do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Oferta w naszym sklepie obejmuje filtry osmoza RO5, RO6, RO7, RO8, które sprzedajemy nie tylko w takich miastach gdzie posiadamy serwisantów. Sprzedaż systemów osmotycznych: Pabianice, Pacanów, Piaseczno, Piastów, Piekary Śląskie, Pilzno, Piła, Piotrków Trybunalski, Pisz, Piwniczna Zdrój, Płock, Płońsk.

Użytkownicy oceniają ten artykuł na:
4.8/5 na (wszystkich ocen: 5)

Oceń artykuł

Najnowsze artykuły

 • Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

  Bakterie w wodzie i mikroorganizmy

  Bakterie w wodzie są kwestią, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę przy uzdatnianiu wody w domu. Woda może być zanieczyszczona nie tylko kamieniem czy żelazem, które są naturalnie łatwiejsze do zaobserwowania.

 • Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

  Uzdatnianie wody ze studni - poznaj skuteczne sposoby!

  uzdatnianie-wody-ze-studni-poznaj-skuteczne-sposoby

 • Jak działa zmiękczacz wody?

  Jak działa zmiękczacz wody?

  jak-dziala-zmiekczacz-wody

 • Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

  Jak uzdatnić wodę w domu? Od czego zacząć?

  jak-uzdatnic-wode-w-domu-od-czego-zaczac

Zobacz także: