Jak pozbyć się kamienia z wody?

//Jak pozbyć się kamienia z wody?

Jak pozbyć się kamienia z wody?

Jak pozbyć się kamienia, który osadza się na domowych urządzeniach codziennego użytku? Usuwanie kamienia z wody jest możliwe, jednak do przeprowadzenia tego procesu niezbędny będzie wybór odpowiedniego filtra do usuwania kamienia. Możliwości jest kilka, dlatego ostatecznego wyboru urządzenia, należy dokonać zgodnie z paroma kryteriami.

Czym jest kamień w wodzie?

Aby zdobyć informacje o tym, jak pozbyć się kamienia z wody najpierw należy zaznajomić się z samym pojęciem. Kamień w wodzie to potoczna nazwa osadów powstających w wyniku dużej twardości wody. Twarda woda natomiast jest efektem pojawienia się rozpuszczonych w niej jonów, kationów wielowartościowych, głównie wapnia i magnezu. Wyrażana jest zazwyczaj w miligramach CaCO3 (węglan wapnia) na litr bądź w stopniach w skali twardości niemieckiej. Wg aktualnego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, twardość w wodzie powinna mieścić się w zakresie 60-500 mg CaCO3/l.

Twarda woda, będąca wysokozmineralizowaną jest bardzo dobra do picia. Niestety duża zawartość jonów wapnia i magnezu nie jest pożądana w instalacji wodnej i wywiera negatywny wpływ na sprzęt AGD, pralki, lodówki, zmywarki, czajniki, ekspresy do kawy.

Skąd wiadomo, że nasza woda jest twarda? Zwykle o dużej twardości wody dowiadujemy się z obserwacji armatury łazienkowej lub co gorsza, podczas przeglądu pieca CO, gdy serwisant odmówi podbicia gwarancji, ze względu na kamień kotłowy.

Po podgrzaniu, z wody o dużej zawartości jonów wapnia i magnezu wytrącają się białe osady. Osadzają się one na bateriach w kuchni, łazience, na ściankach kabiny prysznicowej. Są bardzo trudne do usunięcia. Dodatkowo, to czego nie możemy naocznie zaobserwować to zarastanie ścianek i średnic przewodów rur grzewczych. Kamień kotłowy powoduje znaczny wzrost kosztów ogrzewania i spadek efektywności cieplnej.

Wbrew pozorom twarda woda jest nie tylko problemem własnych ujęć wody, studni. Najczęściej kamień kotłowy usuwa się z wody wodociągowej, która mieści się w górnej granicy widełek norm twardości wody.

Co zrobić, aby pozbyć się kamienia z wody?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia walki z kamieniem kotłowym jest wykonanie badań twardości wody. Do tego celu można zakupić tester twardości lub dostarczyć próbkę wody do laboratorium. Zazwyczaj twardość wody wymaga obniżenia, gdy jej wartość wynosi ponad 10 dh. Po otrzymaniu badań najlepiej zgłosić się do specjalistów w branży uzdatniania wody, którzy zaproponują właściwy sposób na usunięcie kamienia z wody.

Odkamieniacz do wody

Za obniżanie twardości wody odpowiadają filtry zmiękczające wodę. Zmiękczacze do wody dobierane są z uwzględnieniem zapotrzebowania na wodę, maksymalnego chwilowego zużycia wody, twardości wody oraz ilości użytkowników instalacji wodnej.

Odkamieniacze wody montowane są na głównym doprowadzeniu wody zimnej do budynku. Instalacja filtrów wody nie jest skomplikowana, ale wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim musi być zapewnione odprowadzenie popłuczyn do kanalizacji, podłączenie do prądu oraz dodatnia temperatura w pomieszczeniu, gdzie ma stać zmiękczacz. Instrukcja instalacji każdego zmiękczacza wody dostępna jest w opisie filtra wody, w zakładce do pobrania, a także w osobnym artykule: Zmiękczacz do wody – montaż i instalacja.

Zmiękczacz wody pozwala na całkowite usunięcie kamienia z wody, lub obniżenie twardości do zalecanej wartości za pomocą zaworu by-pass. Kompaktowe filtry odkamieniające wodę to filtry 2 w 1 – w jednej obudowie znajduje się zbiornik na solankę oraz butla z żywicą zmiękczającą wodę.

Podczas eksploatacji jedyną czynnością oprócz serwisowania, jest dosypywanie soli do zbiornika. Nowoczesne filtry wody np. EcoWater eVOLUTION są wyposażone w moduł WiFi i aplikację na telefon pozwalające na zdalne sterowanie. Takie zmiękczacze wody informują użytkownika o konieczności dosypania soli do zbiornika poprzez SMS lub Mail. Do najczęściej wybieranych zmiękczaczy do wody należą filtry EcoWater Comfort i EcoWater eVOLUTION, zwłaszcza modele 300 i 500. Na temat eksploatacji zmiękczacza wody można poczytać więcej we wcześniejszym wpisie: Kompaktowy zmiękczacz wody – użytkowanie i eksploatacja. Skuteczny zmiękczacz, odkamieniacz wody o dobrej jakości można nabyć za ok. 3000 zł.

W sytuacji, gdy montaż zmiękczacza do wody nie jest możliwy (brak możliwości odprowadzenia popłuczyn, za mało miejsca) stosuje się korpusy narurowe z wymiennymi wkładami zmiękczającymi wodę. Zazwyczaj wybierane są duże filtry BB, ponieważ mają większą wydajność. Zamontowanie filtra wody z wkładem filtracyjnym wymaga jednak częstych wymian. Przy średniej twardości wody, duży wkład zmiękczający będzie usuwał kamień z wody do ok.1m3. Po tej objętości konieczna będzie jego wymiana.

Jak zmiękczyć twardą wodę?

Twarda woda, powodująca powstawanie kamienia kotłowego to powszechny problem na terenie całej Polski. Jeżeli nie wiesz jak pozbyć się kamienia z wody, zapraszamy do kontaktu. Mamy ogromne doświadczenie w tej dziedzinie i na pewno fachowo doradzimy każdemu klientowi.

Filtry wody to w wielu przypadkach, konieczna inwestycja, aby utrzymać odpowiednią jakość wody w mieszkaniu lub domu. Nasz sklep internetowy posiada także jonizatory wody, sterylizatory UV, odżelaziacze czy wiele innych produktów, przydatnych do oczyszczania wody z kranu. Uzdatnianie wody ze studni jest również niezwykle ważne, dlatego także dla takich przypadków, doradzimy w wyborze odpowiednich filtrów oczyszczających wodę z własnego ujęcia.

Jesteśmy dostępni za pośrednictwem czatu i formularza na stronie internetowej, maila lub telefonicznie. Szczegółowe dane kontaktowe znajdują się w zakładce KONTAKT.

By |2021-10-14T08:48:36+00:00Styczeń 10th, 2020|Poradnik|Możliwość komentowania Jak pozbyć się kamienia z wody? została wyłączona
X