Jaka Powinna Być Twardość Wody w Domu

//Jaka Powinna Być Twardość Wody w Domu

Jaka Powinna Być Twardość Wody w Domu

Twardość wody w domu w Polsce nie jest wszędzie taka sama. Woda w naszym kraju jest zazwyczaj opisywana jako twarda lub średnio twarda. Jednak w większości stanowi spory problem dla użytkowników instalacji wodnych.

Od czego zależy twardość wody?

Twardość wody jest określana jako ilość rozpuszczonych w niej soli wapnia, magnezu oraz w mniejszym stopniu innych jonów dwuwartościowych np. żelaza, manganu. Stopień twardości wody zależy od jej wysycenia składnikami mineralnymi, od rodzaju warstwy wodonośnej.

Rodzaje twardości wody

Twardość węglanowa– powodowana jest obecnością kwaśnych soli, wodorowęglanów wapnia i magnezu. Jest ona nazywana przemijającą lub nietrwałą, ponieważ wytrącana jest podczas gotowania, uwidacznia się jako białawy osad.

Twardość niewęglanowa – inaczej zwana stałą pochodzi od pojawienia się w wodzie siarczanów, azotanów, chlorków i innych nierozpuszczalnych soli magnezu i wapnia. Ten rodzaj twardości pozostaje w wodzie nawet po przegotowaniu.

Twardość ogólna, całkowita  – jest to wartość określająca sumę twardości węglanowej i niewęglanowej.

Jak sprawdzić twardość wody

Do zmierzenia poziomu twardości wody używane są skale stopniowe: niemiecka, francuska, angielska, amerykańska oraz mval na litr, milimol na litr oraz miligram na litr. Każda z tych skali z równą dokładnością podaje wartość twardości wody. W badaniach wody przeprowadzanych samodzielnie najczęściej posługujemy się stopniami w skali niemieckiej (dh) lub mg CaC03/litr.

Pomiaru twardości wody można dokonać za pośrednictwem lokalnego laboratorium. Musimy dostarczyć wodę w czystej butelce i zgłosić się za kilka dni po wynik, który otrzymamy w mg CaCo3/l. Zbadać ilość jonów wapnia i magnezu możemy także samodzielnie w domu za pomocą kropelkowego testera twardości wody. Zestaw złożony z buteleczki z odczynnikiem i szklanego pojemniczka można zakupić w większości marketów budowlanych, a także na naszej stronie: Tester twardości wody.

Aby dokonać pomiaru twardości wody należy do menzurki pobrać 5 mililitrów wody, a następnie miareczkować roztwór odczynnika, ciągle mieszając i licząc dodawane kropelki do zmiany koloru z czerwonego na granatowo-zielony. Podczas miareczkowania za pomocą kropelkowego testera twardości wody otrzymujemy wynik w stopniach twardości wody. Jak interpretować taki wynik?

  • Wynik poniżej 5,6 – woda bardzo miękka,
  • Wynik 5,6 – 11,2 – woda miękka,
  • Wynik 11,2 – 19,6 – woda średnio-twarda,
  • Wynik 19,6 – 30,8 – woda twarda,
  • Wynik powyżej 30,8 – woda bardzo twarda.

Skutki twardej wody

Twarda woda powoduje powstawanie kamienia kotłowego, który osadzając się na instalacji wodnej zawęża jej przekroje, przez co znacznie wzrastają koszty ogrzewania. Osad z kamienia działa destrukcyjnie także na piec co, pompę ciepła. Z powodu zakamienionej wody cierpią wszystkie urządzenia AGD zamontowane na instalacji: pralka, zmywarka, ekspres, czajnik oraz pojawiają się trudne do usunięcia osady z kabiny prysznicowej, baterii w kuchni i łazience. Aby zniwelować skutki twardej wody warto zastanowić się nad filtrem do zmiękczenia wody.

Wysoka twardość wody negatywnie wpływa także na naszą skórę i włosy powodując nadmierne przesuszenie. Dodatkowo woda o dużej zawartości jonów twardości ma wyższe napięcie powierzchniowe, co sprawia, że słabiej się pieni. Z tego powodu do mycia i czyszczenia zużywane są ogromne ilości detergentów, środków piorących. O negatywnych efektach twardej wody i skutecznych sposobach na zmiękczenie wody w domu pisaliśmy wcześniej w artykule: Zmiękczanie wody.

Jaka jest zalecana twardość wody?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) woda przeznaczona do picia powinna mieć twardość mieszczącą się w zakresie 50-500 mg CaCO3/l. W związku z tym, idealna twardość wody, która będzie spełniała normy i jednocześnie nie będzie powodowała kłopotów z niechcianym kamieniem kotłowymi powinna być utrzymywana w dolnej granicy, czyli. 3-6 stopni w skali niemieckiej (mniej więcej 50-100 mg CaCO3/l. Taka woda będzie miękka, ale niewielka ilość jonów wapnia i magnezu nie będzie powodować widocznego wytracania białych osadów.

Sposoby na zmniejszenie twardości wody

Najlepszym i jedynym skutecznym rozwiązaniem na usunięcie twardości wody jest usuwanie jonów twardości wody na zasadzie wymiany jonowej. Proces ten nazywany jest zmiękczaniem wody. O tym jak pozbyć się kamienia z wody wspominaliśmy już we wcześniejszych wpisach.

Odkamienianie wody zachodzi na filtrach – zmiękczaczach wody. Przepływająca przez nie woda „oddaje” jony wapnia i magnezu. Ich miejsce wypełniane są przez jony sodu, które nie powodują powstawania trudnych do usunięcia osadów. Zmiękczacz wody zachowuje możliwość ciągłej pracy poprzez regenerację. Do tego celu wykorzystywana jest solanka wytworzona z wody i NaCl (w formie tabletek solnych). Regeneracja zmiękczacza wody zachodzi po wyczerpaniu pojemności jonowymiennej, średnio co kilka dni. Do prawidłowej eksploatacji zmiękczacz do wody musi mieć zapewniony odpływ do kanalizacji oraz podłączenie do prądu.

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Dobór odpowiedniego zmiękczacza wody nie jest prosty, dlatego zachęcamy aby zwrócić się z tym do nas przesyłając dane dotyczące wartości twardości wody oraz miesięcznego zużycia wody. Artykuł o tytule „Dobór zmiękczacza wody” pojawił się u nas już wcześniej.

Przy wyborze właściwego filtra zmiękczającego wodę nie należy się sugerować najniższą ceną. Dobry zmiękczacz posiada głowicę pracującą oszczędnie, czyli zużywającą małą ilość wody i soli do regeneracji. Warto zwrócić także uwagę na długość gwarancji oferowanych przez sprzedawcę ( od 2 do nawet 10 lat). Na skuteczność zmiękczania wody wpływa także jakość zastosowanego złoża. Najlepsze zmiękczacze wody pracują w cyklu logiczno-objętościowym, wyliczając na bieżąco ilość potrzebnej wody i soli oraz przechodzą w regenerację z odpowiednim wyprzedzeniem gwarantując dostęp do miękkiej wody niemal nieprzerwanie.

Każdy odkamieniacz zmiękczy wodę całkowicie, do zera. Aby uzyskać wodę o zalecanym stopniu twardości 3-6 dh należy wybrać taki zmiękczacz, który będzie umożliwiał zmieszanie wody surowej z uzdatnionej za pomocą wbudowanego zaworu by-pass z mieszaczem.

Do najczęściej wybieranych zmiękczaczy wody należą filtry EcoWater z serii Comfort i eVOLUTION oraz Erie IQSoft. Zmiękczacze wody tych producentów cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników, ponieważ gwarantują efektywne usunięcie twardości wody przy niskich kosztach eksploatacyjnych i znikomej awaryjności.

Montaż zmiękczacza do wody jest niezbędy w miejscowościach, w których występuje woda o dużej ilości wapnia i magnezu. Do województw, w których twardość wody jest wysoka należą: podkarpackie, mazowieckie, zachachodnio-pomorskie, śląskie, świętokrzystkie. Zmiękczacz wody bywa nieunikniony także na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, podlaskim. Często zgłaszają się nas Klienci borykający się z problemem twardej wody na obszarze województwa małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i pomorskiego.

By |2020-11-04T13:43:47+00:00Luty 28th, 2020|Poradnik|Możliwość komentowania Jaka Powinna Być Twardość Wody w Domu została wyłączona
X